3 päivää ilmaistyötä
50 euron lääkeomavastuu
Ylityökorvauksen puolittaminen
Työnantajan sosiaaliturvamaksujen pienennys
Bensaveron nosto
Poliisien määrää LEIKATAAN
Vammaistukea leikataan
Kotihoidon tukea leikataan
Kansaneläkettä leikataan
Lapsilisiä leikataan
Opintotukea leikataan
Leskeneläkettä leikataan
Eläkkeensaajat yleisen asumistuen piiriin
Kiinteistöveroa nostetaan
Vammaispalveluista leikataan
Sairauspäiväraha pienenee
Kuntoutusraha pienenee
Sairasvakuutusmaksut nousevat
Äitiys-,Isyys- ja vanhempainraha pienenevät
Sähkön ja lämmöntuotannon veroja kiristetään
Ajoneuvoveroa kiristetään
Sosiaali- ja terveyspalvelujen asiakasmaksuja korotetaan
Kansaneläkeindeksi- ja kuluttajahintaindeksiperusteiset korotukset jäädytetään
Lapsilisän ja opintotuen indeksisidonnaisuus lakkautetaan
Veteraanien etuuksiin leikkauksia
Perusväylänpitoon leikkauksia
Työttömyysturvaa leikataan
Mökkiveneet verolle
Sosiaaliturvaa leikataan
Koulutuksesta leikataan lisää
Bensaveroa korotetaan uudestaan
Autonkäyttömaksua korotetaan uudestaan
Mopojenkin verotus kasvaa
Velkaantuminen kasvaa
Kansaneläke laskee uudelleen
Takuueläke laskee
Lämmityspolttoaineiden vero nousee
Kiinteistövero nousee
Lääkekorvauksia lasketaan uudelleen
Terveyskeskusmaksuja korotettiin
Päivähoitomaksuja korotettiin
Vanhainkotien henkilökuntaa vähennetään
Valtion metsät yksityistetään
Ulkomaiset yritykset kaivelevat luonnonsuojelualueita
Talvivaaraan ei laitettu kuriin
Finavia sotkut
Soten seurauksena valtio saa elättääkseen lisää kovapalkkaisia johtajia
Posti joutuu leikkaamaan nurmikoita samaan aikaan, kun osalta väestöstä aiotaan lakkauttaa osalta viikkoa postinjakelu
Rahaa lapioidaan yksityisiin vokkeihin
Hallintarekisteriä ajetaan väkisin läpi
Perintövero leikataan vain 500 000 euroa ylittävissä perinnöissä köyhä maksakoon edelleen veronsa täysimääräisenä
Olli Rehnille ja parille kokoomuslaiselle kivat suojatyöt, eikä maksanut kuin muutaman miljardin.
Ja vielä on tulossa työehtojen yleissitovuuden lakkautus
Diabeetikoilta viedään lääkkeet
Luovuttivat SOTEn avulla suomalaisten terveydenhuollon kokoomuskaveriensa firoille vailla mitään vastuita
Valtio tukee guggenheimia
Lisää leikkauksia eläkkeisiin
Lisää leikkauksia lapsilisään
Lista se vaan kasvaa ja kasvaa... Tuleeko peräti 100 kohtaa täyteen...
Taas päivitetään persupetoslistaa
46
534
Vastaukset
- Huh-huh
Hyvä, että pysytään ajan tasalla! Jatka päivitystä!
- Hulluaho
Ei meinaa vaan pysyä persupetosten kyydissä, niin monia niitä tulee...
- Talvisodanhenki
SUOMI ENSIN! on vaihtoehto perseenmyyjille...
- ps-pettää-AINA
Persupuolue on kuin petoksen valtameri, rantaa ei näy.
- subadui
Kylläpäs ne persut on yksinään ehtineetkin paljon tehdä!
- persuilu_on_mielisairaus
Ja kieli kokoajan kokoomuksen peräreijässä. Monivammaisia älykääpiöitä.
- Artti.Mahtiwaari
Yksi persu ehtii tehdä enemmän pahaa, kuin 100 kunnon kansalaista ehtii samassa ajassa korjata. Soinipetoksen jälkien korjaaminen kestää ainakin 100 vuotta. Valitettavasti.
