Kaneli eroon hiekasta

roskapostirobo

Astiassa on sokeria, kanelia ja hiekkaa. Miten ne saa erilleen toisistaan?
Sokerin saa kyllä liuotettua veteen ja sitten voi vaikka dekantoida ja haihduttaa, mutta miten kanelin saa irti hiekasta?

5

4192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi vain

      Mahtaakohan kaneli kellua vedessä?

    • Epäilen

      Halvemmaksi ja helpommaksi tulee ostaa uusi purkki kanelia ja pussi sokeria. Teollisuuden puolellakaan tuskin kovin suurta kysyntää on laitteistolle joka erottelisi kanelin hiekasta.

    • Vitunäyssi69

      ÄLä tee mitään idiootti

    • PoltaKaneliPois

      Liuota sokeri ja polta kaneli, jäljelle jää pelkkä hiiltynyt epäorgaaninen hiekka. Hiekka koostuu pienistä kivistä toisin kuin orgaaninen ja hiilipohjainen keneli. Ja tarpeeksi kuumalla liekillä hiekan pitäisi vieläpä sulaa lasiksi.

    • Jenniina111111

      Jos dekantterilasissa on hiekkaa, kanelia ja sokeria, saadaan ne erotettua seuraavasti.

      Kaadetaan dekantterilasiin vettä. Sekoitetaan, että sokeri liukenee. Kun sekoitat, huomaat, että hiekka paljon kanelia tiheämpänä pysyy tiiviisti pohjalla. Kaneli taas leijailee veden mukana. Kaada siis heti sekoittamisen jälkeen suodattimeen vesi, jossa kanelia mukana. Sokeri menee suodattimesta beden mukana läpi. Kaneli jää suodattimeen ja hiekka dekantterilasin pohjalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe