suistonvaltaaja
Pohdiskelija, sivustatarkkailija
Coctail: sisäisesti kristittyä&ulkoisesti maailmasta tartuntaa saanut
Habitus: pienehkö (172), mutta sopusuhtanen
Ikä: mieli nuorempi kuin numerot
Harrastus:luonto, lukeminen, koti-illat, musan kuuntelu
Luonne: ujo, kai?, mä ehkä pelkään enemmän sua kuin sä mua
Omia teitään vaeltava lepattava sielunriekale,
joka etsii elämää, totuutta ja jotain muutakin ja
joka haveilee olevansa suuri-pieni soturi.
Ihmisen on löydettävä tiensä ja tapansa kuinka sovittaa yhteen usko ja maallinen vaellus, sillä:
Emme voi lähteä täältä ennenaikaisesti pois
"Mä tunnen mun ystävän
tiedän yrittää pysyä hän
kolme vuodenaikaa täällä yli kesän.
Oli kuumetta syntyessään
sai oudon vian sydämeensä
neljä tuulta rakensi sinne pesän"
Joillekin vaan ystävyys on vaikeempaa kuin yksinäisyys...
Ja synkät pilvilautat valuvat etelästä... tännekkö?
Jos uskot, on olemassa käsikirjoitus; ajasta, maailmasta, ihmisistä...
Ihminen ei tiedä koska hänen sielunsa vaaditaan pois!
Etsin itseäni ja paikkaani tällä planeetalla. En ole sitä löytänyt, en tiedä löytänenkö sitä koskaan?
Enkä myöskään kaltaisijani vaeltajia ole täällä maailmassa tavannut.
Mihin tekin olette kadonneet?
Lienenkö siis syntynyt väärään aikakauteen? Tai väärälle planeetalle?
En tiiä mut joku sanoo...
"Tunnet olevasi yksin keskellä mustaa maailmaa
jokainen sun yrityskin olla iloinen vain masentaa.
Älä silloin menetä uskoa parempaan huomiseen
juuri sinun täytyy kulkea läpi tuskaisten hetkien
kukaan muu ei voi sua auttaa,
kukaan ei voinut mua:
Olen kokenut tuskan masentavan
elämänhaluni lannistavan
aina voima rakastava
on mut vapauttava"
Lainaukset: -P-
Positiivisuus on syvältä, mutta syvemmältä on nega.hapatus
Ei kaikkea tarvii vakavasti ottaa
Tsemppiä erityisesti niille vierailijoile, joilla elämä välillä tuntuu olevan enempi ja vähempi "hukassa", ajatuspohjasta riippumatta!
Me kaikki olemme matkalla jonnekkin... tulevaisuuteen
Ja mitä tulevaisuus tuokaan mukanaan?
Kiitos kun tutustuit!
Suosikkibändit/artistit: Pöllö, talitintti, hömötintti, kirjosieppo
Suosikkileffat: Mad Maxit, Tanssii susien kanssa
Lempikirjat: Raamattu, jännitys kuten Jack Higgins, aku
Vapaa-aikanani: luontoon, lukemaan, lepäämään..
Suosikkipalstat Suomi24 Keskusteluissa: Profetia, yksinäisyys
Katson tv:stä mieluiten: luonto-ohjelmat, elokuvia erityisesti jännitys
Kotieläimet: villakoiria on aikas paljon nurkissa ja sängyn alla, mut on ne helppohoitosia
En pidä: No ne hyttyset!
Parhaat matkakohteet: lande
Kotimaa: ---
Koulutus: Ammattikoulu
Ammatti: Muu
Työskentelen: vaki duuni
Siviilisääty: Sinkku
Lapset: ---
Messenger: [email protected]
Hakusanat: Usko, yksinäisyys
- Kyseltiin silminnäkijöistä, niin Uuden Testamentin puolella on useampia kirjoittajia, jotka todistavat Jeesuksen olemassaolosta ja messiaanisuudesta.
Osa Jeesuksen opetuslapsia, osa heidän läheisiä ihmisiä.
Eräät Vanhan Testamentin kohdat taas ennusti Jeesuksen tulosta, vaikka moni ei niin halua uskoa.
En ymmärrä miksi niin usea kirjoittaja olisi nähnyt vaivaa kirjoittaa Jeeuksen ja kristinuskon opetuksista niin opettavaisesti ja vakavan asiallisesti ja sitten kuitenkin vain valehdellakseen kaikille.
Monet evankeliumien ja Paavalinkin kertomat profetiakohdat juontava juurensa kauas Vanhan Testamentin profetioihin, joten samojen ennustusten kertojia on siis lisää Vanhan Testementin puolella.
Myös Ilmestyskirjan kirjoittajan kerronta perustuu paljolti jo Raamatussa aiemmin mainittuihin profetioihin.
Nykyisin täälläkin esitetyt värikkäät tulkinnat niistä vain pilaa Raamatun arvovaltaa ja syö sen uskottavutta etenkin epäilijöiden leirissä. - Vaikka viime vuosina olen harvemmin käynyt vilkaisemassa tätä palstaa ja vielä harvemmin enää kirjoitan tänne, niin kuten jo joku tuossa mainitsi, niin tämä taitaa olla vanha kysymys ja johon itsekin olen joskus vuosia sitten olen tainnut vastata.
Hyvä kysymys kuitenkin.
Usko syntyy jostakin. Itsellä usko Jeesuksen tarinan todenperäisyyteen Raamatussa on syntynyt erityisesti siellä useamman silminnäkijän kerrontaan ( todistukseen ) ja erityisesti myös heidän oman elämänsä uhraukseen tämän sanoman levittämisessä.
Tuon itsessä heränneen uskon myötä uskoo sitten myös esim. Jeesuksen ja hänen seuraajiensa kertomiin ennustuksiin tulevasta.
On sitten kokonaan toinen asia kuinka itsekukin tulkitsee ja vertaa niitä jo elettyyn historiiaan ja erityisesti tähän päivään, sekä tuleviin aikoihin.
Ihan samoin voinee kysyä: Miksi juuri ei uskovat olisivat enemmän oikeassa omassa uskossaan ja uskomuksissaan? - Kovasti taitaa olla sinulla sanottavaa ja taisit jossakin mainita kuinka on "tunnetta pelissä".
Ihan rauhassa näitäkin asioita kannattaa tutkia ja lukea Sanaa.
En jaksanut kaikkea kirjoitusta lähmainkaan tästä blogista lukea ja olen tainnut sinulle joskus ennenkin vastata. Kuitenkin tämä kohta osui silmiin ja koska sinulla on tässä erittäin oleellinen ja tärkeä kysymys tuo "kuinka Jeesus sanoo menevänsä rakentamaan sijaa taivaaseen", niin siihen lyhyehkösti.
Ilm. kirjan seitsemäs luku, sen yhdeksäs jae kertoo kuinka Jumalan sanan tähden tapetut sielut ovat alttarin alla. Myöhemmin kerrotaan kuinka heille annetaan pitkä valkoinen vaippa. Siis sieluille, vaikka se erikoiselta kuulostaakin.
Samaa laatua on myös myöhemmin kerrottava suurempi joukko, sieluja.
Ilm. 20:4 luku kertoo kuinka tuo ensin mainuttu joukko herää eloon. Siis vasta kun Jeesus palaa. Saman luvun lopussa kerrotaan kuinka kirjat, siis myös elämän kirja avataan ja herätetään kuolleista loput samalla lähettäen osa "tuliseen järveen".
Ja samasta tarinasta Jeesus puhuu myös Matt. 25:31 kohdasta luvun loppuun, kuinka tulee enkeleidensä kanssa alas ja tuomitsee itse kenenkin.
Ilm. kirja vain sijoittaa Jeesusksen tulemuksen ja elämän kirjan ( siis kansojen tuomion luvun) väliin maanpäälisen tuhatvuotisen valtakaunnan.
Ja ne enkelit, ne taitavat olla Raamatun mukaan pyhempiä arvoltaan kuin ihmiset, vaikka myös ihmisiä pyhiksi mainitaan. - Kyllä, juuri noin olen Raamatun kokonaisuudessaan profetioiden osalta sisäistänyt.
Esim. tessalonikalais kirjeissä puhutaan useammassakin kohtaa "Herra tulee" tai kuinka "temmataan Herraa vastaan" tai puhutaan "tulemuksesta".
Ei silloin voi olla kyse mistään ohi kulkemisesta tai minnekkään muuanne menemisestä kuin tänne maan päälle takaisin tulemisesta.
Hyvä kun joku jaksaa puolustaa tätä näkökantaa!
Itsellä ei ole ollut enää jaksamista selittää kovin pitkään näitä juttuja, sillä jokainen näyttää olevqan niin vahvasti omassa näkökannassaan, ettei ne näytä muuttuvan vaikka kuinka selittäisi. - Tämä sinun aloitus on lupaava. Nyt vain pitäsi laittaa jatko-osa ja kertoa se totuus lukuisten, jo julkaistujen eksytysten sijaan.
- Kuten jo on mainittu, niin tuo Paavalin 2 tess. 2-luku kannattaa lukea huolella, jossa tuosta asiasta mainitaan.
-92 käännös on siitä hyvä, että siinä on sanottu suorempaan tuo "lupumus". Kyseinen käännös puhuu "uskosta luopumisesta" ja sen myötä sitten ilmestyy "itse laittomuus ihmishahmossa".
Mielestäni tuo on varsin osuvasti käännetty.
Tuo uskosta luopuminenhan näkyy esim. näillä s24:n sivuilla vallan mainiosti, samoin yhteiskunnassamme yleensä. Enää ei kristinusko tai Raamattu ja sen sanoma saa osakseen sellasita arvostusta kuin mitä ne ovat joskus saaneet.
Matt 13-luku puhuu kuinka Ihmisen Poika kylvää "hyvän siemenen", joka tarkoittaa valtakunnan lapsia. Niin kauan kuin maa tuottaa hyvää siementä, eli valtakunnan lapsia ovat he samalla itsessään pidättävänä tekijänä.
Kun uskosta luopuminen riittävän laajalla tasolla ja maailman laajuisesti tapahtuu on tie avoin maailman omalle suurelle ja arvostamalleen johtajalle, joka saa suuren vallan ja aseman maailmassa ja jonka kaikkivoipaisuuteen ihmiset uskovat hänen ihmeidensä myötä.
Oma uskoni menee tätä vieläkin pidemmälle ja jolle en paljoa ole saanut tukea, mutta johon siitä huolimatta uskon.
Eli se pidättävä tekijä on sanottu jo Raamatun alkusivuilla. Eli tavallaan "Jumalan käsi pidättää" ja se Jumalan käsi on sanottu Adamin ja Eevan paratiisista karkoittamisen yhteydessä 1 Moos 3:24 jakeessa. Siellä siis sanotaan kerubien, ynnä välkkyvän leimuavan miekkan estävän elämän puun tiellä.
Uskon Jumalan sallivan uskosta luopumuksen yhteydessä niiden vartioinnin poistumisen ja ihminen, ainakain se yksi saavuttaa "elämän puun", kuoleman voittamisen, kuoleman arvoituksen ratkaisemisen jollakin tasolla.
Tuo on niin lopullinen ja peruuttamaton voitto viholliselle, sillä se tekee Jeesuksen työn tyhjäksi, että Jumalalla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin tehdä tämän toisen tien edustajille loppu ( siis tämän toisen tien valinneille lopun, sillä he ovat valinneet toisenlaisen, valheeseen perustuvan uskon ja pelastuksen tien pois kuoleman lopullisuudesta).
Antikristushan uskottelee olevansa Jeesus itse, siis pelastus, pelastus myös kuolemasta ja ihmiset uskovat, sekä valitsevat tämän valheen.
Mutta tähän kaikkeen on vielä pitkä, pitkä aika.. - Yritän lukea ainakin muutamia kertoja viikossa. Jos ei huvita, niin edes vaikka yhden jakeen ( satunnaisesti jostakin), jos innostuisi sen myötä lukemaan enemmänkin.
Joskus taas on kausia, että haluaa lukea useana iltana peräkkäin.
Yleensä siis iltaisin/öisin.
Omistan -38, -92, sekä Uusi Testamentti värikuvin ja selityksin painoksen vuodelta-84.
Yleensä luen vanhinta painosta näistä, mutta välillä vertailen muita, etenkin jos jokin kohta mietityttää.
Tuo viimeksi mainittu on selkokielisin.
Profetiat VT:n ja UT:n puolelta, sekä Ilm.kirja ovat itselle kaikkein kiinnostavimmat kohdat ja niiden pohdinta, oivaltaminen nyky aikaan ja vielä tulevassa olevaan aikaan.
Olleet sitä kohta noin 30 vuotta. - "Kaupunki meren rannalla?"
Jos luet Ilm.17:15 kohdan selitystä, niin siinä sanotaan: "Vedet, jotka sinä näit, tuolla missä portto istuu ovat kansoja, väkijoukkoja, kansanheimoja ja kieliä."
Eli kaupungin ei välttämättä tarkoiteta konkreettisesti olevan meren rannalla.
Kuitenkin seuraavan luvun jakeessa 17 sanotaan mm. laivureiden näkevän loitommalta kaupungin palon savun.
Eli tuo kaupunki ei toisaalta voine olla kovin kaukana meren rannaltakaan ( puhutaan rannikosta ja merenkulkijoista ).
Rooman aikaan Messias teloitettiin, joten aika luonnollista, jos Jumalan viha aikanaan kohdistuu myös jo Messiaan aikana olleeseen kaupunkiin, jonka alaisia Jeesuksen teloittajatkin olivat.
Siis Rooma. - Olisi mielenkiintoista lukea tuo juttu. En vain löytänyt sitä Hesarin nettiversiosta.
Joka tapauksessa kristinuskon perustahan on Raamattu ja sen kirjoitukset ja ennenkaikkea sen opetukset.
Kirkkolaki, kirkkohallitus tai mikään muukaan taho ei määrittele kristinuskon arvoja ja sen oppia.
Ilmeisesti tämäkin seurakunnan paimen ( mikäli hän on jonkun seurakunnan virassa pappina ?) lakaisee armolla kaiken muun Raamatun opetuksen tieltään?
Jos lakien rikkominen on ok, sillä armo peittää rikkomukset, niin mitäs tässä sitten. Kukin silloin voinee kai toteuttaa omia himojaan, mihin kaikkeen ne sitten johtaakaan?
Armo voittaa aina, kunhan uskoo?
Itse en ajattele noin. Ajattelen niillä Jeesuksen ja muiden apostolien opetuksilla olevan päämääränä uudistua ihmisenä ja kasvaa pois pahoista teoista ja ajatuksista ( niin paljon kuin mahdollista) ,siis tulla lähemmäs Herraa.
Jaakobin sanoin tiivistäen: "Usko ilman tekoja on kuollut".
