Olen havainnut, että saan soijasta pahoja vatsaoireita. Veikkaan, että minulla on joko soija-allergia tai sitten "pelkkä" yliherkkyys. Mietin, että kannattaako asia käydä testaamassa? Koska jos syön soijaa ja minulla on allergia, niin se kai voi lisätä syövän riskiä? Mutta mietin, että jos taas kyseessä on pelkkä yliherkkyys niin se kai ei tee mitään pahaa ruoansulatuskanavilleni?
Jostain muistan nimittäin lukeneeni, että soija-allergia voi lisätä syövän riskiä, aivan kuten jos keliaakikko ei syö gluteenitonta ruokaa ja näin se tuhoaa suolistoa.
Vaikka aionkin nyt olla syömättä soijaa, niin ajattelin kuitenkin välillä syödä tofua, koska vatsaoireet nyt pystyn kestämään. Mutta vähän vaan epäilyttää, että jos nyt sitten kuitenkin "tuhoan suolistoni", kun kuitenkin soijaa jossain muodossa välillä saatan käyttää.
Tietääkö kukaan, mistä erottaa soija-allergian ja yliherkkyyden? Millä tavalla soija-allergia voidaan testata?
Tuleeko soija-allergia testata?
1
149
Vastaukset
- papua oikeaoppisest
8. Soija.
Soija-allergia ei ole kovin yleinen, mutta sitä voi esiintyä kaiken ikäisillä. Tyypillisiä oireita soija-allergiassa ovat ihottuma ja astmaoireet. Joissain ruoissa voi olla soijaa, vaikka sanaa soija ei mainittaisikaan tuoteselosteessa. Esimerkiksi monet leipomotuotteet, valmisruoat, makkarat ja myslit voivat sisältää soijaa ja aiheuttaa soija-allergikolle allergisen reaktion. Soijalesitiini ja soijaöljy sopivat kuitenkin useimmille soija-allergikoille.
hm pavut - kuinka valmistat ?
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/p.html#papu
http://www.kasvikset.fi/Suomeksi/Asiakkaille/Kauden_kasvis/Tuoreet_pavut
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/31586/Kidney papu keittäminen/
http://www.tohtori.fi/?page=3509935&id=2043617
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560