Ameriikanmaalla

Ameriikanmaalla Kaliforniasta Kanadaan ja aina Minnesotaan asti ovat saaneet haistella outoa hajua. Rikin hajua. Nyt se sitten paljastui mistä se tuli: Tieteysti Japanista, ilmeisesti Fukushimasta. Siellä kun on ainakin ykkös- ja kakkosyksikön polttoainesula ajoittain kriittinen eli kehittää ketjureaktiolla lämpöä (ja siinä sivussa yhä uutta jodia, cesiumia, strontiumia ym). Ja se ketjureaktiohan toimii neutroneilla. Nyt kuitenkin syystä tai toisesta tämän sulan laavamöykyn (eli polttoaineen) lähettyvillä on merivettä joka sisältää suolaa. Suola taas on natriumkloridia. Kloori sieppaa neutronin ja muuttuu radioaktiiviseksi rikiksi, jota siis jenkit haistelevat. Natrium aktivoituu myös neutroneista ja muuttuu erittän voimakkaasti muistaakseni gammaa säteileväksi.
Koska minulla ei nyt ole käsillä nuklidikarttaa, en tarkemmin pysty prosessia kuvailemaan. Linkistä http://enenews.com/27000-bqkg-cesium-kindergarten-west-coast-japan-200-km-meltdowns sen puolivälin paikkeilta kohdasta Tacomagroove August 23, 2011 at 6:10 am löytyy lisätietoja.
Ihmettelin itsekin aiemmin näitä uutisia radioaktiivisesta rikistä, mutta nytpä sekin selvisi.

2

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe