"...this winter has been especially cold (in Mozambique)..."
Katso kuvia, kuinka päiväntasaajalla sijaitsevassa Mosambikissa talvivaatteisiin tälläytyneet ihmiset hytisevät kylmästä tänä talvena - kylmimpänä talvena 50 vuoteen Mosambikissa.
Että sellainen "lämpeneminen" heilläkin siellä päällänsä.
http://lynnlagore.blogspot.com/2011/08/warming-up.html
Katso kuvia, kuinka päiväntasaajalla sijaitsevassa Mosambikissa talvivaatteisiin tälläytyneet ihmiset hytisevät kylmästä tänä talvena - kylmimpänä talvena 50 vuoteen Mosambikissa.
Että sellainen "lämpeneminen" heilläkin siellä päällänsä.
http://lynnlagore.blogspot.com/2011/08/warming-up.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asiantuntijan mielestä siis Mosambik on koko Afrikka ja kaikki Floridan ja Mosambikin välillä on päiväntasaajalla?
Päiväntasaajalla ei sijatse mitään se täysin abstraktikäsite. Kilimatologit puhuvat itse ekvatoorisesta alueesta jossa lämpötilan vaihtelut eivät ole yli 3 astetta (joutuvat vaamaan muuttamaan tätä lähiaikoina ).
Teknisesti ottaen päiväntasaaja on alue jossa aurinkopaistaa Zenitissä ja kuten kaikki tietää maanakselikulmasta johtuen tämä Zeniitin alue eli ne alueet jossa on mahdollista, että aurinko paistaa kohtisuoraan rajottuvat pohjoisessa kauriin kääntöpiiriin(tämän on se kohta kun kollimaattorilla lähti poikuus kun hän nuorena poikana otti pestin Algerialaiseen taatelilaivaan) ja etelässä kravun käätöpiiriin.
Eli päivän tasaajan alue vaihtelee jatkuvasti ja sen missä se kullakin hetkellä todellsuudessa sijatsee saa selville kuin tökkää tikun maahan pystyyn maapallon lävistäjän suuntaisesti ja se ei jätä varjoaan maahan jonakin hetkenä vuorokauden aikana. Eli Floridan kuuluu tälläiseen alueeseen joka on välillä tälläisellä fysikaalisella päiväntasaajalla jossa aurinko paistaa zeniitissä jonakin vuorokauden aikansa.
Eli floridan eteläisin osa ja Mosanbik toisaan kuuluvat aina välillä päiväntasaajalle: Toisin ääritapauksissa vain yhden päivän ajan eli talvipäivän seisauksen
Tuohon liittyy mielenkiintoinen jutska historiasta.
"Alexandrian kuuluisan kirjaston esimies Erastothenes määritti 200-luvulla eaa. Maapallon koon. Kun Aurinko paistoi kesäpäivänseisauksen aikaan Syenessä (nyk. Assuan) kaivoon (eli oli zeniitissä), mittasi hän samanaikaisesti kaukanako Aurinko oli zeniitistä samalla pituuspiirillä sijaitsevasta Alexandriasta katsottuna. (Tämä on helppo mitata pystysuoran kepin ja sen heittämän varjon avulla.) Erastotheneen mittaustulos oli 1/50 täydestä ympyrästä. Tästä hän laski Maapallon ympärysmitan 50 kertaa Alexandrian ja Syenen välimatkana. (5000 stadiaa x 50 = 250000 stadiaa, stadia = n. 157 metriä) Tulos, 39250 km, on vain 2.06% pienempi kuin Maan todellinen ympärysmitta."
Eikö Mosambik sitten mielestäsi ole Afrikassa, kuten aloitukseesa mainitaan??
Edustaahan Yli Tornion Meltosjärven kelikamerakin vastuullisten tahojen taholta koko Suomea ilmeisesti tahattomasti.
Huvittavaa, kuinka alkuperäinen, asiaa sisältävä vastaukseni tähänkin poistatettiin.
Oliko liian paha? Taasko sujahti denialisti kölin ali että molskahti? ; )
Hyvin lämmintä, suomessahan on kesäisin hyvinniin lämmintä yleensä.
Siksi vuodeaikaa kutsutaan kesäksi, jopa iho saattaa kesiä.
Talvella on sitten vastaavasti kylmempää.