paikalla.
Olin eka
4
546
Vastaukset
- Keskustelija
Suomi24 on lähtenyt väärille linjoille perustaessaan liian monta keskustelunurkkausta. Murteet olisivat vallan hyvin mahtuneet Kieliin & käännöksiin.
Jos joku nyt kirjoittaa mielenkiintoisen jutun murteista tälle palstalle, se jää todennäköisesti huomaamatta. Ei yksinkertaisesti viitsi vilkuilla jokaisen otsikon alle.
Ruoka & juoma pilattiin jo aiemmin vastaavalla tempulla. Aivan liian monta alaosastoa!- Matti
SAMAA MIELTÄ! Olen jo monesti näin ajatellut ja eriytys vain jatkuu.
- joopa
sekä Murteet saisivat kuulua sellaisen otsikon alle kuin Kieli ja kirjallisuus, sieltä ne löytyisivät kaikkein loogisimmin (tai otsikkona pelkästään Kielet).
Ja jos murteille annetaan oma keskustelupalsta, olisi loogista nimetä kaikkein merkittävimmille kielillekin omat palstansa.
Eikö?- Phyllis
murteille nyt kuitenkin annetaan ihan ikioma paikkansa, olisi kiva, jos myös kirjoittaisitte murteista ! Tällainen OLIN EKA -huuhaa ei paljon vakuuta koko aiheen tarpeellisuudesta. Murteet kehiin !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2702282En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831001Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108960
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 42854
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684- 33677