Kuuma ilma synnytää ääri-ilmiöt
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/rajut-ukkospuuskat-lahestyvat-suomea/art-1288403263741.html
Ihminen tupruttelullaan aiheutaa ilmastonmuutoksen, eli myös rajuilmiöiden kasvun.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/rajut-ukkospuuskat-lahestyvat-suomea/art-1288403263741.html
Ihminen tupruttelullaan aiheutaa ilmastonmuutoksen, eli myös rajuilmiöiden kasvun.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heinäkuun rajutkin ukkospuuskat ovat täysin normaali vuodenaikaan kuuluva ilmiö, kuten Ilmatieteen laitoskin toteaa:
"Kesä kuumimmillaan - sateet suurimmillaan
Heinä- ja elokuussa ovat keskimääriset sademäärät kaikkein suurimmat. Se johtuu sateiden kuuroluonteisuudesta ja lämpimän ilman suuresta kosteussisällöstä. Kuitenkin matalapaineiden , korkeapaineiden erilaiset ilmamassat ominaisuuksineen ja meille suuntautuvine ilmavirtauksineen määrittävät kunkin vuorokauden sään. Sää vaihtelee toisinaan hyvinkin suuresti maan länsi-, itä- ja pohjoisosassa."
http://ilmatieteenlaitos.fi/kesatilastot
Ja rankat kesäsateetkin näyttäisivät olevan vähenemään päin, suurimpien kesäsateiden tilastossa ei ole kuin yksi 2000-luvun kesä:
http://ilmatieteenlaitos.fi/kuvat/suurinkesasade_1900_2004.gif
Mites nyt näin on päässyt käymään? Taas kumottiin AGW ihan Ilmatieteen laitoksen omilla tilastoilla. Hahhaaa!
Jääkausi on ehkä kaikkein rajuin ääri-ilmiö. Kai te ymmärrätte, että mihin ilmankosteuden lisääntyminen pohjoisella pallonpuoliskolla johtaa? Kohta on kaheksan kilometriä jäätä kuumakallejen niskassa.
Kun tämä helteinen poutakausi loppuu, tulevat sateet ja ilma jäähtyy. Nythän on ollut niin kuiva kausi, että on satanut vähemmän, kuin kolmena viime vuonna yhteensä.