Pinkki ei ole vaaleanpunainen?

Työpaikan naiset opastivat kovasti, mikä on pinkki ja mikä vaaleanpunainen. Eivät siis olisi sama asia, vaan eri värit.

En ole väreistä perillä, mutta ennen pinkki oli juuri sama kuin vaalenapunainen. Nykyään käsitän, että pinkki-sanan käyttö vain on yleistynyt muodikkaan englannin myötä. Lapset puhuvat vain pinkistä ja pitävät höpsönä setää, joka puhuu jostakin vaaleanpunaisesta.

Onko siis vanha vaaleanpunainen hajautunut kahteen väriin, kuten naisemme opastivat?
51477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Useimmilla naisilla käsitteet pyrkivät vain hajaantumaan kahteen tai useampaankin osaan.

Äänestä

Minun Ms. Marpleni väittää, että lila on nykyisin liila. Hän väittää myös, että lila/liila ja violetti eivät ole lainkaan sama väri vaan tummuusero on tuntuva. En edes muista, kummin päin.

Äänestä

Ehkä jos puhutaan vaatteiden väreistä, itselle tulee mieleen vaaleanpunaisesta hailakampi väri, se, minkä värisiä rusetteja laitetaan vastasyntyneiden tyttövauvojen kortteihin. Pinkin taas värinä ajattelen menevän enemmän kohti fuksiaa, se on sellainen pistävämmän värinen ja löytyy fitnessvaatteen väristä sellaisella barbiennäköisellä fitnesstypyllä. Pinkki on siis enemmän keinotekoisen voimakkaan värinen, vaaleanpunaiseksi taas voi nimittää tietynväristä laskevan auringon sävyä.

Nämä olivat siis assosiaatioita siitä, miten pinkki voisi olla omansa ja vaaleanpunainen omansa väri. Jaottelu on ehdottomasti kulttuurinen ja tulee käyttöyhteyksistä. Toisaalta kyllä värin tietyntyyppisestä intensiteetistäkin. Itse en käytä sanaa pinkki, mutta joku käsitys silti pinkkiydestä on.

Äänestä

Pinkki lähempänä fuksiaa. Vaalpun lähinnä hempeää roosaa. Nykyisin merkitykset hiukan sekoittuneet. Pinkki ekonomisempi lyhyytensä ansiosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaalipunkki kirjoitti:

Työpaikan naiset opastivat kovasti, mikä on pinkki ja mikä vaaleanpunainen. Eivät siis olisi sama asia, vaan eri värit.

En ole väreistä perillä, mutta ennen pinkki oli juuri sama kuin vaalenapunainen. Nykyään käsitän, että pinkki-sanan käyttö vain on yleistynyt muodikkaan englannin myötä. Lapset puhuvat vain pinkistä ja pitävät höpsönä setää, joka puhuu jostakin vaaleanpunaisesta.

Onko siis vanha vaaleanpunainen hajautunut kahteen väriin, kuten naisemme opastivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu