Mensan virallinen testi

manse_2k

Oletteko käyneet viimeaikoina mensan testissä ja minkälainen se oli?

Sivuilla sanotaan että kestää noin tunnin.

14

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FUAAAAAAAAA

      Saako rahat takaisin jos ei pääse jäseneksi?

      • Mensalainen5445

        Ei


    • Mensalainen5445

      Käy kokeilemassa olet sitten kokemusta viisaampi. Harjoitteleminen ei tulosta paranna jos siihen pyrit.

    • gferg

      Mikä tämä mensa on? voinhan mäkin tehdä testin missä kukaan ei tiedä vastauksia kuin minä! ne kysymykset on rajattu vain perusasioiden ympärille eli mitään mullistavaa ei niissä kysymyksissä ole. ja sitten leikitään jotain älyllistä kun saa paljon pisteitä, se ei ole todellista älykkyyttä vaan kysymyksiä ja vastauksia paperilla.

      kyllähän kaikki tietää että neliön muotoinen palikka ei mene ympyrään ja että piin arvo on 3.14

      • M-nainen

        kyllähän kaikki tietää että neliön muotoinen palikka ei mene ympyrään ja että piin arvo on 3.14...

        Neliön muotoinen palikka menee ympyrään, kunhan on sopivan kokoinen.


    • Ei mensalainen

      Mensa on tiukan sisäpiirin yhdistys, jossa seuraan kelpaamattomia vähä-älyisiä pidetään sellaisina, joilla voi olla korkeintaan jotain vahvuuksia, kun taas seuraan kelpaavat ovat älykkäitä. Seuraan kelpuutetaan sellaiset, joiden älykkyysosamäärä on ihmisten parasta 2% kärkeä testauksen perusteella.

      • Naulapyssy335

        Melkeen pelottavaa seurata tätä "älykkyys"-palstaa. Samat nimimerkit huutelee täällä ennakkoluulojaan kuin ne olisivat totuuksia. 

        Sinä "ei mensalainen" puhut älykkäistä ja vähä-älyisistä luoden tilastollista harjaa. Sanot oikein, että näitä (tämän oletuksen mukaan) älykkäitä on 2% mutta sitten väität että "vähä-älyisiä" on kaikki muut. Se ei pidä millään tavalla ajatellen paikansa. Tilastotiedettä hieman ymmärtävä oletan, että vähä-älyisiä on sama 2%. Muut jakautuvat normaalijakauman mukaisesti tälle välille. Ihmisarvoon tämä lukuarvio ei vaikuta millään tavalla.

        Heti ilta-päivällä kun tulen takaisin tälle palstalle, joku neropatti väittää mua kuitenkin taas natsiksi/kommunistiksi/mensalaiseksi/sosiaaliogelmaiseksi/tunnevammaisensi tai parhaimmillaan jopa seksuaalivähemmistöön kuuluvaksi. Toivoisin, että se vaihe ohitetaan ja puhuttaisiin asiallisesti. 

        Tässä voisi olla jopa lisäkysymys ketjuun, onko meistä 2% vähä-älyisiä?


    • satupatupoks

      Testi ei kerron älykkyydestä sitä taikka tätä, mutta kuviopäättelykyvystä se kertoo paljonkin. Eihän sillä ÄO numerolla tee mitään.

      • differentaaliyhtälö

        Mensalaisen sanomaa:"Menin mensan testiin saadakseni tietää, onko minusta mihinkään." Vastaus oli, että oli ja vielä hyvillä tuloksilla.

        Pitää siis mennä testiin, että tietää, että onko sitä ihmisestä "mihinkään".

        Mensalaisten mielestä vain he ovat älykkäitä, muilla saattaa olla jotain "vahvuuksia".


      • Anonyymi

        Psykologian professori Markus Jokela Tiede-lehdessä:

        ”Ensin ihmiset sanovat, ettei älykkyystestien abstrakti kuviopäättely voi ennustaa ihmisten kykyä pärjätä tosielämän tilanteissa. No, kyllä se ennustaa. Kaikista testien osa-alueista juuri abstrakti kuviopäättely mittaa luotettavimmin yleisälykkyyttä.”

        ”Testeillä mitattava yleisälykkyys on psykologian selkeästi vakain mittari, ja siitä tiedetään paljon. Persoonallisuus tulee kakkosena, mutta vaikkapa sosiaaliset asenteet ovat älyyn verrattuna jo täysi mysteeri.”


    • ÄÖ eri kuin €

      Älykkyystestin tarkoituksena on määrittää todellisen iän ja älykkyysiän suhde. Jos esimerkiksi kymmenvuotias lapsi selvittää testin 12-vuotiaiden keskiarvotuloksella, hänen ÄO:nsa on 120.

      Alykkyystestit ovat kulttuurista riippumattomia eli esimerkiksi koulutus ja ammatti eivät vaikuta testissä menestymiseen. Suuri älykkyysosamäärä ei siis tarkoita välttämättä sitä, että henkilö olisi korkeasti koulutettu.

      • Anonyymi

        Mutta jos ei erota kolmikulmiota nelikulmiosta.


    • Anonyymi

      onko älykkyystestejä sokeille

    • Anonyymi

      Tunnin aikana kerkeää tulla hyvin papanat/ripulit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe