Tääläkö sitä sitte trenkää flääsätä murtehista. Eikö se ny oo ihan turhanaikaasta ja päässilimäästen hommaa? Etten sanoosi flataasta!
Mä lahären riiaamaan flikkoja raitille notta menöö perjantaki yä totehe, köppäästä vaharata konehen ruutua yksistähä. Vai pruukaattako te köhönöttää netis ehtoosta aamuhu?
Tääläkö trenkää...
8
1757
Vastaukset 8
- johnaki kai!
Jaa mihinä?
- köppäänen
Mäkin lähtisin raitille, mutta pyörän renkas on luto ja housun pulttu revenny. Ilimakin on tuhnuunen. Tairan syörä ressua, rumasilmä.
Niinpä niin, pohjalaismurteesta on kyse. Tuossa edellä yritin tavoitella sikäläisten sukulaisteni käyttämiä sanoja. - mettäpöyröö
Ei täs joura netis olohon kaiket päivää, kun on nua kantturat hoirettavana ja lauma räkänokkaasia kersoja, mutta ny moon täs tyhyjänpanttina, niin koitan täs ny muutaman rivin knaputella, kun kerran tälläänen hiano tiatokones nurkkahan on tullu hommattua.
On sevverran jo ehtoo, jotta verin karteekit klasin etehen ja paan täs kohta pualin maata, jotta kerkiän huamenna aijoos ylähä ja hyppöölle tuanne kirkollen. Moon ajatellu käyrä kattomas, jos löytyys jotakin komiaa veheriäästä tanttukangasta kesäjuhulia varten. Pitääs jokku uuret korkkokengätkin saara, kun nua vanhat alakaa olla jo niin klesut ja rauskat. Niiton kakarat porstuas potkinu, kun nei osata kulukia ihimisten lailla.
Kloppikin purotti serältääsä saarun pikkuauton prunnihin. Sinne meni jotta molskahti ja takaasin ei tuu ja nostamahan ei ruveta. Saa ny sammakat sillä siälä ajella. - Näi se o!
Meleko mielenkiintosta lueskella ihimiste kiele vääntöö. Siis niinku varsinki Etelä-Pohojalaine murre ja sit tietty tuo Itä-Suome tai Savo murre kovasti iskee.
Pistäkäähä, ihimiset, sannaa toise perää!
Mää e taija olla mikään puhtaa murtee omistaja, ku o morsmaikulta tullu tota sekakieltä.
Onpa muute vaikee kirjottaa muuta ku sitä virallista kieltä.- Pelto Iisakki
"Onpa muute vaikee kirjottaa muuta ku sitä virallista kieltä."
Sen tähären se on nii vaikiaa knaputella murtehella ku se on puhekiältä. Kirijakiäli vartavasten tehtihin kirjootettavaksi, Alqhvist ja Kivi istuuvat monta ehtoota ja funteeraasivat kirijootus asua. Oli niitä muitakin siinä hommas.
Murtehelle ku ei oo oikeen kirijootus opuksia, ku ei se oo kirijootetuksi tarkootettu. Sitä vaa flääsätähän, ja kovasti muuttuu vuasien saatos rakenteltansa.
Mäkään en oikee tiärä pitääskö tua pohojalaanen "on" sana kirijootta pelekällä yhyrellä o:lla vai tällälailla o'
Ja joka kyläs paasatahan omalla laillansa. Vois siinä puukkoo sivallella ku yritettääs selevittää kenen sana se kelepaa kirijootetuksi murre kiäleksi. Siihen touhuun mä en lähäre mukaha.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520