Suomalaistutkijat ratkaisivat 100 vuotta askarruttaneen valoparadoksin – "laajenevan maailmankaikkeuden hypoteesi ei enää tarpeellinen"
Aalto-yliopiston tutkijat kehittivät valon massa-aaltoteorian, joka ratkaisee satavuotisen valon liikemäärään liittyvän paradoksin.
... clipeticlip ...
”Tällä hetkellä Hubblen lakia selitetään Dopplerin ilmiöllä. Etäisten tähtien osalta punasiirtymä näyttää kasvavan, mikä puolestaan tukee laajenevan maailmankaikkeuden hypoteesia. Uuden valon etenemistä koskevan teoriamme pohjalta tämä hypoteesi ei ole enää tarpeellinen, koska teoria tuottaa automaattisesti punasiirtymän, joka on suoraan verrannollinen havainnoijan ja tähden väliseen etäisyyteen”, kertoo professori Jukka Tulkki.
Tutkimus on julkaistu Physical Review -lehdessä.
Katkelmat ja uutinen on Tekiikka ja Talous nettijulkaisusta. Siihen linkki alla. Physical Review linkki on tuossa nettijulkaisussa puolestaan linkkinä.
http://www.tekniikkatalous.fi/tiede/suomalaistutkijat-ratkaisivat-100-vuotta-askarruttaneen-valoparadoksin-laajenevan-maailmankaikkeuden-hypoteesi-ei-enaa-tarpeellinen-6661152
Mielenkiinnolla odottamaan vastaväitteitä, kumoavaa tutkimusta tai vahvistusta muiden tutkijoiden toimesta.
No nyt tuli uutisia Suometa
18
319
Vastaukset
- Empiiri
Kuulostaapa pahaaenteilevästi "työntymiseltä" :D
"Tähtienvälisessä harvassa kaasussa" ?
Ei siis galaksijoukkojen välisessä autiudessa, johon verrattuna tahtienvälinen avaruus on kuin vispipuuroa.Ai niin: kosmologithan käyvät kuumina selittäessään että maailmankaikkeuden metrisestä laajenemisesta johtuva punasiirtymä _EI_ ole sama asia kuin suhteellisen liikkeen etääntymisestä johtuva Dopplerin ilmiön punasiirtymä.
Selittikö uusi löytö ilmiön, jota galaksijoukkojen välisessä avaruudessa ei ollutkaan?- Empiiri
"Autio" ja "vispipuuro" on samaa kansantajuisen retoriikan tavoittelua mielestäni, kuin "tähtienvälinen harva kaasu" :) Itse hyväksyn mainitut epätarkat käsitteet, ja arvostan sitä, että niitä käytetään, koska ymmärrän niiden avulla suurinpiirtein mitä niillä halutaan kertoa, enkä tarvitse vaikeampiselitteistä käsitettä mihinkään ;)
Mitä olet kolli mieltä, jos tuo on oikea havainto ja teoria, jokohan sillä irtoaisi nobeli? Vaikuttaa ainakin matemaattiselta ratkaisulta. Kuten myös yksinkertaisemmalta, kuin laajeneva maailmankaikkeus, jota ajaa vauhtiin pimeät energiat ja muut hämärähköt asiat.
Vai onko liian aikaista spekuloida? Empiiri kirjoitti:
"Autio" ja "vispipuuro" on samaa kansantajuisen retoriikan tavoittelua mielestäni, kuin "tähtienvälinen harva kaasu" :) Itse hyväksyn mainitut epätarkat käsitteet, ja arvostan sitä, että niitä käytetään, koska ymmärrän niiden avulla suurinpiirtein mitä niillä halutaan kertoa, enkä tarvitse vaikeampiselitteistä käsitettä mihinkään ;)
Mitä olet kolli mieltä, jos tuo on oikea havainto ja teoria, jokohan sillä irtoaisi nobeli? Vaikuttaa ainakin matemaattiselta ratkaisulta. Kuten myös yksinkertaisemmalta, kuin laajeneva maailmankaikkeus, jota ajaa vauhtiin pimeät energiat ja muut hämärähköt asiat.
Vai onko liian aikaista spekuloida?Tarkoitin sitä, että professori Tulkin tiimin tulokset perustuvat fotonien vuorovaikutukseen baryonisten hiukkasten kanssa. Galaksijoukkojen välisessä avaruudessa ei nykyisten teorioiden mukaan ole juuri mitään, minkä kanssa vuorovaikuttaa. Se ei ole "läpinäkyvä väliaine".
Galaksijoukkojen väliseen avaruuteen verrattuna tähtienvälinen avaruus on paksua kamaa.- ojasta-allikkoon
Kollimaattori kirjoitti:
Tarkoitin sitä, että professori Tulkin tiimin tulokset perustuvat fotonien vuorovaikutukseen baryonisten hiukkasten kanssa. Galaksijoukkojen välisessä avaruudessa ei nykyisten teorioiden mukaan ole juuri mitään, minkä kanssa vuorovaikuttaa. Se ei ole "läpinäkyvä väliaine".
Galaksijoukkojen väliseen avaruuteen verrattuna tähtienvälinen avaruus on paksua kamaa.Eihän se galaksien välinen avaruus tyhjä ole vaan täynnä kiihtyvästi laajenevaa pimeää ainetta ja -energiaa ;D.
- suurprofessori
Aalto-yliopisto on pelkkä vitsi. Kaikki mitä sieltä tulee on roskaa
- osuiomaannilkkaan
Selvästikin sinut on potkittu pihalle Aaltoyliopistosta laiskottelun takia..:-D
osuiomaannilkkaan kirjoitti:
Selvästikin sinut on potkittu pihalle Aaltoyliopistosta laiskottelun takia..:-D
Suurprofessori on selvästikin Aalto–yliopistosta.
; )
- Originellifeikkii
Laajeneva avaruus on hatusta tempaistu käsite jota voidaan verrata jumaliin!!! 😁
Rakkautta
1039
☺- tuleekokaikkimausteet
Äh,unohdin palstan kaikkein suurimman sekoboltsin,sinut..
- kurnahdus
Kyllä loputtomiin laajeneva avaruus on täyttä totta?
Luin siitä Tiede- lehdestä.
Ainoa asia mikä jäi askarruttamaan asian tiimoilta on se että kuinka kummassa tuo on mitattu?
Tietysti tällaisen kysymyksen esittäjä haudataan moitesaastan alle enkä kai vastausta saa.- G-mies
Jaaha,joku kossi on päässyt suviseuroissa netin ääreen.Eikö teillä ole siellä mitään valvontaa?
- näinsanoobella__n
Minä olen sitä mieltä, että maapallo on litteä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3998626Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1682971- 151343
- 761028
- 67990
- 25946
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61923- 55913
- 64862
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss73854