Kävinpä tässä pitkästä aikaa Kreikassa, jo olinkin unohtanut miten hyviä pitaleipiä paikallisesta pikaruokalasta saa pikkunälkään. Pienen pitaleivän sisällä oli tomaattia, sipulia, salaattia, ranskalaisia, grillattua lihaa ja maistuvaa tsatsikin kaltaista kastiketta.
Mistähän ihmeestä samanlaista saisi täältä Suomesta eli stadista. Oksettaa nuo turkkilaisten iänikuiset pitaleivät yököttävine kebablihoineen.
Pitaa saada pitaa!!!
4
241
Vastaukset 4
- 890890890
Ranskalaisia pitaleivän välissä??
- pitaatip
Luit ja ymmärsit aivan oikein: ranskalaisia todellakin laitetaan Kreikassa pitan sisälle täytteeksi. Ja on yllättävän hyvää, laitapa seuraavan kerran hampparibaarissa käydessäsi niitä ranskiksia purilaisen väliin, maistuu ainakin mulle!
- kali oreksi
No on ne kyllä kyllä huippuja. Ekasta Kreikan reissusta on reilusti yli 25 v aikaa ja aina sinne mennessä pitää löytää pitakoju. Turkkilaiset ei ole saman makuisia, eikä nämä itse tuunatut versiot.
Maun tuojana on se lampaanliha joka kypsytellään hitaasti vartaassa ja vuollaan kuumana pitan sisään, jossa on varmasti tuoreet ja paikan päällä Välimeren auringossa kasvaneet vihannekset. Tzatsikiakin saa täältä (jäljitelmää) mutta paikallisen pohjana on eri jogutti, ja Kreikan mamma kyllä osaa valmistamisen jalon taidon siten että maut ovat oikeassa suhteessa toisiinsa.
Vaikka mulla on Kreikasta tuotuja mausteita vaikka kuinka ja paljon niin en ole kotioloissa onnistunut saamaan yhtä hyvää pitaa kun mitä siellä... se on vaan lähsettävä sinne syömään :o) - pita falafel
Kreikkalaiset (hiivalla nostatetut ja sähköuunissa paistetut) pitat ovat vain kalpea aavistus siitä, mitä pitaleivän maassa Israelissa oikeat pitat ovat, jotka valmistetaan aina niin muinaisilla menetelmillä ja ovat sen verran maukkaita että niille ei vedä vertoja edes napolilainen pizza. Sinne pikaruokaturistin kannattaa suunnata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 116689
- 77663
- 48638
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39556- 45537
- 60532
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44507Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71506- 25447
- 52444