- röh-röh-röh-Wiiiik
...ja näin Soini nauraa röhkii pettämilleen kansalaisille:
http://d3vsgec5pd3juy.cloudfront.net/wp-content-new/uploads/sites/32/2016/04/leikattiin-silti.jpg - lyylit
Ja persut pitää suurimpana saavutuksenaan takuueläkkeen nousua, mitä oikeasti siis LASKETAAN!
Miten joku puolue kehtaa valehdella niin paljon. Onneksi seuraava hallitus tulee perumaan kaikki huonot päätökset.- Iisakki_Vähäpuheinen
Tämä on persujen vaikiovalehtelutaktiikka: otetaan toisella kädellä satanen ja annetaan toisella euro tilalle. Sitten kehutaan, miten taas annettin euro köyhien hyväksi.
- kivisydämiset-persut
Persujen petoslista on jo nyt kauhean pitkä ja pitenee päivittäin. Järkyttävää.
- yrteuierwiw
Unohdit listalta: Leikkauksia myös peruspäivärahaan, sekä esitys, että saadakseen lainkaan työttömyyskorvauksia pitää työnhakijalla itsellään olla esittää suunnitelma ilmaistyön toteuttamisesta.
Myös työvoimatoimistot yksityistetään, samoin tieverkko. Bernerillä on näitä varten varmasti jo takataskussa sopivat firmat olemassa. Tämähän se nykyään on maan tapa. Ensin keksitään bisnesidea, sitten järkätään laki sitä varten ja tottakai ollaan itse siellä hillotolpalla ensimmäisenä kahmimassa veroeuroja.- Hulluaho
Hyvä että täydensit. Ei persujen töppäilyissä enää mukana pysy...
- edsfgsdghdsfhsd
Sipilä kohtasi talvivaaran montulla ihmeen.
Tämän näyn sokaisemana päätti Sipilä tukea talvivaaran 10 miljoonan kuukausitappioita vielä lisää.- Ihmisyys_katoamassa
Huusiko samalla hallelujaa ja meni rukoilemaan että saisi lisää rahaa uskonveljilleen veronmaksajien piikkiin?
- huosistahoijaa
Australialainen kaivosyhtiö löysi hämeestä suuren kultasuonen. Mutta koska kyseessä on suuri ja ihmeellinen ulkomaan firma ei sen tarvitse tästä kultasuonesta tilittää suomelle mitään.
Suomi on maailman suurin kullantuottaja tällä hetkellä. Me vaan ei itse hyödytä siitä lainkaan. Kaikki tuotto menee Kanadaan, sekä Australiaan.
Liitytään nyt sitten vielä transatlanttiseenvapaakauppaankin, niin saadaan vieläjenkitkin tänne. Ai niin, mutta ne on jo. - ooppahoijaa
Valtion tukema viking line teettää risteilijänsä Kiinassa. No hups vaan. Sinne meni nekin verorahat.
- satasen-akka
Persujen petoslista alkaa olla korkea kuin Baabelin torni?! Kauheaa!!!
- Seppo.M.Suomi
Persujen petoslista ei saa koskaan unohtua.
- A-Celle
Esimerkiksi tuo lääkeomavastuu yhdessä muiden köyhiin kohdistettavien leikkausten kanssa tarkoittaa esimerkiksi sitä, että kaikilla II-tyypin diabetesta sairastavilla ei ole varaa lääkkeisiin. Tästä seuraa jatkossa esimerkiksi jalkojen amputointeja jotka maksavat tuhatkertaisesti saadun "säästön".
Mutta ei hätiä mitiä. Kun diabetikon jalka amputoidaan lääkityksen puuttuessa, niin udessa uljaassa Sote-maailmassa sen tekee veroparatiisiin rekisteröity yksityinen firma (jota ministerit ehkä itse omistavat vakuutuskuorien suojassa) ja verovarat valuvat oikeisiin taskuihin.
Saitko mitä tilasit?- Hulluaho
Persu on tyypillinen tampio joka vitosen säästäessään tekee kympin vian...
- pSS-nylkee-köyhät
Persupolitiikka on epäinhimillisyydessään sanoinkuvaamatonta.
- A-Celle
Ja koska leikkauksilla saatuja säästöjä ei edes käytetä velkaantumisen hidastumiseen, vaan rikkaiden verohelpotuksiin (apteekkarit, metsänomistajat, milojonääriyrittäjät jne), niin lapsemme maksavat paitsi leikkausten jälkiseuraukset (kuten lääkekorvausten leikkauksen viipeellä aiheuttamat kalliimmat hoidot) niin myös valtionvelan, jota edelleen otetaan surutta.
Persujen hallitussekoilun laskua maksetaan vielä pitkään.
- antiperspirantti
Kaikki osallistuu säästötalkoisiin, niinhän se oli. On se vaan kumma että ne jotka saavat pientä eläkettä saavat vähemmän käteen kuin ennen, ne jotka saavat ennestään suurta eläkettä saavat käteen enemmän kuin ennen. Samoin apteekkarit, yksityislääkärit tai asianajajat, kannustaa työntekoon sanoo hallitus. Eiköhän näille aloille ole tunkua muutenkin. Leikkaukset piti olla tehty, nyt kokoomuksen piiristä ehdotetaan 2:n miljardin lisäleikkauksia, kepu vähän vastustaa, persuille käy taas kaikki mitä isot pojat päättää. Kas kun edelliset leikkaukset eivät menneetkään maan talouden hoitoon vaan omien etupiirien lisärahoittamiseen.
- Hulluaho
Hei, kaikiltahan leikataan. Rikkailta esimerkiksi omaisuusveroja...
- mutta_posti_ei_kulje
Ja postimiehet leikkaa jo nurmikotkin.
- persujen_valheet
Persupetokset on nyt hyvin muistissa. Ja pysyy.
- kauhea-tilanne
Persujejn petosjälkien korjaamiseen menee ainakin sata vuotta.
- Hulluaho
Jos edes riittää...
- kautta-maan-2016
Persjen petoslistaa pitempiä ovat vain persujen aikaan saamat leipäjonot, jotka ovat jo monien kilometrien mittaisia ja niissä kuollaan ruuan ja lääkkeiden puutteeseen.
- Römpän-Ukko
Persut ovat saaneet tosi paljon aikaan......pahhaa....
- Tippa_Apuun
Laiton rahankeräys
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201612022200035524_uu.shtml
Persaukinen Kiemunki kerää rahaa sakkojensa maksamiseksi... - kortsut_Terhille
Järjestetään käytettyjen kondomien keräys Kiemungin pelastamiseksi.
- SiittäOnKysymys
Raakalaispersujen toiminta alkaa saada samat mittasuhteet kuin aikanaan heidän natsiveljillään, joille vähäosaiset olivat vain rasite.
- pienieläke
Petokset eivät unohdu.
- persut_rikkaiden_asialla
Hurstin ruokajakelujono on kasvanut ennätysmittaiseksi. Kiitos persupolittikan.
- Hulluaho
Aivan. Varmaan ensivuonna säätävät köyhyyden verolle...
- ei-edes-yllättäisi
Persut alkavat sakottaa köyhyydestä ja rikoksen uhrimaksu siihen päälle?
- ps-pettää-AINA
Köyhien pettäminen 24/7 käy voimille, kuten kuvasta näkyy??
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004896989.html - persuilu_on_mielisairaus
Työttömien jatkuvat kuulustelut ... mitä järkee persut?
- Hulluaho
Persulle tulee orgasmi, kun saa kiusáta heikkoa. Sadisteja ovat.
- soihdut-sammuu
Persujen petoslista ei unohdu koskaan. Leipäjonoihin kuolee ihmisä.
- voivoivoivoivoivoi
Mun lääkkeet maksaa ovh noin 2500e vuodessa. Mikä 50e omavastuu? Per ostosko? Sehän veisi mut perikatoon :( Lapsi myös kroonisesti sairas ja lääkekulut kovat. Lääkekatto paukkuu rikki joka vuosi. ..
- voivoivoivoivoivoi
Perussuomalaiset, nyt selkä suoraksi ja vastustusta ja heti! Suomen kansa uskoo teihin! Älkää antako kaiken paskan mennä läpi....
- Lahjomaton_
Suomen kansa ei ole ikinä nähnyt persujen kaltaisia lupaustensa rikkoneita pettureita. Persuhin ei usko enää kukaan täyspäinen. Selän pitävät suorana persuista vain täystollot ja pyrkyrit, muut persuja äänestäneet ovat häpeästä kyykyssä.
- entinen_ps_äänestäjä
Kiitos vaan persut aktiivimallista. Se leikkaa mukavasti tukeani, joten joudun nyt hakemaan ruoka-apua viikottain. Töitä kun ei vaan kovasta hakemisesta huolimatta löydy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026618
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313970törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303405Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831817- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471113Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42899