Kumpi on oikein?
Esim. Useiten esitetty kysymys.
useiten / useimmiten?
8
4582
Vastaukset
- sepp
useimmin.
- linkkivinkki.
www.googlefight.com
- User profile
Minä sanoisin: useimmin esitetty kysymys. Vertailu olisi mielestäni usein, useammin, useimmin.
Useimmiten-sanaa voisi käyttää jossain muussa yhteydessä esim. näin: useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla. Vaikkapa ”Suomen kielene perussanakirjasta” selviää, että ”useimmiten” tarkoittaa ’useimmissa tapauksissa, tavallisesti, yleensä’.
Sanaa ”useiten” ei löydy sanakirjoista, joten voi melko varmasti lähteä siitä, että se ei kuulu huoliteltuun yleiskieleen. Se on todennäköisesti epäsäännöllinen lyhentymä sanasta ”useimmiten”.
Sana ”useimmin” taas kuuluu superlatiivina sarjaan usein : useammin : useimmin. Se ei siis tarkoita ihan samaa kuin ”useimmiten”. ”Nykysuomen sanakirja” esittää tästä esimerkkejä hakusanan ”usein” kohdalla:
”Matti oli käynyt Helsingissä kaikkein useimmin.” (Tässä ajateltaneen tilannetta, jossa puhutaan useasta henkilöstä ja mainitaan, että heistä Matti on käynyt Helsingissä useammin kuin muut.)
”Rikkaruohojen itämiskyky on useimmin [→ useimmiten] sangen suuri." (Nuoli viittaa suositeltavampaan ilmaukseen, eli tässä siis _ei_ pidä käyttää sanaa ”useimmin”, koska kyse ei ole varsinaisesta vertailusta, vaan sanaa ”useimmiten”.)
Oikein on ”useimmin esitetty kysymys”. Tosin voisi kirjoittaa yksinkertaisemmin: ”tavallisin kysymys”.
Keskustelussa ehdotettu Googlen käyttö ei sinänsä selvitä, mikä on _oikein_. Sen sijaan se voi antaa käsityksen siitä, mitä sanoja käytetään yleisesti, ja tälläkin toki on oma merkityksensä.- näkee
muotoa 'useinmiten'?
Vastaus: turhan usein.- ketjun aloittaja
No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.
useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
harvemmiten asiat...jne. - HARVEMMIN.
ketjun aloittaja kirjoitti:
No onko se sitten 'harvemmiten', jos se on kerran useimmiten esim.
useimmiten asiat eivät mene toivotulla tavalla
harvemmiten asiat...jne.Taipumaton sana.
- sällnare sällnast
HARVEMMIN. kirjoitti:
Taipumaton sana.
Eikö useimmiten ole superlatiivi eikä komparatiivi?
Minusta harvoin-sanan superlatiivi on harvimmin eikä harvemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205656Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.222849Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1552606- 262359
- 821684
- 1461565
- 1341404
- 1331024
- 89984
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40909