1. Kansainvälinen taso on erittäin kova ja näin pienen yleisurheilumaan on vaikea taistella alan mahtimaita vastaan.
2. Näillä yleisurheiluun suunnatuilla määrärahoilla ei millään pysty parempaan.
3.Muutama yllättävä loukkaantuminen/sairastelu vei meiltä mitalli/pistemahdollisuudet, aneemisuus tuntui tarttuivan koko joukkueeseen.
4. Koululiikunta on nykyään niin vähäistä, että sieltäkin on syytä hakea syytä menestymättömyyteen.
5. EI muillakaan pohjoismailla ole mennyt kisat "putkeen".
Missään vaiheessa Mäkelä/Pihlakoski eivät kyseenalaista omaa johtajuuttaan ja tietotaitoaan sekä työmoraaliaan.....tunnustaisivat nyt edes, että heidän johtajuusaikanaan suunta on ollut jyrkästi alaspäin suuntautuva....jotkut Euroopan Mestaruuskilpailut eivät todellakaan ole mikään mittari..?!
Jokainen voi miettiä itse, mitä johdon pitäisi tehdä.!?!?
Kyvykkäämpiä olisi varmasti tarjolla !!!!!
PIHLAKOSKEN/MÄKELÄN SELITYKSET KISOJEN JÄLKEEN...
3
137
Vastaukset
- just joo
Kait se nyt on selvää, että jos Ruuskanen ei saa mitään opetusministeriön valmennustukea tai olympiakomitean urheilutukea ja kuitenkin paras suomalainen keihäänheittäjä, niin onhan siinä systemissä jotakin vikaa. Ei hän nyt mistään pystymetsästä tullut. Ota itse keppi käteen ja katso miten lentää. Kyllästyttää kun vielä viitsit noita teemoja esim. koululiikunta vielä jauhaa.
Jos viitsisit perehtyä aiheeseen niin huomaisit, että järjestelmä toimii niin että ponsorisopimusten kautta saa myös paikan edeustusjoukkueessta. Tulisi liitolle liian kalliiksi olla lähettämättä Teroa kisoihin vaikka esim. Seppo Räty on ollut sitä mieltä, että nykykunto ja sijoitus ratkaisee. Jos tehdään sopimuksia niin tuskin tulokset kisoissa sillä paranevat. Urheilussa kun ei politiikka auta.
Ja mistäs Sinä tuon Bryggaren esiin temapisit. Oks se silleen, että kuka tansa kelpaa mitä joku taystoope toimittaja lenteen kirjoittaa. Minisit tapaamaan ko. herraa ja keskustelisit aiheesta, niin sitten tietäisit jotakin.
Ei niitä kyvykkäitä urheiluherroja puussa kasva. He on samalla tavoin systeemin vankeja kuin urheilijatkin. Raha se turmeli suomalaisen huippu-urheilun ja viimeiseksi tuhosi keihäänheiton. Selesniltä kopioitiin tuo rähmälleen tyyli ja nyt ei löydy yhtään joka osaa heittää ilman että heittäytyy turvalleen.
Isoja rahapalkintoja vaan kyläkisoihin, niin kyllä tulokset paranevat. Pitää vain uusia tuo suomainen verojärjestelmä niin että voitot ilman säätiöitä voi jaksottaa jokainen viidentoista vuoden ajalle.
Urheilu ei tarvitse ensimmäistä ropoa lisää rahoitusta eli siinäkin olet ihan hakoteillä. - sopp epp
Tuli mieleeni sellainen seikka, että olisiko tällä kaupunkilaistumisella jotain merkitystä siihen, että yksilölajien taso laskenut. Monet lahjakkaat nuoret lähtevät jo varhain kaupunkeihin, joissa joukkuepelit ovat suositumpia, kuin raskasta yksin puurtamista vaativat lajit.
Virenin, Nevalan ja Rädyn tapaiset pitkänlinjan puurtajat ovat maaseudulta vähentyneet ja tulos on nähtävissä. Ruuskasen Antti on sisupussi, jolta voisi odottaa siinä suhteessa eniten.
Tämä ei ole moite ketään yksilöä kohtaan, vaan pikemminkin kaikki voisi olla yhteiskuntamuutoksen seurausta.?????? - DDR:n meininkiä...
Just Joo nimikerkille tiedoksi, että on todella hyvä asia, ettei sinunlaiset "kiihkot" sinne liittoon ainakaan johtohommiin pääse....vaikka matalat kriteerit sinne pääsyyn tuntuukin olevan.
Eiks Bryggarella ole jo näyttöjäkin urheilu/poliittiselta puolelta....vois olla niillä "tiedoilla" käyttöä tuloksien parantamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077