Ydinvoiman lopun alku

Ydinvoiman lopun alku - hiljaisinta kymmeneen vuoteen
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/ydinvoimainnostus-on-hiipunut-hiljaisinta-kymmeneen-vuoteen-6611953

"Viime vuonna maailmassa aloitettiin vain kahden uuden ydinreaktorin rakennustyöt. Määrä on alhaisin kymmeneen vuoteen. Uudet voimalat nousevat Pakistaniin ja Kiinaan."

Potentiaalisesti ydinvoima on maailman vaarallisin kaupallinen energiantuotantomuoto, ja se tuottaa maailman vaarallisinta jätettä. Ei ihmiskunnalla ole tarvitta niihin.


Aihetta sivuavia artikkeleita:

Ydinvoima on luultua vaarallisempaa (2011)
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000001706159.html

Ringhals muistuttaa - turvallista ydinvoimaa ei ole (2011)
http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/uutiset/Ringhals-muistuttaa---turvallista-ydinvoimaa-ei-ole/

Tietoisku ionisoivasta säteilystä (Stuk)
http://www.stuk.fi/aiheet/mita-sateily-on

4

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtelevaa

      Laman aikana ei yleensäkään aloiteta suuria hankkeita, vaikka silloin se olisi edullisinta. Hetken päästä taas todetaan että sähkö- ja energiapula "yllätti". Niin tuttua vuosikymmenten ajalta.

      • Talous(kasvu) on suurin saastuttaja. /1/

        Uusiutuvilla energialähteillä on niiden vaihtelevan tuotannon vuoksi vaikea tuottaa liikaa sähköä, kun ydinvoimalat taas pyrkivät tuottamaan sähköä kaiken aikaa, ja suorastaan yllyttävät tuhlaamaan sitä. Ydinvoiman vaarallisuus ilmenee ydinvastulaistakin:

        Ydinvoimayhtiöiden vakuudellinen korvausvastuu on ydinvastuulaissa rajoitettu n. 700M€, vaikka korvattavien vahinkojen määrä voi nousta 100 miljardiin euroon, etkä sekään mikään yläraja ole. Ilman tuota lakisääteistä tukea ydinvoimalle Suomessa ei olisi yhtään ydinvoimalaa. Nythän kansa (mahdolliset ydinvoimalaonnettomuuden uhrit) toimii ydinvoimayhtiöiden vakuutusyhtiöinä saamatta niiltä vakuutusmaksua.

        /1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14081674/talouskasvu-suurin-saastuttaja


    • Hieno aloitus!

      Ydinvoima ON menneisyyttä!

      Yli 90% voimaloista tehdään kuulemma jo ekoenergialla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2536
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      237
      1504
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      93
      1297
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1067
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      827
    7. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      761
    8. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      70
      747
    9. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      52
      744
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      721
    Aihe