Saksassa heräsi huoli: ”40 prosenttia ei omista mitään”
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000001930281.html
" Rikkaat saksalaiset ovat pysyneet rikkaina tai rikastuneet entisestään finanssikriisinkin aikana, mutta talouskasvukaan ei ole yltänyt parantamaan köyhempien asemaa.
Tuloerot ovat Saksassa vain vahvistuneet useiden hiljattain julkistettujen selvitysten valossa. Niissä on tarkasteltu saksalaisten tulojen ja varallisuuden kehitystä 1990-luvulta alkaen.
Tulonjaon epätasaisuus on saavuttanut uuden lakipisteen Hans-Böckler-säätiön WSI-tulonjakoselvityksen mukaan. Samalla vähätuloisimmat kykenevät nyt yhä harvemmin nousemaan korkeampaan tuloryhmään, mikä onnistui vielä huomattavasti paremmin 1990-luvulla. Lisäksi osaa keskikerrostumiin kuuluvasta väestöstä uhkaa säätiön selvityksen mukaan sosiaalinen pudotus".
Pienet asunnot päätyvät sijoittajille – nuorilla ei ole enää rahkeita kodinostoon
http://www.lansivayla.fi/artikkeli/446759-pienet-asunnot-paatyvat-sijoittajille-nuorilla-ei-ole-enaa-rahkeita-kodinostoon
.. ja näin pikkuhiljaa romutetaan yhteiskunta, jossa sekä pieni-, että keskituloisilla on mahdollisuus omistaa. Katsokaas rajan taakse Venäjälle. Siellä asiassa ollaan jo reippaasti pidemmällä: ei ole kuin köyhiä ja rikkaita.
Jottain tarttis tehrä.
Saksassa heräsi huoli 40 prosenttia ei omista mitä
17
59
Vastaukset
- LooserContraBusinessmies
No tehdäänkö näin: Annetaan jokaiselle päivänä nolla 1000 euroa ja katsotaan miten käy. Puolet kansalaisista tuhlaa parissa päivässä koko rahan turhuuteen ja toinen puoli omistaa sitten 2000 euroa!
Vai luuleeko aloittaja, että maailmassa ei olisi loosereita lainkaan, eikä ahkeria yrittäjiä lainkaan? Ainoastaan keskitien taapertajia, vai niinkö? Toisaalta moni ei edes tavoittele minkäänlaista omistamista, vaan uskovat olevansa onnellisia elämänsä loppuun elämäntaiteilijoina.- EiSamallaViivalla
Riippuu ihan siitä onko perustarpeet jo tyydytetty. Otetaanpa kaikilta omaisuus ja varallisuus pois ja annetaan se 1000€/kk ja katsotaan mitä sille tonnille käy kun kaikilla on samat perustarpeet tyydyttämättä. Hyvähän se on varallisuutta omaavan hyviä tuloja nauttivan laittaa se raha sukanvaarteen tai tehdä bisnestä, kun se perusta on jo hoidossa. Turha siis verrata varattomana henkensä pitimiksi kitkuttanutta ja kermapersettä jonka talous ja ympäristö on tasapainossa. Ei se varallisuus, omaisuus, työpaikka ole vain itsestä kiinni, vaan siihen vaikuttaa sattumat ja henkilöhistoria sekä ympäristö vahvasti. Siksi koulutustaso ja varallisuustaso periytyvät.
- Luokkayhteiskunta
Eiköhän Suomessa ole varattomia suunnilleen sama 40%. Pienet tulot menevät perustarpeiden tyydyttämiseen, eikä sukanvarteen jää. Asuvat vielä vuokralla nykyisillä ryöstövuokrahinnoilla ja lihottavat omistajaluokkaa. Pienillä ja mahdollisesti epäsäännöllisillä tuloilla ei ole mahdollisuutta omistusasuntoon eikä takaajiakaan löydy saati että pystyisivät keräämään mitään ennakkotakuumaksuja alkupotiksi. Vuokrarahat katoavat kankkulan kaivoon, eikä varallisuutta keräänny edes asuntoon, kuten niillä joilla on mahdollisuus omistusasuntoon ja asuntolainaan.
Suomessa köyhempi puolisko 50% suomalaisista omistaa 6% varallisuudesta, rikkaampi puolisko 94% suomalaisten varallisuudesta. Varakkain 10% omistaa Suomen varallisuudesta jo yli 45%, ja heidän varallisuutensa on kasvanut lähivuosina samaan tahtiin kuin köyhemmän puoliskon varallisuus on kutistunut.
Eiköhän tuossa köyhemmässä puolikkaassa suomalaisia ole noin 40% kansalaisia joiden varakkuus on suunnilleen nolla. Elävät ja kituuttavat kädestä suuhun tuilla ja pienillä työtuloilla ilman että euroja tai omaisuutta voisi kerääntyä, kun edes perustarpeita ei pysty kunnolla tyydyttämään. - KöyhyysKasvaa
Luokkayhteiskunta kirjoitti:
Eiköhän Suomessa ole varattomia suunnilleen sama 40%. Pienet tulot menevät perustarpeiden tyydyttämiseen, eikä sukanvarteen jää. Asuvat vielä vuokralla nykyisillä ryöstövuokrahinnoilla ja lihottavat omistajaluokkaa. Pienillä ja mahdollisesti epäsäännöllisillä tuloilla ei ole mahdollisuutta omistusasuntoon eikä takaajiakaan löydy saati että pystyisivät keräämään mitään ennakkotakuumaksuja alkupotiksi. Vuokrarahat katoavat kankkulan kaivoon, eikä varallisuutta keräänny edes asuntoon, kuten niillä joilla on mahdollisuus omistusasuntoon ja asuntolainaan.
Suomessa köyhempi puolisko 50% suomalaisista omistaa 6% varallisuudesta, rikkaampi puolisko 94% suomalaisten varallisuudesta. Varakkain 10% omistaa Suomen varallisuudesta jo yli 45%, ja heidän varallisuutensa on kasvanut lähivuosina samaan tahtiin kuin köyhemmän puoliskon varallisuus on kutistunut.
Eiköhän tuossa köyhemmässä puolikkaassa suomalaisia ole noin 40% kansalaisia joiden varakkuus on suunnilleen nolla. Elävät ja kituuttavat kädestä suuhun tuilla ja pienillä työtuloilla ilman että euroja tai omaisuutta voisi kerääntyä, kun edes perustarpeita ei pysty kunnolla tyydyttämään.PersKeKo-porvarihallituksen EKokoomuspolitiikka ja sen ajama matalapalkkojen alasajo, työehtosopimusjärjestelmän ja yleissitovuuden romuttaminen, paikallinen sopiminen ym. tulevat lisäämään entisestään varattoman luokan kokoa.
- VarakkuusKasautuu
KöyhyysKasvaa kirjoitti:
PersKeKo-porvarihallituksen EKokoomuspolitiikka ja sen ajama matalapalkkojen alasajo, työehtosopimusjärjestelmän ja yleissitovuuden romuttaminen, paikallinen sopiminen ym. tulevat lisäämään entisestään varattoman luokan kokoa.
40% ei omista varallisuutta käytännössä yhtään, vaan elää kädestä suuhun ylikallista vuokraa maksaen, mutta pitää muistaa samalla myös se että...
Miljonäärien määrä Suomessa kaksinkertaistunut neljässä vuodessa:
.
Miljonäärien määrä Suomessa on noussut vuoden 2011 n. 25.000:sta vuoden 2016 50.000:een, eli kaksinkertaiseksi Myös suomalaisten ultrarikkaiden määrä kasvoi puolella vuosikymmenessä. Suomessa oli viime vuonna 580 ”ultrarikasta” eli henkilöä, jonka omaisuuden arvo ylittää 30 miljoonaa dollaria.
Suomalaisten miljonäärien määrän tuplaus 2011-2016 välillä
23.6.2011 http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/06/23/suomessa-on-25-800-miljonaaria/20118907/12?&posted=1&n=4#messageSent
6.3.2016 http://www.hs.fi/talous/a1457233345895
Voi kysyä, mikä taantuma täällä on ja miksi jokaiselta työntekijältä pitäisi siirtää varakkaille ja omistajille lisää? Haluaako SSS/SOS-porvarit hallituskautensa aikana taas tuplata Suomen miljonäärien määrän 100.000:een jotta kokoomus saa saman verran ydinkannatusta lisää. On kai aika selvää että miljonäärit äänestävät EKokoomusta joka turvaa rikkaiden alhaisen verotuksen sekä varallisuuden maksimaalisen kasvun. SSSOS-porvarihallitus toimii anti-Robin Hoodina joka varastaa köyhiltä rikkaille.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14168182/jo-liki-50-000-miljonaaria-suomessa-sipilan-tapaa
Lähde: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14100455/sss-ja-ek---miksei-yrittajyys-kannata-suomessa
- kirveenteroittaja
Historiassa on hyviä esimerkkejä siitä mitä seuraa kun tämä mitään omistamaton luokka kasvaa riittävän suureksi ja kyllästyy rikkaiden sikailuun.
- niin-
seuraa nytkin,tuho tulee,sitä ei voi estää kukaan. ahneus on kuin hirviörutto paremmin pärjäävien ja varakkaiden sieluissa.
kosto elää,se ei sammu...ootellaan ja sitten palaa ja paukkuu.
ikävä asia,mutta käytännön tosi. - Kummaahöpinää
Mistä ihmeestä sinä oikein haluat "kostaa"? Oletko joutunut maksamaan liikaa veroja ja olet nyt kateellinen niille, joita verorahoillasi on autettu?
- reichsleiter
NSDAP:n kannatus oli n. 42 prosenttia 1933..........................................
- eurossa
inflaatio nousee niin että palkka kehitys ei pysy mukana kaikilta osin työmarkinoita niin tuloerot ja varallisuus erot kasvaa.
- hyvää_vappua
Koulutustaso nostaa jo itseisarvona kansan ja kansalaisten varallisuutta kun kulutuksesta tulee järkevämpiä.
Vappuhuiskan ja ilmapallon sijaan ostetaan vaikkapa saksan kielen sanakirja ja ruuvimensseli. Arvaapa kumpi tekee kauppaa sitten tulevaisuudessa saksalaisten kanssa ja korjaa astiakaapin oven aivan itse? Ja kuka nousee vappupäivänä kuraojasta housunpuntit polven kohdasta revenneenä? Kummalla tonni kasvaisi korkoa ja kummalla se valuisi sormien lomitse? - yhteinenpallo
Omistaminen on järjen köyhyyttä. Tunne-elämä on pahasti vinksallaan, jos raha on pyörii ajatuksissa.
- erilainennuori
Taidat elää havumajassa metsän siimeksessä?
- storaensot
erilainennuori kirjoitti:
Taidat elää havumajassa metsän siimeksessä?
Yritä ostaa jotakin hyödyllistä rahalla. Luultavasti se ei ole kaupan.
- kuin
mikähän on prosentti suomessa jotka ei omista mitään jos omistaa niin pankki omistaa.
- äässs
Minä omistan tuulenhuuhtoman perseen, on se sekin sentään jotain! Ja hyvä perse onkin!
- Yhteiskunnallinenkokeilu
Asuntolaina on aina pitänyt köyhät perheet kurissa ja nuhteessa. Ei ole kaljoitteluun varaa, kun säästää rahaa omaan asuntoon. Kannattaisi kokeilla uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683179
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753067Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682932On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662611Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442122- 601677
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181649Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251647- 351635
- 591566