Muinaiset tunneliverkostot läpi Euroopan

Talsinki

"Arkeologi Heinrich Kusch väittää tuoreessa kirjassaan, että kivikauden ajan ihmiset rakensivat Eurooppaan jättimäisen ”maantieverkoston”, joka koostuu maanalaisista tunneleista. Asiasta kertoo muun muassa Austrian Times.
Kuschin mukaan todisteita tunneleista on löytynyt sadoilta muinaisilta asuinpaikoilta ympäri Eurooppaa.

Kusch väittää Tore zur Unterwelt -kirjassaan, että alkuperäisen verkoston on täytynyt olla valtaisa. Hänen mukaansa verkosto ulottui Pohjois-Skotlannista aina Välimeren rannoille saakka. Kuschin mukaan suurin osa tunneleista on niin kapeita, että niissä on juuri ja juuri ihminen mahtunut kulkemaan."

http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/114498-uskomaton-vaite-jattimainen-”maantieverkosto”-euroopan-alla

Saman uutisen keskustelussa on muunmuassa 700 outoa tunnelia Saksassa:
http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/0,1518,775348,00.html

Kymmenien tuhansien ihmisten 11-kerroksinen maanalainen kaupunki:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Derinkuyun_maanalainen_kaupunki

Eikä vain kalliin tontin, kiviaineksen kysynnän, autojen tai kelin vuoksi.

4

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wanhawaari

      10 sekunnin miettimisellä joka sisältää itsensä ajattelun
      kivikauden ihmisen "housuihin" tajuaa että ihan huuhaa-juttua.
      Tuohon tarvittaisiin häneltä tosi vahva motivaatio ja mikähän
      se olisi ollut?

      • Jöröjukka

        Eiköhän pedot ole olleet vähintäänkin yhtenä motiivina,toisena säät,kolmantena vihollinen mutta kuka tai mikä.10 sekuntia kun käyttää löytää ainakin tällaisia syitä ja kuinka monia muita on mahdollista miettiä.


    • Elokivi

      Yhden miehen mentävät tunnelit viittaavat melko usein helppoon puolustettavuuteen.

      Mitä taas tulee teoriaan kivikauden kulttuurien yksinkertaisuudesta & ihmisen lineaarisesta kehityksestä, suosittelen lämpimästi tutustumista urakirjojen lisäksi myös Graham Hancockin, Michael Cremon, ym. dokumentointeihin "ainoaa oikeaa näkemystä" ikävästi sotkevista faktoista... Siis heti omien silmien jälkeen (alkaen maailmankattavista megaliittilöydöistä ja tähän päättyen).

    • 57657656757657865876

      Nuo saksankieliset "tohtorit" on melko innokkaita keksimään uskomattomia väitteitä ja rikastumaan kirjamyynnillä a la Däniken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      85
      7407
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7272
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5236
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5000
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4774
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      115
      4637
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      106
      4021
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1650
    Aihe