Suomalaistutkijat ratkaisivat 100 vuotta askarruttaneen valoparadoksin – "laajenevan maailmankaikkeuden hypoteesi ei enää tarpeellinen"
Aalto-yliopiston tutkijat kehittivät valon massa-aaltoteorian, joka ratkaisee satavuotisen valon liikemäärään liittyvän paradoksin.
... clipeticlip ...
”Tällä hetkellä Hubblen lakia selitetään Dopplerin ilmiöllä. Etäisten tähtien osalta punasiirtymä näyttää kasvavan, mikä puolestaan tukee laajenevan maailmankaikkeuden hypoteesia. Uuden valon etenemistä koskevan teoriamme pohjalta tämä hypoteesi ei ole enää tarpeellinen, koska teoria tuottaa automaattisesti punasiirtymän, joka on suoraan verrannollinen havainnoijan ja tähden väliseen etäisyyteen”, kertoo professori Jukka Tulkki.
Tutkimus on julkaistu Physical Review -lehdessä.
Katkelmat ja uutinen on Tekiikka ja Talous nettijulkaisusta. Siihen linkki alla. Physical Review linkki on tuossa nettijulkaisussa puolestaan linkkinä.
http://www.tekniikkatalous.fi/tiede/suomalaistutkijat-ratkaisivat-100-vuotta-askarruttaneen-valoparadoksin-laajenevan-maailmankaikkeuden-hypoteesi-ei-enaa-tarpeellinen-6661152
Mielenkiinnolla odottamaan vastaväitteitä, kumoavaa tutkimusta tai vahvistusta muiden tutkijoiden toimesta.
No nyt tuli uutisia Suometa
18
324
Vastaukset
- Empiiri
Kuulostaapa pahaaenteilevästi "työntymiseltä" :D
"Tähtienvälisessä harvassa kaasussa" ?
Ei siis galaksijoukkojen välisessä autiudessa, johon verrattuna tahtienvälinen avaruus on kuin vispipuuroa.Ai niin: kosmologithan käyvät kuumina selittäessään että maailmankaikkeuden metrisestä laajenemisesta johtuva punasiirtymä _EI_ ole sama asia kuin suhteellisen liikkeen etääntymisestä johtuva Dopplerin ilmiön punasiirtymä.
Selittikö uusi löytö ilmiön, jota galaksijoukkojen välisessä avaruudessa ei ollutkaan?- Empiiri
"Autio" ja "vispipuuro" on samaa kansantajuisen retoriikan tavoittelua mielestäni, kuin "tähtienvälinen harva kaasu" :) Itse hyväksyn mainitut epätarkat käsitteet, ja arvostan sitä, että niitä käytetään, koska ymmärrän niiden avulla suurinpiirtein mitä niillä halutaan kertoa, enkä tarvitse vaikeampiselitteistä käsitettä mihinkään ;)
Mitä olet kolli mieltä, jos tuo on oikea havainto ja teoria, jokohan sillä irtoaisi nobeli? Vaikuttaa ainakin matemaattiselta ratkaisulta. Kuten myös yksinkertaisemmalta, kuin laajeneva maailmankaikkeus, jota ajaa vauhtiin pimeät energiat ja muut hämärähköt asiat.
Vai onko liian aikaista spekuloida? Empiiri kirjoitti:
"Autio" ja "vispipuuro" on samaa kansantajuisen retoriikan tavoittelua mielestäni, kuin "tähtienvälinen harva kaasu" :) Itse hyväksyn mainitut epätarkat käsitteet, ja arvostan sitä, että niitä käytetään, koska ymmärrän niiden avulla suurinpiirtein mitä niillä halutaan kertoa, enkä tarvitse vaikeampiselitteistä käsitettä mihinkään ;)
Mitä olet kolli mieltä, jos tuo on oikea havainto ja teoria, jokohan sillä irtoaisi nobeli? Vaikuttaa ainakin matemaattiselta ratkaisulta. Kuten myös yksinkertaisemmalta, kuin laajeneva maailmankaikkeus, jota ajaa vauhtiin pimeät energiat ja muut hämärähköt asiat.
Vai onko liian aikaista spekuloida?Tarkoitin sitä, että professori Tulkin tiimin tulokset perustuvat fotonien vuorovaikutukseen baryonisten hiukkasten kanssa. Galaksijoukkojen välisessä avaruudessa ei nykyisten teorioiden mukaan ole juuri mitään, minkä kanssa vuorovaikuttaa. Se ei ole "läpinäkyvä väliaine".
Galaksijoukkojen väliseen avaruuteen verrattuna tähtienvälinen avaruus on paksua kamaa.- ojasta-allikkoon
Kollimaattori kirjoitti:
Tarkoitin sitä, että professori Tulkin tiimin tulokset perustuvat fotonien vuorovaikutukseen baryonisten hiukkasten kanssa. Galaksijoukkojen välisessä avaruudessa ei nykyisten teorioiden mukaan ole juuri mitään, minkä kanssa vuorovaikuttaa. Se ei ole "läpinäkyvä väliaine".
Galaksijoukkojen väliseen avaruuteen verrattuna tähtienvälinen avaruus on paksua kamaa.Eihän se galaksien välinen avaruus tyhjä ole vaan täynnä kiihtyvästi laajenevaa pimeää ainetta ja -energiaa ;D.
- suurprofessori
Aalto-yliopisto on pelkkä vitsi. Kaikki mitä sieltä tulee on roskaa
- osuiomaannilkkaan
Selvästikin sinut on potkittu pihalle Aaltoyliopistosta laiskottelun takia..:-D
osuiomaannilkkaan kirjoitti:
Selvästikin sinut on potkittu pihalle Aaltoyliopistosta laiskottelun takia..:-D
Suurprofessori on selvästikin Aalto–yliopistosta.
; )
- Originellifeikkii
Laajeneva avaruus on hatusta tempaistu käsite jota voidaan verrata jumaliin!!! 😁
Rakkautta
1039
☺- tuleekokaikkimausteet
Äh,unohdin palstan kaikkein suurimman sekoboltsin,sinut..
- kurnahdus
Kyllä loputtomiin laajeneva avaruus on täyttä totta?
Luin siitä Tiede- lehdestä.
Ainoa asia mikä jäi askarruttamaan asian tiimoilta on se että kuinka kummassa tuo on mitattu?
Tietysti tällaisen kysymyksen esittäjä haudataan moitesaastan alle enkä kai vastausta saa.- G-mies
Jaaha,joku kossi on päässyt suviseuroissa netin ääreen.Eikö teillä ole siellä mitään valvontaa?
- näinsanoobella__n
Minä olen sitä mieltä, että maapallo on litteä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1616053Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa574625Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444390Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644239Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682632En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.582099Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331622odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1261459- 481391
- 341298