Nopein tähti/sumu?

Mikä on nopeimmin liikkuva maailmankaikkeuden tähti tai muu materiakasauma?
Vai voiko alkuräjähdyksen alulle panema massan liike nopeutua millään konstilla?
Kai ainakin mustan aukon lähettyviltä kiihtyvyyttä löytyy?
(En siis etsi fotonia tms hiukkasta - fotoni kai lienee se nopein, jos nämä lasketaan mukaan.)
695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alkuräjähdys ei saanut massaa liikkeelle siinä mielessä kuin räjähdyksellä yleensä tarkoitetaan. Universumin laajeneminen on itsensä avaruuden laajenemista, eikä massan liikettä avaruuden suhteen.

Nopeimmat liikkeet saattaisivat löytyä mustien aukkojen kertymäkiekoista. En ole asiasta varma.

Äänestä

Mustan aukon luotaan heittämien tähtien on mitattu liikkuvan 2,5 miljoonan km/h nopeudella verrattuna ympäristöönsä. Nopeus on siis n. 700 km/s .

Aktiivisten galaksien kuten M87 ytimestä voi lähteä suihkuja joiden nopeus lähestyy valonnopeutta.
http://apod.nasa.gov/apod/ap000706.html

Itse asiassa muistaakseni maasta katsottuna suihkun nopeus näyttää olevan moninkertainen valonnopeuteen verrattuna sillä se tulee vinosti meitä kohti.

Äänestä

Eivät mailmankaikkeuden nopeimpia kohteita, mutta mielestäni hyvin kiehtovia ovat galaktisesta vetovoimasta karanneet tähdet:

http://en.wikipedia.org/wiki/Runaway_star#Runaway_stars

Tullut joskus ajateltua, että jos tuollainen tähti on kerännyt mukaansa ison pölypilven, josta olojen rauhoituttua muodostuu planeettoja ja niistä jollekin älyllistä elämää, niin näiden tarkkaillessa taivasta ja avaruutta ovat varmastikin hyvin hämmentyneitä yksinäisyydessään ja siitä, että aivan oikein näyttävät olevan kovaa vauhtia kulkemassa galaksien välisessä muutoin tyhjässä avaruudessa aivan toisin kuin muut samanoloiset tähdet. ; )

Äänestä
  • Tästä en tiennytkään ja jotain tällaista hain. Siis että "normaalioloissa" tähti liikkuu muita nopeammin.

    Jos Maa olisi tuollaisen yksinäisen, galaksilta karanneen tähden planeetta, saattaisimme luulla itsestämme vielä aika paljon enemmän kuin nyt: "Mehän emme kuulu mihinkään galaksiin, joten älyä jostain syystä kertyy vain persoonallisesti yksittäin liikkuvien tähtien planeetoille. Lienemme siis ainutlaatuisia."

    Äänestä

  • Iisi daun kirjoitti:

    Tästä en tiennytkään ja jotain tällaista hain. Siis että "normaalioloissa" tähti liikkuu muita nopeammin.

    Jos Maa olisi tuollaisen yksinäisen, galaksilta karanneen tähden planeetta, saattaisimme luulla itsestämme vielä aika paljon enemmän kuin nyt: "Mehän emme kuulu mihinkään galaksiin, joten älyä jostain syystä kertyy vain persoonallisesti yksittäin liikkuvien tähtien planeetoille. Lienemme siis ainutlaatuisia."

    Vähän veikkaan, että uskonnoilla olisi tuollaisilla planeetoilla melkoinen voima ja perusteluina käytettäisiin myös tieteellisesti todettuja tosiasioita paikallisen älyllisen elämän ja sen asuttaman planeetan ainutlaatuisuudesta.

    On tietysti mahdollista, että uskonnollisuus on vain ja ainoastaan ihmisissä esiintyvä geenivirhe. ; )

    Äänestä

Me emme näe kohteita jotka liikuvat valon tai enemmän nopeudella meistä poispäin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iisi daun kirjoitti:

Mikä on nopeimmin liikkuva maailmankaikkeuden tähti tai muu materiakasauma?
Vai voiko alkuräjähdyksen alulle panema massan liike nopeutua millään konstilla?
Kai ainakin mustan aukon lähettyviltä kiihtyvyyttä löytyy?
(En siis etsi fotonia tms hiukkasta - fotoni kai lienee se nopein, jos nämä lasketaan mukaan.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu