Miten kulta on muodostunut?

Kulta kiinnostaa

Miksi esim Lapista tietyistä paikkaa on löydetty melkoisia kultahippuja? Mistä kulta on oikein peräisin ja miten se on muodostunut? Onko olemassa jotain todellista isoa kulta esiintymää tai jotain kultasuonia yms? Suomen isoin järkäle on kait n 500g "hippu"

5

1914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei asiantunti

      nuo hippukullat on peräisin syvältä peruskalliosta joita mannerlaattojen liikkeet ovat irrottaneet siitä ja aikojen saatossa maan kohoamisen seur sinne jokiin tulleet??.
      mitenkään varma en ole koska oon ihan tavallinen maatiainen näissä asioissa..
      kiinnostus geologisiin ilmiöihin on vaan todella suurta ja kiehtovaa

    • elekku -<

      Kullan kemiallinen mwerkki on Au, Vuorenpeikko vuoleskelee maan uumenissa aina pikku hippuja ja pudoittelee niitä lapin jokiin. Kerran hän oli niin päissään mennikäöise4n kanssa, että unohti tipauttaa hippuja. Silloin ukkoylihalla suuttui ja pamautti nyrkillä pöytään ei perkele hän sanoi, eikö se vuorenpeikko tajua hoitaa hommaansa ikinä kunnolla.

    • Au,kaivanut

      Käyttäkää hakua ja googlea, löytyy tietoa ja vihjeitä mistä lisää tietoa...

    • AlkUaine

      Kulta on alkuaine siinä kuten kaikki muutkin alkuaineet, jotka ovat saanet alkunsa tähdistä tai pikemmin tähtien supernova-räjähdyksissä. Eli suuressa paineessa ja lämpötilassa. Rautaa raskaampia alkuaineita ei kuitenkaan synny vaikka olisi kuinka suuri jättiläinen kyseessä. Raskaammat aineet, kuten esim. kulta, syntyvät kahden toisiansa kiertävän neutronitähden eli valkoisen kääpiön törmätessä tai luhistuessa toisiinsa, ja jonka aiheuttama äärettömän valtava energia ja kuumuus saavat atomiytimet yhtymään mm. kullaksi ja sinkoutumaan ympäri universumia. Tapahtuma on kuitenkin erittäin harvinainen, mutta niinhän myös kultakin, joka siis on ajautunut vuosimiljardien saatossa mm. tänne ja siihen pölypilveen josta aikoinaan muodostui maapallo.

      Jotenkin näin siis esitettiin kerran mielenkiintoisessa ranskalaisessa tiededokumentissa

    • clowww

      >>tiededokumentissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5755
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      476
      1884
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1262
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1223
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1093
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1005
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      916
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      875
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      874
    Aihe