Asiassa on toki toinenkin puoli, eli esim. luonnossa eläimillä esiintyy varsin usein myös homoutta, joten ilmeisesti joillakin ihmisillä homus lienee myös synnynnäinen ominaisuus samaan sukupuoleen?.
Jos näin, niin tässä valossa ymärrän, että tällaiset henkilöt haluavat itselleen hyväksyntää.
Raamattu ohjekirjana ei vain tunne homuden hyväksyntää, ei etenkään seurakunnan paimenen toimessa.
Kullakin on kannettavanaan oma ristinsä (takkansa) ja jokaisen se tulisi kantaa.
Jos armo on sitä, että voin tehdä kiellettyä, hyväksyä sen, eikä tarvitse kilvoitella parannuksen tiellä, vaan pahuuden tai kiellettyjen asioiden tie ( tässä tapauksessa parempi kuvaus) on ok, niin mihin Raamatun opetuksia enää tarvitaan? Riittää kun ottaa sieltä vain sanat "usko", "armo", "pelastus" ja kaikki muu joutaakin roskiin.
Ei kai se näin mene papit?
Jeesus kantoi ristin ja syntien taakan antaen armon, mutta ei kai se tarkoita lupaa meille elää pahuuden, siis Paholaisen tien mukaan? - Tuo kun sulhanen hakee morsianta kotoa, niin on rinnastettavissa siis 1 tess.4:17 kohtaan, jossa Paavalin sanoin puhutaan siitä tempauksesta.
Evankeliumissa käytetään mielestäni parempaa, paremmin kuvaavaa sanaa "kokoaminen".
Matt.24:31 kertoo siitä kuinka Jeesus sanoo itsestään "Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin".
Tätä edellisessä jakeessa Jeesus kertoo ja paljastaa tuon hetken olevan silloin kun hän tulee maan päälle; "ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella".
Jo aiemmassa mainitsin kuinka 2 tess. 1:7 kertoo Jeesuksen palaavan voimansa enkelien kanssa, ei seurakunnan.
Samasta todistaa myös Jeesus Matt. 25:31 kohdassa sanomalla: "Mutta kun Ihmisen Poika tulee kirkkaudessaan ja kaikki enkelit hänen kansaan, silloin hän istuu kirkkautensa valtaistuimelle".
Taivaasta ei siis Jeesuksen paluun yhteydessä tule sekä enkelit, että myös seurakunta vaan ja ainoastaan enkelit. Näin nuo em. kohdat todistaa.
Enkelit aikanaan suorittaa kokoamista maan päällä.
Näin siis kokoaminen, eli Paavalin mainitsema "tempaus" tapahtuu vasta Jeesuksen toisen tulemuksen yhteydessä.
Evankeliumeissa on se huono epätäsmällisyys, että niissä ei kerrota tuhatvuotisesta valtakunnasta siinä Antikristuksen tuhoamisen ja Jeesuksen maan päälle paluun jälkeen syntyvästä tuhatvuotisesta rauhanajasta maan päällä.
Tämä mainitsemattomuus sekoittaa, josta taas Ilm. kirja kertoo ja todistaa näin olevan.
Mitä taas viisaisiin ja tyhmiin neitsyeisiin tulee, niin vertauksen opetus on valvominen, olla valmiina aina, eli seurata Herraansa uskossaan sanoin, teoin ja ylipäätään mieleltään uudestisyntyneenä Herransa palvelijana.
Kuolema kun voi lopettaa maallisen vaelluksen koska tahansa, niinpä tulee olla alati valmis, vaikka huomaakain, ettei Herran näkyvä ja suuri paluuajankohta olekkaan vielä ajankohtainen.
Siis elää ikäänkuin Herra olisi jo tulossa, vaikka Hänen aikansa ei ole vielä, sillä maa synnyttää yhä uskovia ja morsian ei siten ole valmis. - Olipa mukava lukea, että on ilmeiseti useampiakin, jotka eivät usko mihinkään vip-asemaan uskovana, joka sitten konkretisoituisi ylöstempauksena, kun vihollinen ahdistaa.
Tuolla profetia palstalla tuntuu olevan vahva usko ennenaikaiseen temapukseen tai sitten AK:n ajan "puolivälin tempaukseen".
Jeesus itse opetti, ettei oppilas voi olla opettajaansa suurempi. Se mikä tapahtui hänelle voi tapahtua hänen seuraajillekkin ja niin kävikin monelle hänen opetuslapselleen ja niin käy myös tänä päivänä.
Moni kokee yhä marttyyrikuoleman uskonsa tähden.
Ei se tästä muuksi muutu, olipa haltsijan nimi ja valta mikä tahansa.
Samoin Jeesus opetti kuinka "mutta joka vahvana pysyy loppn asti, se pelastuu". Matt.24:13
Paavali taas sanoo suoraan Herran päivästä: "Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi." 2 tess 2: 3
Ja näinhän se loogistakin on. Ensin pitää tapahtua paha ja vasta sitten tulee Jumalalta seuraamus.
Ilm. kirja taas osoittaa ja todistaa kuinka uskovia ja pelastuvia ihmisiä on pedon aikakaudella sanomalla: "Lähtekää siitä ulos te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa." Ilm. 18:4
Näin siis todistetaan kuinka vitsausten aikana on uskovia, mutta vitsauskset ei kohdistu uskoviin, eikä heitä siis ole temmattu.
Ilm. kirja16:15 kertoo taas sen tarkan paikan jolloin Herra tulee, eli kuudennnen Jumalan vihan maljan jälkeen ja sama kohta siis todistaa ja kehoittaa uskovia valvomaan ja olemaan valmiina. Ja taas myös ositetaan kuinka uskovia on Jumalan vihan maljojen jälkeenkin täällä.
1 tess 4:17 puhuu siitä tempauksesta, mutta joka tarkkaan sen lukee huomaa ehkä kuinka tempaus tapahtuu Herraa vastaan. Ei siis Jeesuksen ylilentoa ja tempausta takaisin taivaaseen vaan Herra on tulossa tänne maan päälle. "Mennä vastaan" tarkoittaa ainakin minulle kuinka joku on siis tulossa tänne.
2 tess 1:7 taas kertoo kuinka Jeesus on tulossa aikanaan alas ja "ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa". Ei srk:n kanssa, ei siis ole tapahtunut tempausta.
Raamatun kaikki eri profetiat ovat järjestyksessä ja yhdistettävissä yhdeksi kokonaisuudeksi. Jokaisen on vain se itse oivallettava, ei sitä voi toinen pakottaa uskomaan.
Tätä voisi siis jatkaa paljon pidempäänkin, mutta jos nämä em. kohdat ei riitä, niin tuskinpa ne loputkaan todistamiset tulee riittämään. - Tuo kohta "kaksiteräinen mieka" on vähän oudompi, mutta siihen on selitystä alla olevassa linkissä ja kuinka sitä voi käyttää myös vertauskuvallisesti arkipuuheessakin tarkoittamaan kahdenlaista seurausta esim. jokin asia voi olla itsensä puolesta ja voi myös käydä itseään vastaan. Siis hyviä ja huonoja vaikutuksia.
http://www.kysy.fi/kysymys/kaksiterainen-miekka
Raamatussa taas esim. Joh. 12:48 kertoo tiivistetysti samasta asiasta kuin tuo Heb. 4:12 jae:
"Joka katsoo minu ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa; se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä".
Hebrealaiskirjeen 4:s lukuhan kannattaa lukea kokonaisuudessaan, niin kuin aina kannattaa lukea laajemmin kokonaisuus, joka liittyy johonkin vaikeasti tajuttavaan kohtaan.
Ja ne alaviitteet sitten myös.
Esim. Ef. 6:17 puhuu Hengen miekasta, joka on Jumalan sana. Tuollainen miekka olisi hyvä uskovalla olla olemassa :) - Etsiskelin tuossa vanhoja kirjekurssin kirjeitä ja löysin Ilmestyskirjaan liittyen vain kaksi vastauspaperia, jotka olin säilyttänyt. Ilmeisesti muut oli mennyt paremmin ja olin säilyttänyt vain nuo kaksi punakynän hallitsemaa.
Niissä erimielisyyttä oli aiheuttanut se, mikä on tuo Ilm. 13 luvussa ja 17 luvussa mainittu peto.
Samoin kysymys: "Mikä pedon päistä ei ollut vielä Johanneksen aikana tullut", niin oikea vastaus tarkastajan mielestä näkyy olleen: "Paavikunta ei ollut vielä tullut".
Itse en usko, että Paavit edustaisivat automaattisesti pedon seitsemättä päätä. Antikristus kyllä aikanaan tekeytynee Paaviksi ja asettunee katoliseen kirkkoon.
Katolinen kirkko on tainnut kuitenkin tehdä paljon hyvääkin ihmisille ( negatiivisia uutisia unohtamatta) ja sen suojissa moni ihminen ympäri maailmaa on löytänyt uskon ja paavit ovat osaltaan sen mahdollistaneet.
Myös kysymyksen asettelu näkyy ärsyttäneen, eli kysyjä oli jo kysymyksessään tehnyt oman tulkinnan Raamatun kerronnasta.
Olin näköjään saanut myös "ojennuskirjeen" tarkastajalta ( Auvo Helminen ) ylimielisestä asenteestani, jolla olin halunnut kertoa kuinka asioita voi tulkita toisinkin vastaamalla yhteen kysymykseen kirjoittamalla "Jaa'a" ( juuri tuohon kysymykseen; peto, mitä se kuvaa? ).
Tuon kurssin olen näköjään käynyt jotensakin tasan 20 vuotta sitten. Sen jälkeen on monet kerrat tullut tutkittua tuota aihetta ( Ilmestyskirja ja sen myötä koko Raamatun kokonaisuus aiheeseen liittyen).
Näin kauan jälkeenpäin huomaan, että olen osin nyt myös samaa mieltä, mutta osin edelleen eri mieltä joistakin. Sekä myös sen, että kumpikaan ei ole riittävästi ymmärtänyt sitä mitä toinen on sanonut.
Näköjään olen säilyttänyt lukuosiot ja joissa selitetään Ilmestyskirjaa.
Pitää katsoa jaksanko joskus taas perehtyä uudelleen niihin tarkemmin.
Selkeinpiä erimielisyyksiä lienee ainakin tuo tuhatvuotinen valtakunta. Adventistit uskovat sen olevan taivaassa, itse uskon maanpäälliseen valtakuntaan.
No, ymmärtääkseni tuo ristiriita ei ole sinänsä pelastuskysymys.
Kirjekurssin vetäjä ei vain itse ilmeisesti koskaan oivaltanut itse olevansa yhtälailla ylimielinen pitäessään omia kirjoittamiaan ja hekemiaan vastauksia juuri ainoina oikeina.
Tämä on yksi uskovien suurimpia paheita toisia kohtaan, siis ajatus "minä tiedän" ja se asenne, että juuri se oma vastaus on täysin oikein ja muut ovat väärässä.
Tuo asenne näkyy hyvin ilmeisesti kaikilla näillä suomi24:kin eri palstoilla, sen mitä nyt taas pitkästä aikaa olen hiukan tarkemmin näitä selaillut ja joihinkin jotakin kommentoinut. - Vaikeita ja isoja kysymyksiä sinulla.
Tuo perisynti ja mitä se tarkoittaa, niin ei ole täysin koskaan auennut. En kuunnellut Taivaan ja Maan väliltä ohjelman selitystä, mutta itsellä on omanlainen näkökanta siihen ja poikennee yleisestä käsitityksestä, luulen.
Kun käännetään asia toisin päåin ja ajatellaan millainen on perisynnitön ihminen niin joudutaan miettimään sitä ainoaa ihmistä, millaisia ominaisuuksia Hänellä on täytynyt olla.
Tosin Jeesuskin kasvoi vauvasta aikuisuuteen, joten hänkin ilman tappamista olisi elänyt normaalin ihmisen elinkaaren ja kuollut joskus vanhuuteen.
Jeesus oli vahva uskossaan, siis voinee sanoa, että Hänellä oli hyvät geenit elää hyvyydessä ja vahva halu hyvyyteen.
Voisi kai sanoa, että Jeesuksella oli jumalalliset Hyvyyden ja Pyhyyden geenit, sillä Jeesus sanoi olevansa yhtä Luojan kanssa.
Pahuus ja heikkous ei siis voinut hänen geeneissä asua. Vanheneminen kylläkin, sillä Hän vanheni.
Johannes Kastajasta Jeesus todisti, ettei ole ihmisestä syntyneistä suurempaa kuin Johannes, mutta enkelit taivaassa voittaa silti hänet.
Itse olen mm. näiden henkilöiden ominaisuuksia ja sitten vaikkapa alkoholismiin, rikollisuuteen, sairauksiinkin tai vaikkapa tuohon paljon puhuttuun homouteen taipuvaisia ihmisiä ajatellessa joutunut toteamaan, että ihmiset ovat saaneet erilaisia lahjoja syntyessään. Siis joillakin on lahjakkuutta hyvyyteen, olla ja elää siinä ja sitä yhä enemmän haluten ja siten matkaten elämäntiellään yhä lähemmäs Luojaansa.
Toisilla on lahjoja pahuteen, elää siinä ja siitä ja ovat ehkä matkalla lähemmäs omaa jumalaansa: Pahaa.
Toki ne ympäristötekijätkin ovat isossa, isossa roolissa, eli onko uskonnollinen kasvuympäristö vai jotenkin pahuuteentaipuvainen ( uskonnollinenkin voi olla sitä ).
Yhtä tiededokkaria katsellessa, siinä annettiin ymmärtää, että ihminen itse voi vaikuttaa tietoisesti ja tiedostamattaan pitkällä aikavälillä siihen kuinka joku piirre esim. hyvään tai pahaan ( esim. joissakin mt-puolen sairauksissa ) voi muodostua vallitsevaksi piirteeksi ja se todetaan sitten myöhemmin kyseisten geenien hallintana.
Eli pelkästään syntyessä saaduilla geeneilläkään ei kaikkea selitetä, itsekin voi vaikuttaa.
Tuli myös mieleen Joh.9 luvun alku, jossa opetuslapset kyselee Jeesukselta kuka teki syntiä; mies vai hänen vanhempansa, kun sokeana syntyi?
Jeesus vastasi, ettei kumpikaan "vaan Jumalan tekojen piti tuleman hänessä julki".
Eli sairaudet tai vaikkapa Jobin kaltaiset koettelemukset ei kerro syntisyydestä välttämättä yhtään mitään. Ei välttämätt edes onnettomuudetkaan, sillä mm. Job taisi kohdata onnettomuutta.
Tosin Jeesus myös antaa ymmärtää kuinka onnettomuudet voivat olla myös merkki Jumalan kostosta syntien takia mm. Luuk. 13 alkupuolella kertoo kuinka torni Siloassa kaatui ja surmasi ja "ellette tee parannusta, niin samoin te kaikki hukutte".
Paavali mainitsee Room 6 kirjeessään synnin palkan olevan kuolema, "mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Eli Jeesuksessa perisyntikin kuolee pois. - Kävin jonkun Ilmestyskirjaan liittyvän kirjekurssin joskus -90 luvun alkupuolella ja se kai oli juuri adventistien järjestämä.
En muista siitä enää juuri muuta kuin sen, että ajauduin kovasti erilinjoille vastausten tarkastajan kanssa ( taisi käyttää rehtorin titteliä itsestään ).
Ilmestyskirjahan on kirja, josta taitaa olla varsin monella oma näkökanta sen tulkintaan. Siksi itsekin ajauduin erimielisyyteen useammassa kohtaa sen tulkinnassa.
Ilmestyskirjahan on loppujen lopuksi vain yksi osa Raamatun profetioita. Niiden kaikkien eri Raamatun kirjoissa esiintulevien profetioiden tulee olla ja on yhtä keskenään jotta yhtenäisyys ja uskottavuus säilyy.
Jos kysymykset ovat säilyneet jotensakkin samana, niin todennäköisesti erimielisyyden kuilu osoittautuisi entistäkin syvemmälle, sillä varmuus omaan näkemykseen Raamatun ilmoittamista profetioista on nyt entistäkin voimakkaampi. - Pietari antaa Paavalista täyden tunnustuksen kutsumalla häntä veljekseen 2 Piet.3:15-16 kohdassa.
Pietari siis on ollut tietoinen Paavalin kirjeiden sisällöstä ja Paavalista itsestään, eli Pietari ei pidä Paavalia harhaoppisena, vaan antaa hänelle ja hänen opetuksilleen tukensa.
Paavali, niin kuin Pietarikin perustaa opetustaan usein Jeesuksen opetukseen ja VT:n opetuksiin, joista osaltaan antaa vihjeitä alaviitteiden kohdat.
Kuinka paljon Jeesuksen opetuslapset ovat tavanneet Paavalia ja opettaneet edelleen Paavalille Jeeuksen sanomaa jää epäselväksi, mutta oletan heidän tavanneen toisiaan riittävän usein opetuksen saamiseksi, jolloin Paavali on oppinut tuntemaan Jeesusta entistä paremmin myös opetuslasten kautta.
Sama epäilys sinänsä perustuu Ilm. kirjaankin. Yhtälailla voi epäillä oliko Johanneksen ilmestys aitoa. Jotkut ovat silti arvioineett, "että jopa 70% Ilmestyskirjan teksteistä kumpuaa Vanhan testamentin lähteistä" ( W. Riekkinen Ilmestyskirja s. 26 ). - Itse olen pohtinut tuota samaa, sillä kuulun ev.lut.kirkkoon, mutta en juurikaan osallistu sen tapahtumiin.
Mikä saisi minut osallistumaan akttivisemmin, niin varmaankin lahjakkaat ja rohkeat saarnaajat!
Alkuseurakunnissa, siis kokoontumisten yhteydessä on luettu mitä ilmeisimmin Paavalin kirjoittamia kirjeitä, sillä jo kirjeiden nimethän kertoo siitä kuinka ne on lähetetty eri alueille esim. vaikkapa Tessalonikalaisille oma nimetty kirje, ei siis vain yksityishenkilöille tai kuinka Kol.4:16 kohdassa jopa kehoitetaan lähettämään kirje edelleen luettavaksi Laodikeassa.
Nytkin Raamattua kyllä luetaan kirkossa, mutta yhtälailla sitä voi lukea keskittyneemmin kotona.
Sen sijaan kaipaisin samakaltaista rohkeaa julistusta Raamatun tekstejä mukaillen, mutta saarnaajan kohdentamana se nykyiseen maailmaan, nykyaikaan.
Jos Paavali tai muut apostolit eläisivät nyt meidän aikaamme täällä, niin luulenpa heillä olevan paljon sanottavaa meille maailman houkutuksista, joita tulisi välttää.
Valitettavasti alkuseurakunnan ajan veroisia saarnaajia ei tunnu olevan enää meidän aikana, ei ainakaan ev.lut kirkossa.
Kirkossamme on ilmeisen tarkkaan määritelty toiminnan ja saarnojen rajat. Jos joku ylittää ne, niin vaarana lienee toistuvuudessaan jopa potkut?.
Kirkkosta on tullut jäykkä instituutio, jossa ei ole tilaa enää uusille pietareille, jaakobeille tai edes pakanain apostolin kaltaisille paavaleille.
Tämä on harmi, sillä itse kaipaisin juuri näitä suoraan puhujia, suorine elämänohjeiden opetuksineen.
Näitä saarnoja menisin mielelläni kuulemaan sen perinteisen veisuun ja ympäripyöreän puheen sijaan.
Nyt vain hyssytellään, suvaitaan ja korostetaan armoa opetusten sijaan.
Pappien tulisi myös tulla ihmisten keskuuteen arkiseen hyörinään, vaikka maailman omiin "pyhäköihin", eli kauppakeskuksiin, pois "omien seiniensä takaa".
Eli mennä sisälle sinne maailmaan, eli sinne missä ihmiset ovat ja jossa ihmiset voisivat helposti lähestyä pappeja sielunhoidollisissa ym. asioissa.
Kirkko voisi myös jotenkin aktiivisemmin huomioida alati kasvavan sinkkujen joukon, johon itsekkin kuulun järjestämällä uskoville sinkuille omia tapahtumia.
Maailmalla kyllä on tarjolla omille sinkuilleen ja toki muillekkin omat kokoontumispaikkansa, baarit, mutta missä on kirkon tarjoamat paikat uskoville sinkuille?
Kirkko, sunnuntaiset kirkonmenot kun on kuitenkin enemmän Sanan julistamista varten. - En jaksa tai en halua tuoda sen tarkemmin toisenlaista näkökantaa noihin lopun ennustuksiin, kun se ei hyödytä.
Joskus olen niitä kirjoitellut.
Sen sijaan pari juttua..
Ensinnäkin ilmeisesti jälleen kerran odotatte juuri tämän vuoden olevan "se oikea".
Monesko kerta tämä jo on elämänne aikana, kun pidätte tiettyä vuotta ( yleensä juuri se kuluva vuosi ) oikeana lopunaikojen tapahtumien alulle tai jopa Jeesuksen paluun vuotena?
Eikä teitä yhtään hävetä erehtyä vuodesta toiseen?
Eikö ole tullut mieleen, että vuodesta toiseen toistuva erhtyminenen vie uskottavuuden kirjoituksiinne?
Toinen asia. Nyt evnkeliumi leviää vahvasti etenkin Kiinassa. Ettekö edes siitä oivalla sitä kuinka Jumala herättää uusia lapsia itselleen ja antaa lähetyskäskyn tavoittaa mahdollisimman monen..
Näyttää siltä, kun näitä juttuja täällä lukee, että te vain haluatte vuodesta toiseen tyrehdyttää Jumalan viljan kasvun maailmassa ja siten asetutte Jumalaa vastaan omine toistuvine harhaennustuksineen. - Norvanto sanoo kuinka Danielin luvut 2 ja 7 ovat toistensa parit.
Raamatun profetioissa asiat näytetään kerrottavan kolmeen eri kertaan, niinpä myös Daniel luvusta 8 eteenpäin edustaa tätä kaavaa, samalla tarkentaen kerrontaa.
Ilm. kirjassa on löydettävissä sama kaava. Asioita kerrotaan kolmeen eri kertaan ( sinetit, pasunat, vihan maljat ), samalla tarkentaen loppua kohden. Niiden välissä on eräänlaisia "välilukuja".
Norvanto sanoo näiden neljän eri valtioiden olevan/olleen:
-Babylon
-Persia
-Kreikka
-Rooman valtakunta
Norvanto korostaa kuinka valtioita on kerrottu olevan vain nämä neljä, jotka saavat erityishuomion.
Rooman valtakunnasta hän toteaa, ettei sen päättymistä oikeastaan koskaan ole voitu todentaa. Se on jatkanut olemassaoloaan mm. länsimaisen kulttuurinsa puolesta ( jotenkin näin ).
Itsellä tuli mieleen, että vaikka Rooman valtakunta katosikin kartalta, niin se jäi elämään ennekaikkea uskontonsa puolesta. Uskontohan on se punainen lanka, joka Raamatussa on.
Niinpä Rooman valtakunta jäi elämään katolisen kirkon myötä euroopassa ja elää yhä.
Tuo viimeinen valtakunta on yhä läsnä ja muuttaa aikanaan muotoaan pedon valtakunnaksi, josta Ilmestyskirja kertoo yksityiskohtaisemmin.
Tuolloin tapahtuu tuon Raamatun punaisen langan ( totuuden mukainen usko ja rakkaus Jumalaan ) katkeaminen ja siksi Jeesuksen on palattava takaisin.
Hienoa Norvanto!
Kannatta kuunnella. - Jos olet ateisti ja Raamattu on sinulle vieras, niin jokseenkin hyödytöntä on alkaa keskustella kanssasi siitä mikä on oikea tapa olla kristitty ja ennekaikkea milloin se luopumus on todennettavissa.
Luopumus liittyy olellisesti Raamatun ohjeisiin ja ne on määritelty siellä. Minä tai kukaan muu ihminen ei niitä määrittele.
Sen verran Raamatun sisällöstä, että siellä koko elämä määritellään uskon kautta.
Siis uskosta Jeesukseen, hänen opetuksiinsa ja kuinka kaikki elämä ja koko maailman kaikkeus on luotu Hänen kauttaan.
Maailma kehittyy omaan suuntaansa ja luo omaa vaihtiehtoa ja uskontoa Raamatun sanomalle.
Maailma luo aikanaan oman tavan pelastua ja henkilön, johon uskoa ( kirjoitan näin, sillä onhan tämä profetia-palsta ), joka on vaihtoehto Raamatun ilmoittamalle Jeesukselle.
Jatka sinä uskomista omiin teeseihisi, jotka omiksesi koet.