OLIN TOKA! (galluppiakin ois)

boy86

Et sil viisiin...
No, että olis kerrankin näissä "olin ekä/toka" viesteissä jotakin järkee, niin tehdäänpä gallup
1. Ikä, sukupuoli ja asuinpaikka, synnyinpaikka?
2. Osaatko mitään murretta hyvin?
3. Käytätkö taitoasi usein ja missä?
4. annapa murrenäyte:

3

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti Juhana

      1. Kolomekymmentä vuatta, Ylihärmäs asutahan, synnyyn sairaalas.

      2. Niin puhun ku o pruukattu puhua.

      3. Silloon ku puhun, elikkä harvoon.

      4. Miten? Puhe o iliman värähtelyä..miten sitä ny mihinkää purkkihin pistää..hä? Lähärekkö julli riitaa haastamaha?!

    • muija

      1. Ikä, sukupuoli ja asuinpaikka, synnyinpaikka?
      Kakskytneljä, naine ja turku. Ei sil synnyinpaikal mitää merkityst oo vaa sil mil murrealueel o asunu kasvuvuates.

      2. Osaatko mitään murretta hyvin?
      Joo, turum murret.

      3. Käytätkö taitoasi usein ja missä?
      Koko aja puhues. Ainoostaa jossai virallisemmis tilanteis vaihran yleiskiälee. Mut tunnistetaa turkulaiseks aina ja kaikkial.

      4. annapa murrenäyte: Eiks täs jo tarpeeks ollu? Tää on tätä nuaremma sukupolve turummurret, vaikee kirjottaa kui sitä puhutaa, varsinki sitä 1,5-pitust turkulaist vokaalii: esim. sana mä ei oo lausuttuna "mä" eikä "mää" vaa siit pualvälist.

      Pari yleist virhekäsityst haluisin viäl korjata eli ensinnäki turkulaiset ei sano keetä, peetä tai reetä/teetä. Ne on ne raumlaisse ku sanoo et Ol niingon gotonas, gyl mää niimbbal kärssi sain tai radio. Me turkulaiset sanotaa vaiks et ompas sul kauniit panaaninväriset kenkät, ostiks ne Eerikinkarun Antiamost?

      Ja toiseks sit taas ne on ne tamperelaiset ku sanoo et "mä mitään tiädä". Turkulaiset ei koskaa jätä ei-sanaa sanomat, vaan nimenomaan on kohteliast sanoa kiältäen et EI sul kelloo olis, EI tää bussi varissual mene tai Emmäätiärä.

      Simmottis tämmöttis Turus.

    • hämäläine

      1. Ikä, sukupuoli ja asuinpaikka, synnyinpaikka?

      - Kuustoista, naine, Kanta-Häme, se sama.

      2. Osaatko mitään murretta hyvin?

      - Sitähämmää tässoon harmitellu, ku tuntuu siltä, ettemmää puhu mitääm murretta. Tää on tämmöstä yleiskiältä. Samallaista sössötystä ku jokkut Helsinkiläiset puhuu. Jos mä muuttasin sinne, nii ei kukaa huamais, että mää tuun jostain muualta.

      3. Käytätkö taitoasi usein ja missä?

      - Niimmitä taitoo? Onks tää taito? Jos onnii kyl mää kai tätä sit päivittäin käytän aina ku suuni aukasen.

      4. annapa murrenäyte:

      - Kui? Eiks tos ollu tarpeeks? Kyl mää haluisin mialuummin asuu jossaim muualla, mis ois kunnom murre. Ei tääl Hämees om muutenka koskaam mitään ihmeellistä murretta ollu ainakaam mun tiätääkseni. Äiti om porilaine ja semmosta murretta mää haluisiv vaik puhuu. Tai sit semmosta mitä tuala pohjosempana puhutaa. Mut ei tämmöstä neutraalii. Turkulaisii pilkataan, mut perkele, niillon sentää oma murre!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe