Trumpin TULLI-uhittelu kellisti usa-autotehtaita.

Haans.seA

Näin yksinertaista se on: TULLImaksu-uhkauksilla luodaan työpaikkoja USAssa.

Palstalla on jo keskusteltukin aiheesta, kuinka luoda työpaikkoja mutta ei MENETELMISTÄ. No nyt sekin tuli julki. Trump totesi autotehtaille kornisti: "viekää vaan tehtaanne meksikoon, TULLI-maksut tulevat perässä".

Kapitalisti laski yhteen 1 1 ja sai tulokseksi kaksi, ei vienyt tehtaita meksikoon ja tätä proseduuria kutsutaan nyt "Trumpin työpaikkojen luonniksi".
Juuri samalla mekanismillahan japanilaiset autotehtaat pakotettiin tuomaan valmistus iso-britanniaan. Porrvari kyllä sepittää, että "lähemmäs markkinoita" mutta brittipoika saneli, että muuten tulee tullimaksuja. Trumpin temput eivät ole uusia ja juuri siksi se vituttaa myös suomi-LOPALISTEJA !

Entä miten on, sopisiko systeemi myös suomeenkin: REIPPAAT Tullimaksut tuotteille, joiden valmistus on viety viroon, puolaan, kiinaan tai muualle halvan työvoiman takia mutta tarkoitus on ollut tuoda tuotteet myytäviksi suomeen, KALLIILLA tietenkin sisältäen 24 %: arvonlisäveron, maailman kalleimman sellaisen.
Juonihan on vitun ovela, panna matti ja maijja maksamaan muhkeita veroja tuotteiden hinnoissa, samalla kun makaa ... kortistoissa !!!

Suomen porrvari tekee juuri tällä suomalaisella systeemillä niin hyvää tulosta, että porrvaria ihan "hävettää" puhua siitä avoimesti. Oikeisto-ylestä nyt puhumattakaan:

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa

5

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heti.kyykyssä

      Näin yksinkertaista se on. Avainsana on tuontitulli. Kapitalistin kauhu, siksi heti tottelivat. Entä suomessa?

      • mites.menee

      • Kenelle.lankeaa

        Joko nyt tajuatte ylen oikeistoroolin ja sen, kuinka se palvelee kokoomusta ja ylipäätään porvareita.
        Kun asioista EI KESKUSTELLA ylen foorumilla, ei kansa tajua lainkaan, mistä on kyse ja tälläkin palstalla kokoomustrollit tekevät parhaansa, vierittääkseen paljastavat keskustelut heti avaussivulta

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14660965/trump-uhkaa-toyotaa-valtavilla-veroilla!

        Näin se vaan menee ja tämä on myrkkyä porvareille. Meillähän täälä suomessa on toimittu täysin päin vastoin kuin mitä Trump nyt aikoo toimia. Meillä ollaan reppu selällään ja "avoimia":

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14619820/42-eri-kansallisuutta-umpn-tyomaalla-aanekoskella

        Työttömyys on huipussaan mutta porrvareiden röykeydellä ei ole rajaa. Ne kun tekevät näin rahaa.... vai onnistuvatko aina?
        Olkiluoto 3:nen rakennettiin polakkien voimin samalla periaatteella kuin äänekoskella on tarkoitus toimia. Mitäs luulet, kun miljardilaskut tulevat porrvarilta maksuun, kenelle lankeavat !


      • kappas.vaan

    • Soumes.ei.tarvi.uhitella

      kun veronmaksajat maksaa tuonti/vientituet kaiken muun ylimaaraisen lisaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5271
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      145
      1577
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1426
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1260
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1064
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      189
      946
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      893
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      819
    Aihe