- A propos, voisitko esittää luettelon nisäkkäiden baramiineista turvautumatta ateistis-evolutionistisee taksonomiaan?
Bonuskysymys: ovatko esimerkiksi kamelit karjaeläimiä vai villieläimiä? - "Kun tutkimme sudesta varioituneita koiraeläimiä, voimme selvästi havaita informaation vähenemisen sitä mukaa, kun ns. lajiutumista tapahtuu:"
Missä ovat todisteet tai edes "todisteet" siitä että luettelemasi koiraeläimet ovat varioituneet sudesta?
Minäpä kerron sivullisten valistukseksi missä ne ovat: vain sinun mielikuvituksessasi. Tosiasiassa koiraeläinten polveutuminen tunnetaan suhteellisen hyvin ja ajatus, että punakettu olisi "rappeutunut susi", on kauniisti sanoen järjetön. Sen elinalue on paljon laajempi kuin suden ja se on ravinnoltaan ja resurssivaatimuksiltaan paljon sopeutuvampi kuin susi. Kahden muuttujan vertailulla voi yrittää "todistaa" vaikka mitä, jäätelönkulutuksella ja hukkumiskuolemien määrälläkin on selvä korrelaatio, mutta se ei tietenkään merkitse minkäänlaista syy-seuraus-suhdetta. Et pysty pettämään enää ketään puhkikuluneella sepustuksellasi. Mahdatko edes tietää noiden lajien suomalaisia nimiä?
Nuoren maan kreationismi kuuluu aikamme vakavimpiin harhaoppeihin. Älkää eksykö, hyvät ihmiset. - Tässä ketjussa kiteytyy loistavalla tavalla uskovaisen itsekkyys.
- Mitäpäs jos tässä käykin niin, että koronavirus niittää uskovia aivan erityisen tehokkaasti, kun he eivät taida välittää suojautua ja luottavat siihen että Jumala pitää kyllä omistaan huolen? Mark5 taisi jo sanoa, että ei aio turvautua ateistis-evolutionistiseen lääketieteeseen jos sattuu saamaan viruksen, vaan luottaa Jumalaan.
Muuten olen vähän ihmetellyt, mikseivät persut ole olleet joukolla hihkumassa hallitukselle että väärin sammutettu (ymmärtänette mitä tarkoitan). Vai ovatko he niin onnellisia, kun on saatu RAJJAT KIINI, etteivät iloltaan saa sanaa suustaan? - "Toisin kävi kun evomieliset päättivät Aatun johdolla olla itse tieteävinään että mikä oli heille hyvää ja mikä pahaa ja nyt ollaankin sitten Puten ja Trumpin ja Kimin ja Ajatollien pilaamassa maailmassa."
Yksikään mainituista ei ollut / ole kovin evomielinen. Mutta mistäpä sinä sitä tietäisit, kun kiertokoulu ei antanut valmiuksia uutisten kriittiseen lukemiseen. - Eiväthän sitä tiedä kuoripoikia raiskaavat papitkaan.
- "Ateistinen tiedemies on ”nero”, havitellessaan ikuista elämää, parannellessaan luomakuntaa."
Ilman ns. ateistista tiedettä sinäkin olisit voinut kuolla johonkin kulkutautiin jo lapsena etkä pystyisi kirjoittamaan nettiin vaan joutuisit tyytymään täytekynään ja postijunaan kirjoittaessasi aluelehden yleisönosastoon. Tiedät varmaan, että netin isänä pidetty Tim Berners-Lee on ateisti? - Kun Jumala tulee, terve järki menee.
- Eiköhän jonkin lajin uskontoja ole ollut jo ennen kaupunkikulttuuriakin. On ollut sateen ja auringon ja vaikka minkä jumalia - uskonnon yhtenäisyys onkin eri juttu. Sitäkin on ilmeisesti pitänyt odottaa vielä useampia tuhansia vuosia ensimmäisen kaupungin jälkeen; veikkaan että varsinaiset yhtenäiset uskonnot ovat syntyneet vasta kun kirjoitustaito on keksitty. Kiinassa, Mesopotamiassa, Intiassa - varmaankin useammassa eri paikassa ja jokaisessa itsenäisesti.
- Avaaja on puhunut myösmm. opinnoistaan Sanghain (sic) raamattuyliopistossa, Thaimaan koralliriuttojen kultakaloista ja navetassaan olevasta hirvinaudasta eli hirven ja naudan risteytymästä.
Ilmeisesti Jyristä Kihtiputaan vaivaistalon kroonikko-osastolla vähiten vaivaa, kun hänelle tuupataan Tieteen Kuvalehti käteen ja nettiyhteys eteen.
Nythän hän ei huomaa, että hänen avauksensa kaataa itse itsensä, kun kaupunkiasutus on vanhempaa kuin mitä piispa Ussher laski koko maailmankaikkeuden olevan. Ussheriinhan kreationistit luottavat, kun eivät itse osaa laskea maailman ikää Raamatusta. Ei siihen tosin pystynyt itse Ussherkaan vaan joutui käyttämään myös epäraamatullisia lähteitä, osin Raamatussa olevien epätarkkuuksien ja puutteiden vuoksi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/James_Ussher
Ennen kuin Mark5 alkaa julistaa, ettei Raamatussa ole epätarkkuuksia eikä puutteita, suosittelen että hän laskee luomisen ajankohdan itse pelkästään Raamattuun nojautuen. - Meillä on päävuokralaisena kouluikäinen eli 7-vuotias schäfernarttu. Se maksaa vuokran niin sanotusti luonnossa eli olemalla oma iloinen ja seurallinen itsensä.
