Siirry sisältöön
Suomi24
ValikkoSulje

Suomi24-palvelut

  • 24KeskusteluAiheet ja ketjutOlet täällä
  • 24TreffitSeuranhaku
  • 24ViihdeTV ja elokuvat
  • 24ChatJuttele reaaliajassa

Keskustelun aiheet

Kaikki aihealueetAloita keskustelu

Suosituimmat

  • Paikkakunnat
  • Suhteet
  • Yhteiskunta
  • Terveys
  • Viihde ja kulttuuri

Kaikki aiheet A–Ö

  • Ajanviete
  • Ajoneuvot ja liikenne
  • Harrastukset
  • Koti ja rakentaminen
  • Lemmikit
  • Matkailu
  • Muoti ja kauneus
  • Nuoret
  • Paikkakunnat
  • Perhe
  • Ruoka ja juoma
  • Ryhmät
  • SeksiK18
  • Suhteet
  • Suomi24 Blogi ★
  • SuomiAreena
  • Talous
  • Terveys
  • Tiede ja teknologia
  • Työ ja opiskelu
  • Urheilu ja kuntoilu
  • Viihde ja kulttuuri
  • Yhteiskunta

Muuta Suomi24:ssä

  • Lainaa
  • Reseptit
  • Horoskooppi
  • Hyötylinkit

Ohjeet ja palaute

  • Säännöt
  • Opastus
  • Palaute
  • Keskustelu Suomi24:stä
KirjauduRekisteröidy

Ilmoitukset

Ladataan…

    Näytä kaikki
    Muokkaa profiiliaJulkinen profiiliLuetut ketjutAsetukset
    Kirjaudu ulos
    • Keskustelu
    • Viihde
    • Lainaa
    • Treffit
    • Säännöt
    • Chat

    Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.

    Vahvista
    • Keskustelun etusivu
    • Aiheet listaus
      • Paikkakunnat
        • Suhteet
          • Terveys
            • Viihde ja kulttuuri
              • Yhteiskunta
                Näytä lisää
                • Ajanviete
                  • Ajoneuvot ja liikenne
                    • Harrastukset
                      • Koti ja rakentaminen
                        • Lemmikit
                          • Matkailu
                            • Muoti ja kauneus
                              • Nuoret
                                • Perhe
                                  • Ruoka ja juoma
                                    • Ryhmät
                                      • Seksi
                                        • Suomi24 Blogi ★
                                        • SuomiAreena
                                        • Talous
                                          • Tiede ja teknologia
                                            • Työ ja opiskelu
                                              • Urheilu ja kuntoilu
                                                1. Keskustelu24
                                                2. riittakerttuli
                                                1. Keskustelu24
                                                2. riittakerttuli

                                                riittakerttuli

                                                riittakerttuli profiilikuva
                                                Joulu 2024
                                                Liittynyt 14 v sitten
                                                Muokkaa profiilia
                                                25 aloitusta · 43 kommenttia
                                                Uusimmat aloituksetAloituksetSuosituimmat aloituksetSuosituimmatUusimmat kommentitKommentit
                                                • Minun pitkän ikäni salaisuus, nyt ikääntyneenasteella eläessäni voin todeta, se on yhä salaisuus.
                                                  Kun synnyttyäni olin kuolla nälkään. Nälkäni johtui sellaisesta synnynnäisestä sairaudesta joka ei näkynyt ulospäin, Minä vauva, kun en pystynyt vauvojentavoin ottamaan ravintoani imemällä koska, en pystynyt hengittämään yksinomaan nenäni kautta, minkä vuoksi imeminen oli minulle mahdottomuus. Tuosta nälästäni selvisin, kun itkustani loppuun väsynyt äitini, vei minut vauvansa lopulta lääkäriin j a viisas lääkäri oli huomannut nälkäni aiheuttaneen vauvalle riisitaudin ja sen, miksi olin kuolla nälkään. Lääkäri kehotti äitiäni syöttämään minua lusikanavulla ja kun äitini seurasi lääkärin neuvoa selvisin elämään.
                                                  Ollessani 12-vuodenikäinen, kävelin tavanomaisesti kylältä kotiin rautatiekiskoparin keskellä, ennen radalle kävelemään ryhtymistäni olin varmistanut, ettei juna radalla uhkaa kävelyäni, näin takanani raiteilla samaan suuntaan kun minä, tulossa asetuin kävelemään turvallisin mielin raideparin keskelle olevan höyryveturin, jonka varmistuttuani oletin kulkevan minun käyttämäni raideparin viereisellä raideparilla ja lähdin turvallisin mielin kävelemään kotiani kohti. Kävelin niin ajatuksiini syventyneenä, etten kuullut höyryveturin ääntä kunnes, havahduin selkäni takaa kuuluvaan kovaan huutoon ja kun käännyin katsomaan, kuka selkäni takana huutaa, huomasin takin liepeeni olevan kiinni höyryveturin puskurissa ja tuossa veturissa, kaksi miestä huuti niin paljon kun jaksoivat. Minä säikähdin niin, etten saanut selvää, mitä miehet huusivat, lähdin kun sokeana juoksemaan pois tuolta raideparilta sen, viereisen raideparin yli asettuen kulkemaan eteenpäin tuon radanvierustalla olevalle polulle. Enkä kertonut koskaan kenelle, että olin pelastunut täpärästi höyryveturin alle jäämiseltä.
                                                  Junat kummitteli muulloinkin elämässäni.
                                                  Kuljin työmatkani junalla Helsinki - Järvenpää ja kerran, työstä tullessani kotiin, jäätyäni Järvenpäänasemalla junasta pois väärällä puolella, missä heti junasta poistuessani jouduin kulkemaan toisen raideparin yli. Sattui niin, että heti välittömästi tuon raideparin ylitettyäni, kun olin saanut toisenkin jalkani nostetuksi laiturikorokkeelle, tuota raideparia pitkin kulkeva pikajuna oli ohittanut minut ja Järvenpään asemarakennuksen, ja minä vaan itsekseni ihmettelin, mikä pikajunalle valoa näyttävällä asemamiehellä oli, kun tämä oli kasvoiltaan niin, oudon valkea.
                                                  Vasta käveltyäni kotiinpäin muutaman metrin käsitin, miten vähällä olin jäädä juuri äsken pikajunan alle ja miksi asemamies oli kalpea.
                                                  Sitten joskus 1970 luvulla sattui lomamatkalla ollessani lentokoneen vaihdossa NY lentokentällä, että paikallinen lumipyry lumipyry vaurioitti lentokonetta, jolla odotin jatkavani matkaa Miamin lentokentälle niin, että lentokoneen moottori räjähti ilmassa lennon aikana, katsoimme lentokoneen ikkunasta suurin liekein palavaa moottoria ja mieheni huomautti, että nyt hän tietää, miltä tummaihoinen ihminen näyttää silloin, kun tämä pelkää, hän tummaihoinen ihminen muuttuu kasvoiltaan harmaaksi. Liekehtien palavan lentokoneen sisälämpötila muuttui hyvin kylmäksi, lentoemännät kantoivat meille matkustajille huopia lämmikkeeksi ja lentokone teki onnistuneen välilaskun Atlantan lentokentälle, jossa odottelimme jatkolentoa sen aikaa, että ehdin ostamaan lentokentällä olleesta kioskista postikortin mutta, en ehtinyt postittamaan sitä.
                                                  Niin mielestäni, kun näin monesta kiperästä tilanteesta huolimatta elämäni sai jatkoaikaa niin, että päädyin pitkäniänsaavutettuani, kokemaan maassamme käytössä olevan, vanhusväestön eriarvoisuuden, missä elämäntavassa ihmisen pitkäikäisyyttä pyritään huonon terveydenhoidon avulla tarkoituksellisesti estämään. ja kun tuostakin huolimatta olen vieläkin elossa. Että kaikki nämä huomioiden, pitkä ikäni jäänee arvoitukseksi.
                                                  31.05.2025 10:47
                                                • loukkaavat sanat pahoittavat mielen mutt, silloin ikärasismi on muuttunut henkeä vaarantavaksi kun, terveydenhoidosta vastuussa oleva lääkäri ei suostu antamaan terveydenhoitoon tarvittavaa lääkettä Näin on käynyt minulle ja suomessa ei ole olemassa ketään, kenen toimesta niitä, kuuluisia ihmisoikeuksia toteutettaisiin minun vanhuksen hoidossa.
                                                  En minäkään tiennyt aikaisemmin, ennen hoitolaitokseen muuttoa, että laitoksessa olevia sairaita ihmisiä saa vapaasti jättää hoitamatta, ettei kukaan valvo sitä miten ihmisiä hoidetaan ja kohdellaan?
                                                  Vanhuksen hoidotta jättäminen on erittäin helppoa, aina niin halutessaan, lääkäri voi poistaa, turhaan yhteiskunnanvaroja rasitteena olevan vanhuksen tietäen, kukaan ei tule vanhuksen kuoltua kyselee, joudutettiin tämän vanhuksen kuolemaa vai, ei?
                                                  09.09.2023 11:32
                                                • Pienen puusta veistetyn karhutaideteoksen voisi saada lainaksi, "mallia varten" jostakin maassamme olevista sotamuseosta? Kun Asemasodan aikana rintamalla olleet, veistelivät pieniä puisia karhutaideteoksia paljon, että joku noista on saattanut ajautua museoon?
                                                  Itselläni on isäni muistona yksi pieni puusta rintamalla veistetty karhu mutta, tuo karhu on nin arvokas, etten anna sitä lainaksi mitään tarkoitusta varten.
                                                  Mutta on myös olemassa nykyään, henkilöitä jotka korvaustavastaan, veistävät karhuteoksia.
                                                  29.01.2023 09:59
                                                • Miten on mahdollista, että on kun, lääkkeittenhaittavaikutuksia ei miellettäisi todeksi suomessa Esim. kun viime vuoden lopulla jouduin, allergisen kohtauksen saatuani käymään sairaalan päivystyksessä niin, päivystyksessä ei otettu lainkaan huomioon sitä mahdollisuutta, että kohtaukseni johtuisi allergiasta. Niin siitä huolimatta, että terveystietoihini on tiedoksi merkitty allergiatietoni? Ja kun terveyteni hoidosta vastuussa oleva lääkäri jätti lääkkeistä saamieni haittavaikutusten takia ilman, elintoimintojani ylläpitävää läkettä tuosta noin vaan kuolemaa, että kun näin saa lääkäri menetellä sen vuoksi, kun lääkäri ei tiedä lääkkeittenhaittavaikutuksia olevan olemassa.
                                                  Että on suomalainen terveydenhoito hyvin vaarallista ihmiselle.
                                                  10.01.2023 09:57
                                                • Suvaitsemattomuus on rasismia ja ennakkoluuloisuus ja toisen ihmisen aliarvostus.
                                                  Suomessa rasismista kärsivät eniten vanhukset.
                                                  Vanhusrasismilla on tällä aikakaudella kultakausi, jos niin voidaan rasismista sanoa.
                                                  Vanhustenhoitolaitoksissa ei ole olemassa minkäänlaista kontrollia siitä, miten niissä hoidossa olevia kohdellaan ja hoidetaan.
                                                  Hoitajapulan avulla lyhennetään elinikää, eikä kukaan estä kiusaamasta hoidettavana olevaa vanhaa ihmistä. Kun vanhus vanhustenhoitolaitoksessa kuolee, ei kukaan kyseenalaista, onko ihminen kuollut huonosta hoidosta saamiensa kärsimystensä seuraamuksesta. Ja valittaa hoitolaitoksessa hoidossa oleva kenelle vain, kukaan ei usko, vanhuksen puhuvan totta. Asennoituminen vanhusvastaisesti jokaiseen hoidossa olevaan vanhukseen ob niin vankka, koko yhteiskunnassamme, ettei maassamme ole olemassa vanhuksilla, minkään lain tuomaa turvaa.
                                                  Tämä vanhusrasismi on esim. minun kohdallani edennyt siihen pisteeseen, että hoitovastuussa olevalla lääkärillä on lupa tappaa. Ei tätä kukaan usko, ei kukaan tarkista olisiko väittämä totta. Eihän lääkäri tappamiseen puukkoa tarvitse käyttää, lääkärillä on monet hyvin huomaamattomat konstit, joilla saa ihmiseltä hengen pois. Esim. minut lääkäri jätti ilman, minulle välttämätöntä lääkettä. Ja tätä mitä terveydestä vastuussa oleva lääkäri on tehnyt siihen, ei kukaan uskalla puuttua. Ja jos joku vielä uskoo, että joku muistutus, kantelu kun ne tekee, se muuttaa asian. Ei kaikki minkä puoleen kansalaisia pyydetään terveydenhoidonpulmatilanteissa tarvittaessa kääntymään, ne on humpuukkia, ei vain näytön vuoksi, ei niistä mistään saa apua.
                                                  03.01.2023 12:36
                                                • Olen kyllä ympärivuorokautisen hoivan tarpeessa, liikuntakyvytön monisairas vanhus, jonka vastuulääkäri on nyt jättänyt ilman tärkeää joka vakituisesti tarvitsemaani lääkettä ja kukaan suomenmassa ei auta siinä, että minun elämäni voisi jatkua, minun tarpeeseeni sopivalla lääkityksellä.
                                                  Niin uskomatonta kun tämä on niin, suomessa vanhustenhoitolaitoksessa, saa vapaasti tälläkin konstin pyrkiä lyhentämään ihmisen elinikää?
                                                  Kun luulisi, että lääkkeet on keksitty ja kehitetty elämän jatkuvuuden tueksi ja kansalaisten hyvinvoinnin turvaksi, mutta ei se näin olekkaan , vanhustenhoitolaitoksessa lääkärin on lupa toimia milloin häntä miellyttää pyrkiä pitkittämään elämää milloi, lyhentämään elämää, kumma juttu ? Kun maassamme on, vanhusten terveydenhoitoamäärääviä lakeja?
                                                  16.12.2022 12:24
                                                • Kun minä, monisairas lääkkeiden käyttäjä, sain eilen 7.12.2022 tietää, että "lääkäriä ei kuitenkaan voi vaatia kirjoittamaan tiettyä lääkereseptiä", niin, kun tästä sain sen käsityksen, että mikäli tämä on totta, ja käytössä jokapäiväisessä terveydenhoidossa? Niin, tämän mukaan lääkäri voi niin halutessaan, jouduttaa potilaansa kuolemaa sen avulla, kun lääkäri ei kirjoita potilaalleen, potilaansa elämän jatkuvuuden turvaamiseksi, tarvittavaa lääkettä.
                                                  Kertokaa jos joku tietää, miten tämän ihmisenkuoletusoikeuden kanssa, käy yksiin, "potilaan oikeudet, hyvään hoitoon"? Onko olemassa mitään lakia, jonka avulla tästä kuoletusoikeudesta huolimatta, potilaan on mahdollisuus saada käyttöönsä, potilaanelämän jatkuvuuden turvaava lääkitys
                                                  08.12.2022 09:47
                                                • Kertokaapa, mistä apua saa vanhus terveydenhoitoonsa silloin, kun laitoksessa asuvan vanhuksen terveydenhoidosta vastaava lääkäri, jättää huolehtimatta, laitosvanhuksen lääkkeistä?
                                                  Ja laitoksen henkilökunta, ei asukastaan auta.
                                                  Että on olemassa sellainen vanhustenhoitolaitos missä asun, että asumisesta on tuntemus kun, laitos pyrkisi toiminnallaan lyhentämään elinikääni,. eli laitos todellisuudessa, ei ole hoitolaitos, vaikka siltä näyttää, laitoksen voisi hyvin nimetä, kuoletuslaitokseksi.
                                                  Vanhusvastaisuus on tosi pahassa jamassa, kun lääkärillä on niin suuri valta, että kun lääkäri ei suostu hoitamaan vanhusta, kukaan ei uskalla puuttua asiaa ja auttaa vanhusta saamaan hoitoa.
                                                  Eihän hoitamatta jätettyä vanhan ihmisen kuolemaa kukaan ihmettele, eikä kukaan paheksu, jos joku vanhus hoitamattomuutta kuolee, kun kuolee vanhus kuitenkin. vanhus on täysin lääkärin armoilla suomessa ilman minkäänlaista turvaa. Kun ei ole olemassa sellaista lakia, joka takaisi vanhukselle terveydenhoidossa, ihmisarvoisen hoidon.
                                                  21.11.2022 19:39
                                                • Tarkoituksellinen toiseen ihmiseen kohdistuva suvaitsemattomuus ja eritavoilla osoitettu vihamielisyys, on rasismia.
                                                  Suomessa tällä aikakaudella pahin rasismi joka rasittaa kansaa, on vanhusrasismi.
                                                  Vanhusrasismista on kehitetty niin pitkälle, että siitä on tullut maan tapa, josta ei uskalleta poiketa ja jota tapaa ei kukaan uskalla muuttaa.
                                                  Niin, että jos suomessa joku vanhus alkaa vaatimaan oikeuksiensa mukaista hoitoa, tuollainen uskalias vanhus leimataan joukolla, "harhaluuloiseksi". Suomessa suomen kansalaisella joka on iäkäsihminen/vanhus, hänellä ei oikeasti ole olemassa oikeusturvaa, eikä ainuttakaan puolustajaa.
                                                  14.11.2022 10:00
                                                • Nyt kun sota uhkaa Ukrainan ydinvoimalaitosta niin, mitä sanovat asiantuntuat siitä, miten kauaksi tuosta ydinvoimalaitoksesta on ihmisten mentävä, että säästyy ydinvoimalan rikkoutuessa ydinsaasteesta? Eikö tuon laitoksen rikkoutuminen sodassa ole niin suuri uhka, että ihmisten tulisi nopeasti siirtyä turvaan, Että onko maapallolla olemassa turvapaikka minne nyt tässä tapauksessa on turvallista paeta? Ukrainasta Venäjältä ja Suomesta? Jos Ukrainan, nyt sodan ja sodanjohtajien uhan alla räjähtäisi, saastuisiko silloin "koko Suomi"? Minne Suomalaisten lisi turvallista paeta?15.10.2022 12:33
                                                • Hoitajapula vaikka se on hoitajia koetteleva tilanne niin, eniten siitä kärsivät hoidettavana olevat ihmiset! Monissa hoitolaitoksissa hoidettavien, hoitajapulasta kärsivien elämä on ruskien täyttämää kidutusta ja sitä ei maamme hellitus, eikä hoitolaitoksien ulkopuolella olevat usko, eikä tiedosta todeksi, miksi Suomalaisten elämän on loputtava karsimyksiin?01.10.2022 16:57
                                                • Miksi on, kun hoitajapulasta uutisoinnissa ei ollenkaan käsitettäisi asian ydintä, eli on kun ei ymmärrettäisi hoitajapulan tarkoittavan, hoidettaville kärsimystäyteistä hoidossa oloa?
                                                  Kun hoidossa olevan ihmisen on viimeisenä elinpäivänäänkin, istuttava samassa paikassa 12 tuntia, niin sitä tälläinen toinen, hoitokärsimystäyteisesså suomalaisessa kuoletushoitolassa ihmettelee, miksi suomessa on järjestetty kansalaisten elämänloppupäivät kidutusnäytelmäksi? Ihmisen hoidossa suomessa ei tunneta hyvää hoitoa, eikä hoivaa. Että suomalaisten on paettava maasta hyvissäajoin ennen kun kunto huononee hoitoa vaativalle asteelle!
                                                  Miksi maassamme ei ole olemassa ketään, joka haluaisi saada kunniaa ja mainetta sillä, että järjestää ihmistenhoidon maassa ihmisille, inhimilliseksi hyväksi hoidoksi?
                                                  01.10.2022 16:48
                                                • Nyt on varmaan keksitty uusi keino säästää. Kun vanhustenhoitolaitoksessa ruokalistalla päivälliseksi ilmoitettu ruoka, ei tarjottuna ollutkaan sitä mikä samaa, mitä listan mukaan piti olla. Että tässä jälleen hämätään, listalla mainittu ruoka on julkisessa tiedossa, kun taas ruoka jota tarjotaan, ei ole laitoksen ulkopuolisten tiedossa.
                                                  Että vanhusten hoito vain muuttuu koko ajan pahemmaksi On kummallista, kun kukaan vaikutusvaltainen henkilö ei huomaa, että vanhustenpalvelutalo nimeltään oleva laitos, ei oikeasti ole palvelutalo vaikka, laitos tiedetään olevan, ympärivuorokauden toimiva tehostetun palvelun hoitolaitos? Että ihmisoikeuksienmukaisesti ei tämäntapaisissa suomalaisissa vanhustenhoitolaitoksissa hoideta. Mutta kun maassa tiedetään, ettei ympärivuorokautisessahoidossa olevat pysty oikeuksiansa puolustamaan, eikä puolustajaa heille ole olemassa. Että vapaasti saa pitkittää hoitajamitoitussuotamisella ja huopaamisella ja vaatia uusia lakienlaatimista tuolla menetelmällä kun saa kulutetuksi aikaa tietäen, että mitä enemmän aikaa saadaan tässä, muuttumattomassa huonossa hoidossa jatkumaan, sitä useammalta elinikä lyhenee!
                                                  No, kun vanhustenhoidossa millään muulla, kun säästöillä, ei ole väliä!
                                                  07.09.2022 21:08
                                                • Kyllä todellisuus hoivakotien olemassaolosta on jotain sellaista, minkä uskoo sitten vasta, kun hoivattavana itse on. En minäkään tiennyt, enkä uskonut tälläisiä paikkoja olevan olemassa.
                                                  Se, että tämän laitoksen nimi on, palvelutalo se on täydellistä hämäystä ja tämän nimen turvin, yhteiskunta pystyy ihmisenhoidossa säästämään.
                                                  Laitos kun on täynnä sellaisia hoidontarpeessa olevia ihmisiä, joilla ei ole olemassa omatoiminnallisia kykyjä.
                                                  Ja kun hyvin harvat hoidettavista asukkaista ei kykene apua pyytämään, eikä kertomaan pahanolontuntemuksistaan ja kun näissä huonokuntoisten ihmisten hoitolaitoksissa hoidossa olevien sanomia ja avunpyyntöjä ei huomioida niin, ihmistenhoito on kaaosmaista kärsimysnäytelmää!
                                                  Että niin kaukana todellisuudesta ollaan, kun on tällä osastolla jonkun hoidettavana olleen omaiset, hoidettavana olleen kuoleman jälkeen, laittaneet lehteen hyvästä hoidosta kiitoksen. Että ei nuo kiitollisuutensa ilmaisseet vierailevat omaiset , tienneet miten paljon heidän omaisensa hoidossa ollessaan kärsi jo siinä. kun istui yhtäjaksoisesti samassa asennossa kaksitoista "12" tuntia. Tuskin nuo kiitolliset omaiset, vierailullaan huomasivat, hoidettavana olevan omaisensa istuimenalla olevaa virtsalätäkköä?
                                                  Mutta, eihän juutalaisvainojenkaan aikoinaan uskottu olevan totta.
                                                  05.09.2022 09:53
                                                • Hoitotyö on raskasta mutta, se ei olisi niin raskasta ja rasittavaa jos, hoitajia olisi työssä, työntarpeen edellyttävä määrä.
                                                  Nyt paitsi, että hoitoa tarvitsevat hoidettavat kituvat niin, myös hoitajat uupuvat ja joutuvat siirtymään ennenaikaiselle eläkkeelle, ja siitä hoitolaitoksiin kuoletushoitoon!
                                                  On se vaan hurjaa! kun koko maassa ei ole olemassa ketään, kenen puoleen kääntymällä suomessa saisi hyvää, suomen lakienmukaista ihmisenhoitoa?
                                                  25.08.2022 10:52
                                                • Potilasturvallisuus on vaarassa joka päivä. Tiedän, asun palvelutalossa ja terveyteni on vaarantunut huolimattomassa lääkejakelussa. Ja kun tuon vuoksi anoin saada muuttaa asumaan sellaiseen laitokseen, jossa olisi hoitoa siten, että lääkkeet saan asianmuksisesti. Niin, minulle vastattiin, ei sellaisia paikkoja ole olemassa. Että vanhuksille ei enää ole olemassa paikkoja, joissa he voivat saada asiamukaista hoitoa?
                                                  Vanhustenhoito on ajautunut tilaan, jota voidaan verrata suoraan, juutalaisvainoihin. Vanhustenhoidossa kun on. kun kaikki pitävät itsestään selvänä asiana sen, että ihmiset kärsivät kovakouraisesta käsittelystä. halventavasta pilkasta toiveiden vähättelystä. Hoitolaitosten ulkopuolella kun ei näy se, mitä laitoksen sisällä tapahtuu. Hoidossa ei hoidettavana olevan hyvinvointia pyritä lisäämään, hoidossa tärkeintä on, rajoittaa hoitajien rasitusta ja nopeuttaa hoitotoimenpiteitä siten, että kaikki määräysten mukaiset toimenpiteet ehtii tulle tehtyä, väliä kun ei ole se, miten työt tulee tehtyä!
                                                  Kukaan ei kysele sitä, miten suuret kärsimykset hoidettavilla ihmisille hoitajapula, ja yleinen hoidettavana oleviin ihmisiin kohdistuva välinpitämätön suhtautumistapa aiheuttaa? Miksi suomalaisia laitoksissa hoidossa olevia ihmisiä, saa koko kansan tuella, kiusaamalla jouduttaa kuolemaan?
                                                  25.08.2022 10:44
                                                • On tuo Aira tyttö vaan, aika poika! Oikea mimmien - mimmi! Ja elävä historian kirja! Onnea ja hyvinvointia ja hyvää mieltä jatkoelämälle teille toivoen!28.02.2022 09:53
                                                • Olen suomalaisessa vanhustenhoitolaitoksessa joten tiedän, minkälaista huonokuntoisella liikuntarajoitteisella ihmisellä on tämän onnenmaan hoitolaitoksessa olla. Hoitaja kun sanoo hetkinen, tuo hetkinen voi olla "3" kolmentunnin pituinen aika.
                                                  Kiirettä on opittu pitämään sallittavana syynä kaikkeen, mitä jätetään tekemättä. Kivun lievitys, kun jos se johtuu tavanomaisesta poikkeavasta syystä, kuten minulla, sitä vierastetaan niin, että kivun lievitykseen on vaikeuksia saada apua. Ja yksinäisyys, yksinäisessä huoneessa kuukaudesta toiseen, ilman ainoaakaan seurustelukumppania ei muuta tee, kun masentaa ja ahdistaa. Ja ruoka sitten, mausteista ulkomaalaisilla nimillä nimitettyä, sellaista syötävää, mihin iäkkäät ihmiset eivät ole tottuneet. Onko nuo erikoisruokatarjoilut keksitty, jotta ruuan kulutus pysyisi vähäisenä? Ja kummallisinta ruuanjakelussa on se, kun esim. iltapalalla ei ole olemassa makealle iltapalalle vaihtoehtoa? Ja kaikki jälkiruokien maku on pilattu sokerilla.
                                                  Iho kärsii siitä, kun peseytymisien/suihkussa käyntien väli on neljäviikkoa ja tietysti siitäkin, kun housuvaipan vaihto venyy useasti siihen pisteeseen, kun istuimen alla lainehtii virtsalätäkkö.
                                                  Rehellisesti sanottuna musta tuntuu, että minua rangaistaan siitä, kun olen vanha.
                                                  08.01.2022 12:53
                                                • Minä olen valittanut ja kyllä se on ollut vaikeaa, kun on huonossa kunnossa. Ja kyllä suututtaa kun valittamisen jälkeen sain kokemuksestani ja asiantuntijalta tietää, että valittaminen on turhaa. Valittamisessa on mahdollista saada vain jonkinlaisia rahallisia korvauksia, mutta minkäänlaisia muutoksia parempaan ihmisenhoitoon esim. valittamisella ei ole mahdollista saada. Eikä ole olemassa minkäänlaista oikeudenmukaisuutta. Että kaikki sellainen puhe yhdenvertaisuudesta ja oikeudesta saada esim. hyvää hoitoa, se on satua. Se miksi maassamme ylläpidetään valituslaitoksia on täysin käsittämätöntä? Valituslaitokset ovat ehkä vain suuripalkkaisten johtajien virkoja varten, kansalaisella ei ole olemassa mitään merkitystä.27.02.2019 13:08
                                                • Hyvä kysymys tuo, mitä kaikkea vanhusten kotona tapahtuu, emme tiedä.
                                                  Kun asiahan on niin, että se, ettei koskaan tulla tietämäänkään sitä, mitä vanhusten kotona tapahtuu kotihoidon henkilökunnan siellä ollessa. Tuon asian, ettei tapahtumista vuoda mitään tietoja vanhuksen kodin ulkopuolelle, kotihoito on ainakin Helsingin sillä alueella, jossa minä käytän kotihoidonpalveluja varmistanut vaatimalla minulta kotihoidonpalveluja käyttävältä vanhukselta allekirjoituksellani, "kotihoidon pelisäännötlomakkeella", noudattamaan tuossa lomakkeessa mainittuja sääntöjä. Joista yksi sääntö kieltää vanhuksen kodissa valokuvaamisen ja video kuvaamisen sinä aikana, jolloin kotihoidon henkilökuntaa on paikalla.
                                                  Tuosta kotihoidon pelisäännöt lomakkeesta käy selville myös se, että kotonaan asuvan vanhuksen tulee hoitoa kotihoidontaholta saadakseen täyttää, tuossa kotihoidon pelisäännöt lomakkeessa luetellut "ehdot" .
                                                  Että, kun näin perusteellisesti kotonaan asuva vanhus on ulkoistettu, perusturvalakimme turvaavista, "jokaisen kansalaisen tulee saada hyvä hoito ja hoida" kansalaisoikeuksista, että ei ole ollenkaan ihme kun kotihoito tökkii.
                                                  Mutta se kyllä on ihme, miksi kansalaiset eivät näytä vaativan vanhuksille hyvää hoitoa?
                                                  Vaikka hallitus on vuosikymmenien ajan huonontamistaan huonontanut niin vanhusten hoitoa, kun ihmistenhoitoa yleensä Siitä huolimatta, että eduskunnassa on jo useamman hallituksen aikana luvattu parantaa maamme vanhustenhoitoa.
                                                  Sitähän on kerätty nimiä kansalaisilta vanhustenpuolesta adressiin jo ainakin kaksikertaa ja nuo adressit on luovutettu eduskunnalle, mutta muutosta parempaan ihmistenhoitoon ei lupauksista huolimatta ole tullut.
                                                  Sitä ei voi muuta kun ihmetellä, miten vähän tämän maan kansalaiset välittävät lähimmäisistään ja miten ajattelemattomia kansalaiset on, oman uhkaavan vanhuutensa suhteen? Ja miksi kansalaiset yhä uudelleen valitsevat samat ne samat edustajat asioitaan hoitamaan, jotka ovat monet kerrat kansalle antamansa lupaukset virkaanastumisensa jälkeen unohtaneet.
                                                  inun muistikuvani mukaan, hallitus ja hallitukseen pyrkijät ovat luvanneet parantaa maamme vanhustenhoitoa jo 1970 luvulta lähtien. joten on aiheellista kysyä, miksi kansalaiset ovat vuosikymmenienajan sallineet tälläisen huijauksen?
                                                  05.06.2016 02:46
                                                Edellinen
                                                Sivu 1 / 3

                                                Siirry sivulle

                                                • 1
                                                • 2
                                                • 3
                                                Seuraava

                                                Osallistu keskusteluun

                                                • Mitä mieltä olet ollut uudesta Vain elämää -kaudesta? Minkä arvosanan 4-10 annat ja miksi?3

                                                  Ares eli Aris Staboulis on suomalais-kreikkalainen rap-artisti ja yksi suomalaisen rap-musiikin ykkösartisteista. Tällä viikolla Vain elämää -ohjelmassa vietetään Areksen päivää. Mitä mieltä olet ollut uudesta Vain eläm…

                                                • Elämäni biisi vieraat lauantaina 17.10. - Nyt on huippukattaus sinisillä sohvilla0

                                                  Lauantaina sinisille sohvalle istahtaa tuttuun tyyliin viisi vierasta. Elämänsä biisin kertovat mm. Queen of Fucking Everything -sarjasta tuttu näyttelijä, tv:stä tuttu hyvinvointilääkäri sekä kansainvälisesti tunnettu …

                                                • Oletko netti ihastuja?82

                                                  Ihastutko ikinä netissä?

                                                • Vain elämää -kulisseissa huolestuttiin Jipusta - Pysäyttävä kysymys ilmaan: "Onks kaikki...?"0

                                                  Vain elämää -tuotanto huolestui Jipun toiminnasta. Jippu on esittänyt voimakkaita tulkintoja ja näyttänyt tunteensa avoimesti sekä esiintyessään että artistien kanssa pöydän ääressä. Lue lisää: https://www.suomi24.fi/vi…

                                                • Teslan uusi Roadster pystyy lentämään hallitusti112

                                                  Lisäksi se pystyy kehittämään downforcea 4-5 tonnia, joka mahdollistaa ajon ylösalaisin. Kiihtyvyys nollasta 96 kilometriin tunnissa 0,81 sekuntia, auto lataa "turbobuustin" itse (ei vaadita käyntiä Space X:n rakettituk…

                                                Suomi24 Viihde

                                                • Elämäni biisi vieraat lauantaina 17.10. – Nyt on huippukattaus sinisillä sohvillaElämäni biisi tulee lauantai-iltaisin kuin lauantai-sauna.
                                                • Suvi Teräsniska avautui ikävästä asiasta – Miten käy Elämäni biisi -suosikkisarjan?Suvi Teräsniska on Suomen iskelmätaivaan kestotähti.
                                                • Antti tuli isäksi 16-vuotiaana – Paljastaa nyt rehellisen totuuden teini-isän arjestaPerjantai-dokkari kertoo 16-vuotiaana isäksi tulleen Antin elämästä.

                                                Stara

                                                • Yllättävä apu rintasyöpään? Skorpionin myrkyssä hyödyllisiä molekyylejaYrttejä, sieniä ja eläinmyrkkyjä on käytetty lääketieteessä vuosituhansien ajan. Lääketeollisuus
                                                • S-Pankki varoittaa: Jälleen uusia huijausviestejäS-Pankin nimissä levitetään jälleen kerran huijaustekstiviestejä, joiden avulla rikolliset yrittävät
                                                • Suomalainen rikkoi maailmanennätyksen – puoli litraa Jaffaa muutamassa sekunnissaSuomeen on saatu yllättävä uusi maailmanennätys. Kokki Tomi Kotilainen on

                                                Etkö löytänyt etsimääsi?

                                                Aloita keskustelu
                                                Suomi24

                                                Suomen suurin keskustelupalvelu

                                                Palvelut

                                                • 24Keskustelu
                                                • 24Treffit
                                                • 24Viihde
                                                • 24Chat
                                                • Hyötylinkit
                                                • Reseptit
                                                • Horoskooppi
                                                • Lainaa

                                                Ohjeet ja palaute

                                                • Palautelomake
                                                • Opastus
                                                • Säännöt
                                                • Keskustelu Suomi24:stä

                                                Kaupallinen yhteistyö

                                                • Auto1 Vaihtoautot
                                                • TV-ohjelmat
                                                • Sanakirja
                                                • Tietosuojaseloste
                                                • Käyttöehdot
                                                • Evästeasetukset

                                                © 2026 Suomi24, osa City Digitalia