Olisiko kenelläkään mitään ohjeita nepalilaiseen ruokaa. Tarkoitukseni olisi tehdä illallinen siis nepalilaisesta ruuasta ja entiedä ohjeita enkä niinkää valmistus tapoja. KIITOS vinkkejä :) PS.olen siis perehtynyt ruokalajeihin ja mausteisiin, kultuuriin yms. vittuilijat voi suksii vittuuu
Ystävällisin terveisin ja vastausta odotellen :)
olen siis etsinyt pitkään ohjeita.
Nepalilainen ruoka?
9
1536
Vastaukset
- hyvä ja tasapainoine
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1751500
http://www.asiarecipe.com/nepal.html
http://www.nepal.fi/index.php?pinc=2 pitivät kerran kokkauskurssinkin. - Jugurttioksennuksia
Pahoillani, mutta nepalilaista keittiötä ei ole olemassa. Siellä syödään Pohjois-Intialaista ruokaa. Kaipa se on niin, että luminen Himalaja näyttää meikäläisen ravintolan ruokalistan ylälaidassa paremmalta kuin tuhannet mätänevät ruumiit Gangesissa. Että imeskeles nyt vaikka siitä.
- 3+3=6
Osaako kukaan kertoa löytyykö Nepalilaista ruokareseptikirjaa? Googlen avulla yritin etsitä mutta löytää vain reseptejä netistä. Olisi lahjaksi tarkoitus hankkia kirja jossa olisi reseptejä jne. Vai onko niin että jos löydän reseptikirjan Pohjois-Intialaisille ruuille niin olen asian ytimessä?? Itse kun en ole lainkaan asiaan vihkiytynyt vaan nimenomaan lahjaksi olen kirjaa hankkimassa.
- Ei oikein
voi vetää yhtäläisyysmerkkejä nepalilaisen ja pohjois-intialaisen keittiön välille. Pohjois-Intiassa kokataan paljon mughal-reseptien mukaan, sekä myös pakistanilainen vaikutus näkyy sikäläisessä keittiössä. Kumpikaan ei kuulu nepalilaiseen ruokakulttuuriin. Ehkä jos reseptit olisivat painottuneet hindulaisiin resepteihin niin silloin olisit oikeammilla jäljillä.
- Nopeella haulla
The Ultimate Nepalese Cookbook, Taste of Nepal, Nepali Delights ja The Nepal Cookbook. Toi eka ainakin on helposti hankittavissa, sen verran uusi kirja on kysymyksessä.
- pähkinÄn kuoreaa
Ei oikein kirjoitti:
voi vetää yhtäläisyysmerkkejä nepalilaisen ja pohjois-intialaisen keittiön välille. Pohjois-Intiassa kokataan paljon mughal-reseptien mukaan, sekä myös pakistanilainen vaikutus näkyy sikäläisessä keittiössä. Kumpikaan ei kuulu nepalilaiseen ruokakulttuuriin. Ehkä jos reseptit olisivat painottuneet hindulaisiin resepteihin niin silloin olisit oikeammilla jäljillä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Intialainen_kulttuuri#Keitti.C3.B6
http://susse.blogit.fi/uskontojen-ruokakulttuurit/
- Dalai Lama
meinasin vastata, mutta suksin ***tuun
- Tuskinpa tuo
ap enää näitä vastauksia lukee. Mutta täytyy myöntää, että hänen kirjoituksensa sävy tosiaan oli sellainen ettei tulisi mieleenkään antaa neuvoja. Siispä seuraan esimerkkiäsi, ja suksin samaan suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1185516Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744401729- 2001203
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201179Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111173Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48975- 64951
- 64906
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64856