Vähärasvainen rasva

En jaksa etsiä, olisiko joku pohtinut tätä aikaisemmin...

Jos Oivariinissa, Keijussa tai Culinessessa on vähemmän rasvaa niin mitä se tilalle tullut täyteaines on?
3149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eiköhän se ole lähinnä vettä, tai joissakin tapauksissa rasvatonta maitoa. Lisäksi täytyy olla jonkinlaista emulgointiainetta, jolla vesi ja rasva saadaan sekoittumaan toisiinsa pysyvästi.

Raision sivuilta löytyi tämänkaltainen tuoteseloste (Benecol-levitteelle):

Vesi, rypsiöljy, kasvistanolirasva, camelinaöljy, kovettamaton kasvirasva, gelatiini, suola (0,9 %), emulgointiaineet (soijalesitiini, E471), maitoproteiini, säilöntäaine (E202), aromit, happamuudensäätöaine (E330), A- ja D-vitamiini.

Ainekset on lueteltu siinä järjestyksessä kuin niitä tuotteessa on. Kevytlevitteissä on siis enemmän vettä kuin rasvaa.

Äänestä

Mene ja katso Antti Heikkilän sivuille ja lue järkiajattelua. Nuo kevyttuotteet ovat sitä teollisuuden tuottamaa "hevonpaskaa" jolla ei ole mitään merktystä terveellisen ruuan kanssa.
Löytyy myös tutkittua todellista tietoa mikä on hyvää laadukasta ruokaa ja mistä muusta sitten saa kaikki nykyaikaiset kansantaudit, liikalihavuuden, diabeteksen, sydänsiraudet, syövän ja ennenaikaisen kuoleman. Tätä jälkimmäistä linjaa ruokateollisuus toteuttaa ja rahalla maksetut "asiantuntijat puoltaa". Esimerkkinä hiljattain varoitettu luomuruoka joka mm olisi nyt sitä epäterveellistä ruokaa, "asiantuntijoiden" mielestä jotka ivat tiedä höläsen pöläystä.

Äänestä

Joo ja lue Antti Heikkilän kirja "Diebeteksen hoito ruokavalolla" jossa on tiivisteyssä muodossa selvittetty mm luettelemisesi tautien todennäkisimmä syyt, itse järkytyin todellisuuta, sillä ihmiset syövät itsensä sairaiksi väärillä raviteilla ja noilla teollisuuden lisäainella transrasvoineen. Toisaalta ne ostavat kaupasta jotka eivät osaa itse laittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jussipussi155 kirjoitti:

En jaksa etsiä, olisiko joku pohtinut tätä aikaisemmin...

Jos Oivariinissa, Keijussa tai Culinessessa on vähemmän rasvaa niin mitä se tilalle tullut täyteaines on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu