Tääläkö trenkää...

Matti Juhana

Tääläkö sitä sitte trenkää flääsätä murtehista. Eikö se ny oo ihan turhanaikaasta ja päässilimäästen hommaa? Etten sanoosi flataasta!
Mä lahären riiaamaan flikkoja raitille notta menöö perjantaki yä totehe, köppäästä vaharata konehen ruutua yksistähä. Vai pruukaattako te köhönöttää netis ehtoosta aamuhu?

8

1755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johnaki kai!

      Jaa mihinä?

    • köppäänen

      Mäkin lähtisin raitille, mutta pyörän renkas on luto ja housun pulttu revenny. Ilimakin on tuhnuunen. Tairan syörä ressua, rumasilmä.

      Niinpä niin, pohjalaismurteesta on kyse. Tuossa edellä yritin tavoitella sikäläisten sukulaisteni käyttämiä sanoja.

    • mettäpöyröö

      Ei täs joura netis olohon kaiket päivää, kun on nua kantturat hoirettavana ja lauma räkänokkaasia kersoja, mutta ny moon täs tyhyjänpanttina, niin koitan täs ny muutaman rivin knaputella, kun kerran tälläänen hiano tiatokones nurkkahan on tullu hommattua.
      On sevverran jo ehtoo, jotta verin karteekit klasin etehen ja paan täs kohta pualin maata, jotta kerkiän huamenna aijoos ylähä ja hyppöölle tuanne kirkollen. Moon ajatellu käyrä kattomas, jos löytyys jotakin komiaa veheriäästä tanttukangasta kesäjuhulia varten. Pitääs jokku uuret korkkokengätkin saara, kun nua vanhat alakaa olla jo niin klesut ja rauskat. Niiton kakarat porstuas potkinu, kun nei osata kulukia ihimisten lailla.
      Kloppikin purotti serältääsä saarun pikkuauton prunnihin. Sinne meni jotta molskahti ja takaasin ei tuu ja nostamahan ei ruveta. Saa ny sammakat sillä siälä ajella.

    • Näi se o!

      Meleko mielenkiintosta lueskella ihimiste kiele vääntöö. Siis niinku varsinki Etelä-Pohojalaine murre ja sit tietty tuo Itä-Suome tai Savo murre kovasti iskee.

      Pistäkäähä, ihimiset, sannaa toise perää!

      Mää e taija olla mikään puhtaa murtee omistaja, ku o morsmaikulta tullu tota sekakieltä.

      Onpa muute vaikee kirjottaa muuta ku sitä virallista kieltä.

      • Pelto Iisakki

        "Onpa muute vaikee kirjottaa muuta ku sitä virallista kieltä."

        Sen tähären se on nii vaikiaa knaputella murtehella ku se on puhekiältä. Kirijakiäli vartavasten tehtihin kirjootettavaksi, Alqhvist ja Kivi istuuvat monta ehtoota ja funteeraasivat kirijootus asua. Oli niitä muitakin siinä hommas.

        Murtehelle ku ei oo oikeen kirijootus opuksia, ku ei se oo kirijootetuksi tarkootettu. Sitä vaa flääsätähän, ja kovasti muuttuu vuasien saatos rakenteltansa.
        Mäkään en oikee tiärä pitääskö tua pohojalaanen "on" sana kirijootta pelekällä yhyrellä o:lla vai tällälailla o'

        Ja joka kyläs paasatahan omalla laillansa. Vois siinä puukkoo sivallella ku yritettääs selevittää kenen sana se kelepaa kirijootetuksi murre kiäleksi. Siihen touhuun mä en lähäre mukaha.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe