Se on hyvä uutinen, hinta hiukan alenisi, vaikka eipä tuo ole ennenkään oston esteenä ollut. Vähemmän mutta niin paljon parempaa!
Luomuviljelijöitä lisää, oli uutinen
8
129
Vastaukset
- mikä sitä parempaa
Niin mikähän siinä on parempaa? Jos ajatellaan luomua sinänsä, niin ongelmahan on lannoitteet ja tuholaisten torjunta. Jos jompikumpi jää heikoille, niin parempaa ei tule millään.
Luomusta saadaan myös aina pienempää satoa, johtuu juurikin lajikkeista ja lannoitteiden puutteesta.- ...sesti!
MAKU on parempaa x 100 ja ympäristön huomiointi !
- ei luomu-uuno
Maku on parempaa joissain tuotteissa, esim lihatuotteissa, mutta vihannekset ovat usein paljon heikompia maultaan, verrattuna nykyaikaiseen viljelytapaan.
Luomun heikon lannottamisen seurauksena saadaan heikkolaatuista vihannesta.
Toki luomu-uunot luulevat niitä jotenkin paremmiksi, se on vähän sama efekti, kuin lumelääkkeissä. - vilijelijä
Miten nin heikon lannoituksen seurauksena? Eipä se maku ja lunnollisuus mitään lumetta kuule ole, vaan makuaistin kertomaa FAKTAA.
"Kestävän kehityksen periaatteiden mukaan lannoituksella pyritään korvaamaan ainoastaan sadon mukana poistuneita ravinteita ja näin voidaan vähentää huuhtoumia ja ylimääräisten ravinteiden kertymistä maahan. (Poutala 1998, 81.) Luomutilan periaatteena on, että ravinteet kiertävät luomutuotannon sisällä (KTTK 2005, 28).
Lannoituksen tarkoituksena on palauttaa ja täydentää maasta poistuneita
ravinnevarastoja sekä antaa kasveille riittävästi ravintoa niille sopivassa muodossa. Maahan lisätty lannoitus edistää myös pieneliötoimintaa, maan murustumista ja eloperäisen aineksen määrää maassa. Eloperäinen lannoitus parantaa mm. maan vedenläpäisy- ja varastointikykyä, tasoittaa ravinteiden saatavuutta ja pienentää eri
vuosien satovaihteluita. (Rajala 2004, 122).
Luomutilan lannoitus ja viljelykierto ovat tasavertaisessa asemassa suunniteltaessa tilan lannoitusta. Kasvuston ottamista ravinteista suurin osa tulee viherlannoituksen ja maan omien ravinnevarojen vapautumisesta. Maahan ladataan kasvukuntoa sitä parantavilla kasveilla kuten viherlannoitus- ja nurmikasveilla. Maan ravinnevaroja puretaan viljalla ja muilla hyötykasveilla. (Leinonen 2000, 40.) Tavoitteena on
pienentää ravinteiden hävikkiä ja palauttaa maahan poistuneita ravinteita. Ravinteita palauttavia lähteitä ovat viljelykierto, lanta, viherlannoitusnurmi, maaperä, biologinen typensidonta, tilan ulkopuoliset täydennyslannoitteet ja kierrätyksen tehostaminen. Kierrätyksen tehostaminen tarkoittaa tilalta esim. elintarvikkeissa poistuvien
ravinteiden, tilan jätteiden ja jäteveden, määrien saaminen pienemmäksi ja kierto suljetummaksi." - köyhää hommaa
höpi höpi, aina ne luomu-uunot omaansa kehuu, tosiasia on kuitenkin että luomulla ei päästä edes puoleen oikean viljelyn tuotosta. Ja tokihan köyhästä maasta ei maku parane. Sitten vielä tuholaiset päälle, kun ei voi hyönteisiä ruiskutuksilla torjua.
- virnake
Mitä sinä selität, ei luomu jää mitään ravinteita vaille! Tuholaisista päästään ilman keinomyrkytyksiä, vaivaa siitä on enemän, mutta saadaan puhdasta maukasta tuotetta!
- Luomu??????
Tottakai luomuviljely lisääntyy kun siitä maksetaan huomattivasti korkeimmat tukiaiset kuin normaalista viljelystä lisäksi säästää lannoitteiden ja myrkkyjen hinnan.Vaikka sato on pienempi niin tuottajahinnat ovat paljon korkeammat luomussa.
Enkä nyt ihan luottaisi että kaikki luomu on turvallista kun 99% luomutiloista viljelee vain tukiaisten takia. - uunoko?
Olenko minä, pienituloinen kansalainen, tämmöinen "luomu-uuno", kun pystyn käyttämään luomumaitoa mutten tavallista, luomuporkkanat ovat suussani makeampia kuin tavalliset, luomumakkara on varsinainen herkkuruoka ja minä en normaalisti siitä edes pidä!
Vääriä luuloja liikkuu puolin ja toisin, mutta se sapettaa kun leimataan tyhmäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719