Viimeksi oli levylautasella Sibeliuksen toinen sinfonia. Siihenkään ei noin vain kyllästy.
Meillä nautitaan toisinaan myös vanhasta brittiläisestä folkrockista. Fotheringay antoi potkua mm. tähän Gordon Lightfootin kappaleeseen:
https://www.youtube.com/watch?v=MHbN8Qd0XPo - Meillä heitettäisiin roskiin myös Loirin laulut.
- Tänään ovat soineet mm. Bachin Brandenburgilaiskonsertot Wendy Carlosin syntetisoijasovituksina.
Tässä esimerkiksi viides.
https://www.youtube.com/watch?v=Tc51cnV6YJI
Kuunneltiin myös mm. Dave Brubeckin mietteliäs Autumn in Washington Square joka sopii etelärannikon mustahkoon jouluun:
https://www.youtube.com/watch?v=ODFOfz3CIZQ - Jospa tuo selittyy niillä samoilla tekijöillä kuin ne raamatulliset lampaat vai vuohiako ne olivat? Astuttavan naaraan näkemä ympäristö siis vaikuttaa jälkeläisten väritykseen.
Tämä raamatullinen periaate olisi helposti testattavissa ja oikeaksi tai vääräksi osoitettavissa, mutta jostakin syystä yksikään kreationisti ei ole tainnut yrittää. Miksihän? Hiirikokeet olisivat helppoja ja nopeita.
Toisaalta yksin meidänkin suvussamme lapsia on siitetty jos jonkinväristen lakanoiden välissä tai jopa ilman lakanoita, jos jonkinlaisen värisissä makuuhuoneissa, mutta kaikki ovat silti samanvärisiä eli vaalean ruskehtavanpunaisia. Ja, kumma kyllä, esimerkiksi tiikereit siitetään lähinnä vihertävillä seuduilla, mutta ruskehtavina nekin sukupolvesta toiseen pysyvät.
Olisiko mahdollista, että Raamattu olisi tässä kohtaa selvästi väärässä ja että naaraan astutushetkellä saamat näköärsykkeet *eivät* vaikuta jälkeläisten ilmiasuun?
Kreationisti tietenkin "selittää" kaiken sillä, että lajinsisäinen muuntelu mahdollistaa kaikki värivariaatiot, mutta tämä "selitys" ei kykene selittämään miksi juuri napajänikset muuttuvat talvella valkoisiksi eivätkä esimerkiksi kalifornialaiset aropupuset.
Tämäkin voidaan tietysti yrittää neutraloida sanomalla "Jumalalle on kaikki mahdollista! Mitään ristiriitaa ei siis ole!", mutta tällaisen sanoja pettää vain itseään. - Ja Fred Hoylen Los Angeles ei vastaa (1966) ennustaa että 2400-luvulla käytetään reikäkortteja.
- Nyt on jo niin tuhtia tavaraa että taitaa olla parodiaa. "Canidae-suku" ja "lepakorvaketun kettu" - ei tuollaisella pysty huijaamaan kuin niitä kahta palstakretua, joille oletettu Jumala ei ole antanut ymmärrystä eikä arvostelukykyä sitäkään vähää kuin keskitason alakoululaiselle. (Tonen mahdollisuus on se, että olet itse hajoamassa geneettisesti alkutekijöihisi, mutta jätettäköön se näin joulun aikaan mainitsematta.)
Mammutit tappoi sukupuuttoon elinalueiden pieneneminen, hitaasti lisääntyvän lajin kykenemättömyys sopeutua jääkauden jälkeiseen nopeaan ilmastonmuutokseen ja lopujen lopuksi mammutteja tehokkaasti metsästänyt ihminen, joka ei ollut vielä edistynyt kulttuurisesti niin pitkälle, että olisi älynnyt rauhoittaa harvinaisen lajin.
Puoliso näkyy olevan tulossa kotiin Canidae-heimoon kuuluvan kesyeläimen kanssa. Laittaisikohan vielä levyllisen Bachia tai Modern Jazz Quartetia soimaan ennen kuin pikkuhiljaa hiljennytään yöpuulle? - Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta aivan kaikille katsomuksesta riippumatta!
- Kehtaako tässä tunnustaakaan, että täällä ovat iltapäivällä soineet Bachin kantaatit? Aivan riippumatta niiden uskonnollisesta sisällöstä ne ovat kertakaikkisen upeaa musiikkia. Ja sävelsihän hän Kahvikantaatinkin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kahvikantaatti
Ei pitänyt poiketa tänne ollenkaan, mutta sukulaisperheen lähdettyä kotiin ja puolison ollessa koirapedon kanssa ulkona en malttanut olla vilkaisematta. - Vahinko vain, että:
– Siellä oli paljon lapsia. Toivottavasti he eivät kovin tarkalla korvalla kuunnelleet, koska paniikkihan siinä muuten iskee. Näin raskas meininki ei kauneimpiin joululauluihin kuulu, toteaa tilaisuudessa ollut nainen.
Ote Ylen uutisesta johon ehdin linkittää jo kertaalleen. - Kyllä Pena on viisas mies:
"Kirkkoherra Pentti Berg korostaa, että hän ei ole maailmanlopun kanssa yksin, vaan että hänen mukaansa maailmanlopun tulemisesta vuonna 2040 vallitsee tieteellinen näkemys."
https://yle.fi/uutiset/3-11126863
Tunnen olevani etuoikeutettu kuuluessani sukupolveen, joka vihdoin viimein saa nähdä aidon maailmanlopun! Johan sitä on ehditty odottaakin.
