Väliin asiaa

http://leostranius.fi/2011/07/jari-kolehmainen-mita-ilmastonmuutoksesta-pitaisi-opettaa-lukiossa/

Edellisestä lainattu: "Ilmasto-opetuksessa pitää sanoa, että ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos on selvä tieteellinen fakta. Toisaalta pitää välttää varmuusloukku. Ilmastonmuutoksen etenemisen ennustaminen ja seuraukset eivät ole yhtä varmoja kuin sen fysikaalinen perusta. Tämä seurausten epävarmuuden hyväksyminen on usein opiskelijoille hyvin vaikeaa. Sitä joutuu pitkään perustelemaan ja havainnollistamaan esimerkein."

Pitkästä havainnollistamisesta ja perustelemisesta huolimatta palstahörhöillä näyttää olevan mahdottomuus hahmottaa asiaa. Keskivertolukiolainen on siis tuossa viiksenkasvuiässä jo palstahörhöä huomattavasti älykkäämpi.
11124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinä et sitä nyt kuitenkaan päätä. Vaan valtakunnalliset opetussuunnitelmat. Joten se on voi voi hörhölle.

Äänestä

Lehtori Kolehmaisen opetusmateriaalitoiveisiin kuuluu näköjään suomalainen ilmastomuutosaiheinen ja alarmistinen elokuva “Venus-teoria” (2004). Tekijöinä toimittaja Pasi Toiviainen ja mm. Mikko Alestalo Ilmatieteen laitokselta.

http://video.google.com/videoplay?docid=-1582387129685114984

Kolehmaisen todetaan kirjoittavan myös Ilmastotieto-sivustolle, joka on alarmistinen.

http://ilmastotieto.wordpress.com/

Mukana taas Ilmatieteen laitos. Linkki sivustolta: Palsta toteutetaan CO2-raportin, Ilmastotiedon ja Ilmatieteen laitoksen yhteistyönä.

http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=kysy_ilmastosta

Onko tämä merkki Ilmatieteen laitoksen asenteellisuudesta? Ehkä. Ihan niin kuin Tiede-lehden foorumilla paljastetut Suomen lämpötilatietojen muokkaukset:

http://www.tiede.fi/keskustelut/geologia-maa-meri-ja-ilma-f7/fmi-suomen-keskila-mpa-tilaa-sa-a-ta-ma-ssa-t49049.html

Pitäisikö tästä olla huolissaan? Mielestäni kyllä. Alarmistinen toiminta on näköjään järjestäytynyttä ja suunnitelmallista. Se on ujuttautunut yhteiskunnan perusrakenteisiin ja pyrkimyksenä on selkeästi jonkinasteinen suomalaisten aivopesu.

Tämä kaikki, kun vain vähän raapaisee pintaa.

Äänestä
  • Vai olisiko kyse yksinkertaisesti siitä että niin ilmatieteen laitos kuin ilmastoraportti ja Kolehmainenkin vain julkituovat tieteen tuloksia?

    "Alarmistisyys" siinä mielessä kuin nimimerkki Vihtori L. termiä käyttää on aika neutraalia tieteen tulosten raportointia. Tieteen tulokset on helppo kieltää lyömällä niiden raportoijiin alarmistin leiman.

    Termin ovat lanseeranneet yhteiskunnan sääntelyä vastustavat think tankit, esim. George C. Marshall institute ja Heartland institute, ja tätä näkökantaa myötäilevä blogosfäärin osa (ns. Denial Machine). Kannattaa katsoa taustoiksi esimerkiksi nämä:

    http://www.youtube.com/watch?v=2T4UF_Rmlio
    http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_change_denial

    Äänestä

WWF eli FMI ei hyväksy uusimpia ilmastotieteeseen liittyviä tutkimuksia vaan nojaa näkemyksissään muinaiseen ruotsalaiseen eugenikkoon joka itse myönsi kasvihuoneteoriansa virheelliseksi.
Eli Arheniukseen.
Aloitus on naurettava, kun annetaan selvänä faktana lausuma "selvä fakta" ihan kuin selvä fakta sanapari todistaisi jotain.

Äänestä

Heh, eipä tule mieleen kyllä yhtään modernia tutkimusta joka kiistäisi kasvihuoneilmiön olemassaolon...

Äänestä
  • Sinun tietämättömyydelläsi ei ole merkitystä tassä asiassa.
    Meneppäs haisu sinne tiede-lehden palstalle saamaan taas selkääsi.

    Äänestä

Heh, eipä tule mieleen kyllä yhtään modernia tutkimusta joka todistaisi kasvihuoneilmiön olemassaolon...

Äänestä

Sain mutkan kautta kuulla, että tällä palstalla puhutaan tekemisistäni soopaa. Korjaanpa siis keskustelussa esiintyneen virheen.

"Vihtori L." kirjoittaa, että alarmistisen ilmastoelokuvan “Venus-teoria” (2004)tekijöitä ovat "toimittaja Pasi Toiviainen ja mm. Mikko Alestalo Ilmatieteen laitokselta". Ei pidä paikkaansa. Kyseinen kolmasti kansainvälisillä ympäristöelokuvafestivaaleilla palkitti dokumentti on de facto vain ja ainoastaan minun tekeleeni (taustatutkimus, käsikirjoitus ja ohjaus). Olen myös sen toinen tuottaja.

Ilmatieteen laitos oli mukana ainoastaan yhtenä rahoittajana ja Mikko Alestalo mainitaan lopputekstien kiitoksissa aivan kuten muidenkin rahoittajien yhteyshenkilöt. Elokuvan muut rahoittajat olivat: Euroopan komission Suomen edustusto, Tiedonjulkistamisen neuvottelukunta, Maj ja Tor Nesslingin säätiö, Ympäristöministeriö, Ilmastonmuutoksen viestintäohjelma, SYKE, Motiva, AVEK ja Suomen Elokuvasäätiö.

Sovitaanko, että tarkistettaisiin tosiasiat ennen kuin kehitetään turhanpäiväisiä salaliittoteorioita. Vaikka eipä ilmastoskeptikoiden väittämissä ole tosiasioissa pitäytymisellä ollut ennenkään suurta painoa.

Äänestä
  • "Mikko Alestalo mainitaan lopputekstien kiitoksissa aivan kuten muidenkin rahoittajien yhteyshenkilöt"

    Ilmatieteen laitos mainitaan kyllä rahoittajana - mikä on jo sinänsä pöyristyttävää - mutta lopputeksteissä seisoo

    "Suurkiitos seuraaville yksityishenkilöille"

    ja siellä on myös Mikko Alestalo. Mielestäni ei ole epäselvää siitä, että Alestalo on ollut mukana yksityishenkilönä.

    Äänestä

"Kyseinen kolmasti kansainvälisillä ympäristöelokuvafestivaaleilla "

Mun puolesta koiran oksennuksesi olisi voitu palkita vaikka koiranäyttelyssä.
Tieteenvastaista ilmastopropagandaa.

Äänestä

Tosiaan, lopputeksteissä puhutaan yksityishenkilöistä. Enpä ole tullut ennen panneeksi merkille, kun asiasta ei ole koskaan ennen tehty tällaista härkästä. Silti, kyseiset henkilöt ovat olleet elokuvan kanssa tekemisissä van toimensa kautta ja yhteyshenkilöiden ominaisuuksissa. Ja olennaisempaa kai on, miten asiat de facto ovat, kuin jotkin muotoseikat, joiden perusteella kehitetään jotain outoja mielikuvia. Itse jutun sisältöön kenelläkään muulla kuin minulla (ja jossain määrin toki tuottajalla ja leikkaajalla) ei ole ollut mitään osuutta. Otan siitä täyden kunnian. Joidenkin mielestä kyseenalaisenkin. ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eelis Permanen kirjoitti:

http://leostranius.fi/2011/07/jari-kolehmainen-mita-ilmastonmuutoksesta-pitaisi-opettaa-lukiossa/

Edellisestä lainattu: "Ilmasto-opetuksessa pitää sanoa, että ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos on selvä tieteellinen fakta. Toisaalta pitää välttää varmuusloukku. Ilmastonmuutoksen etenemisen ennustaminen ja seuraukset eivät ole yhtä varmoja kuin sen fysikaalinen perusta. Tämä seurausten epävarmuuden hyväksyminen on usein opiskelijoille hyvin vaikeaa. Sitä joutuu pitkään perustelemaan ja havainnollistamaan esimerkein."

Pitkästä havainnollistamisesta ja perustelemisesta huolimatta palstahörhöillä näyttää olevan mahdottomuus hahmottaa asiaa. Keskivertolukiolainen on siis tuossa viiksenkasvuiässä jo palstahörhöä huomattavasti älykkäämpi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu