Miksi uskovaiset

ovat sellaisia?

http://imgur.com/gallery/Mj2UI Tiedän, että tää ei liity evoluutioon, mut noilla uskontopalstoilla ei liiku tarpeeks älykästä väkee ymmärtämään pointtia.

5

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauskasti tehty

      No, joo, eihän se liittynyt asiaan, mutta hienosti kiteytetty eri uskontokunnat, vaikkakin ehkä stereotypisesti. Budhismi ei ole varsinainen uskonto, se on kai enemmänkin hienoja elämänohjeita. Siksi budhalaiset tietysti ovatkin "happy" ;D

      • hlkkjhiy87y787878657

        Buddhalaisuutta on hyvin montaa sorttia, joku koulukunta niistäkin on keksinyt helvetin, itsenäisesti kristinuskosta. Ja suvaitsemattomiakin osaavat olla.


      • Urpo-Petteri
        hlkkjhiy87y787878657 kirjoitti:

        Buddhalaisuutta on hyvin montaa sorttia, joku koulukunta niistäkin on keksinyt helvetin, itsenäisesti kristinuskosta. Ja suvaitsemattomiakin osaavat olla.

        Voi jukrat näitä vastauksia.. Eiköhän tuo juttu ole vitsi, vaikka siinä lähellä totuutta liikutaankin. Ootte tyhmiä tosikoita.


    • Olen kristitty ja olen siksi "intolerant" koska tiedän mikä on oikein ja mikä väärin. "crazy" olen siksi koska tunnen Jumalan ja ja mitä hän on tehnyt sinun ja minun eteen. "hateful" olen silloin tällöin, mutta se on paheeni ja yritän olla vähemmän ja vähemmän, mutta tunnusta; joskus jotkin asiat suututtavat minua. "stupid" en ole kuin harvoin, mutta joissakin asioissa kylläkin "Ignorant", koska maailmassa on vain niin paljon asioita, että vielä nyt 24 vuotiaanakin minulle tulee elämässäni eteen uusia asioita, ajatella. "judgemental" olen siksi, koska tiedän mikä polku vie kadotukseen ja mikä pelastukseen ja sen kuuleminen, varsinkin jos on matkalla kadotukseen voi kuulostaa "judgemental", mutta teensen koska välitän hestä. "Mean" olen siksi, koska joitain ihmisiä totuuden kuuleminen sattuu ja he eivät halua kuulla sitä, vaan yrittävät vain paeta joihinkin fantasioihinsa, kuten evoluutio, new age, kultti, hinduismi, islam, satanismi ja kun tulen sitten kertomaan heille totuuden ja lyön faktat päytään, niin jotkut vain eivät kestä faktoja, mutta teen sen koska välitän heistä ja tiedän mikä on tulossa. "Annoying" olen varmaan silloin, kun en vaan tiedä vielä mikä jollain henkilöllä on se asia joka pitäisi ensin oikaista, ennen kuin kannattaa kertoa loput. "Narrow minded" olen Saatanaa ja kaikkea hänessä kohtaan, koska tiedän paremmin.

      Ja kun annat nyt ymmärtää, että olet itse "älykäs", niin minun ei varmasti tarvitse sanoa sinulle muuta kuin Coelacanth.

      Jumlala odottaa sinua, eikä halua sinun joutuvat kadotukseen, joten kadu ja ota hänen sovitustyänsä lahja vastaan, niin myös sinulla on oleva ikuinen elämä.

    • "hienosti kiteytetty eri uskontokunnat, vaikkakin ehkä stereotypisesti." -- Mistäs nää stereotypiat sit tulee jos ei kokemusten kautta?

      "Olen kristitty ja olen siksi "intolerant" koska tiedän mikä on oikein ja mikä väärin. " -- Virhe nro #1. Väität tietäväsi jotain koska uskot niin olevan.

      " "judgemental" olen siksi, koska tiedän mikä polku vie kadotukseen ja mikä pelastukseen ja sen kuuleminen, varsinkin jos on matkalla kadotukseen voi kuulostaa "judgemental", mutta teensen koska välitän hestä." -- Virhe nro. #2. Katso virhe nro. #1.

      " joitain ihmisiä totuuden kuuleminen sattuu ja he eivät halua kuulla sitä, vaan yrittävät vain paeta joihinkin fantasioihinsa, kuten evoluutio, new age, kultti, hinduismi, islam, satanismi" -- Tähän listaan voi ihan oikeasti lisätä kristinuskon perään. Saman verran käsinkosketeltavaa todistusaineistoa kussakin. Vaikka toisaalta evoluutio ei ole uskonto vaan tapahtuma(mutaatio), eli sen voisi sieltä ottaa pois.

      "lyön faktat päytään" -- Maailmassa jossa absoluuttinen totuus ei ole saatavilla, on hankala lyödä faktoja pöytään. Eli tarkemmin ottaen lyöt uskomuksesi/oman vakaumuksesi pöytään.

      ""Narrow minded" olen Saatanaa ja kaikkea hänessä kohtaan, koska tiedän paremmin." -- Virhe nro. #1 jälleen.

      "Ja kun annat nyt ymmärtää, että olet itse "älykäs", niin minun ei varmasti tarvitse sanoa sinulle muuta kuin Coelacanth." -- Älykkyys ja tietoviisaus ei ole samoja asioita. Ei maailman älykkäin ihminen tiedä mitä Petteri söi tänään aamupalalla. Koska hän ei ole kuullut siitä... saatika koko Petteristä varmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe