Ydinvoiman lopun alku - hiljaisinta kymmeneen vuoteen
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/ydinvoimainnostus-on-hiipunut-hiljaisinta-kymmeneen-vuoteen-6611953
"Viime vuonna maailmassa aloitettiin vain kahden uuden ydinreaktorin rakennustyöt. Määrä on alhaisin kymmeneen vuoteen. Uudet voimalat nousevat Pakistaniin ja Kiinaan."
Potentiaalisesti ydinvoima on maailman vaarallisin kaupallinen energiantuotantomuoto, ja se tuottaa maailman vaarallisinta jätettä. Ei ihmiskunnalla ole tarvitta niihin.
Aihetta sivuavia artikkeleita:
Ydinvoima on luultua vaarallisempaa (2011)
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000001706159.html
Ringhals muistuttaa - turvallista ydinvoimaa ei ole (2011)
http://www.greenpeace.org/finland/fi/media/uutiset/Ringhals-muistuttaa---turvallista-ydinvoimaa-ei-ole/
Tietoisku ionisoivasta säteilystä (Stuk)
http://www.stuk.fi/aiheet/mita-sateily-on
Ydinvoiman lopun alku
4
357
Vastaukset
Aihetta sivuavia keskusteluja Suomi24-Ydinvoimapalstalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/12118780/ydinvoimasta-ei-saa-turvallista
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14184301/ydinvoima-hengenvaarallinen-ilmastonmuutoksessa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14559038/elaman-ja-kuoleman-energiat
(Ellei linkki keskusteluun toimi, katso josko profiilisivultani http://www.suomi24.fi/profiili/stuxnet löytyisi siihen toimiva linkki)
_____
Avausviestin url: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14656512/ydinvoiman-lopun-alku- Vaihtelevaa
Laman aikana ei yleensäkään aloiteta suuria hankkeita, vaikka silloin se olisi edullisinta. Hetken päästä taas todetaan että sähkö- ja energiapula "yllätti". Niin tuttua vuosikymmenten ajalta.
Talous(kasvu) on suurin saastuttaja. /1/
Uusiutuvilla energialähteillä on niiden vaihtelevan tuotannon vuoksi vaikea tuottaa liikaa sähköä, kun ydinvoimalat taas pyrkivät tuottamaan sähköä kaiken aikaa, ja suorastaan yllyttävät tuhlaamaan sitä. Ydinvoiman vaarallisuus ilmenee ydinvastulaistakin:
Ydinvoimayhtiöiden vakuudellinen korvausvastuu on ydinvastuulaissa rajoitettu n. 700M€, vaikka korvattavien vahinkojen määrä voi nousta 100 miljardiin euroon, etkä sekään mikään yläraja ole. Ilman tuota lakisääteistä tukea ydinvoimalle Suomessa ei olisi yhtään ydinvoimalaa. Nythän kansa (mahdolliset ydinvoimalaonnettomuuden uhrit) toimii ydinvoimayhtiöiden vakuutusyhtiöinä saamatta niiltä vakuutusmaksua.
/1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14081674/talouskasvu-suurin-saastuttaja
Hieno aloitus!
Ydinvoima ON menneisyyttä!
Yli 90% voimaloista tehdään kuulemma jo ekoenergialla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p626888Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3575978Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543324Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293029Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901562Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171298Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181026- 59978
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1930Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1897
