Siis kyllä juutalaisilla ja mustalaisilla on aivan selvästi samoja rodullisia piirteitä ja tavoiltansa he muistuttavat monessa mielessä toisiaan --
Oisko niin ,että jossain historiallisessa vaiheessa mustalaiset karkotettiin juutalaiskansasta omaksi yksikökseen ,mutta milloin ??-- englanniksi he ovat egyptiläisiä ja saksaksi böömiläisiä.
juutalaiset
8
208
Vastaukset
- harrastelija tutkija
Romaanit ja romanialaiset , -- kun roomanvaltakunta alkoi murentua ympäröivät teutoonit ja muut kansat saivat yliotteen valtakunnan alueella ,roomalaismieliset siirrettiin hiljakseen nykyisen romanian alueelle ,-- siis lähinnä mustalaisia ja muuta heidän mielestä rupuporukkaa , - heitä alettiin alentuvasti nimittää roomalaisiksi eli nykyään romanialaisiksi.
- Juhani Kivi
Romanien nimi ei tule Romaniasta tai Roomasta vaan romanikielen ihmistä tarkoittavasta sanasta "rom". Romanikieli ei ole mitään sukua esimerkiksi hebrealle tai muille seemiläisille kielille. Romaninkieli on Indoeurooppalainen kieli, joka kuuluu indoarjalaisten kielten ryhmään. Lähiimpiä sukulaiskieliä ovat mm. hindi ja urdu, jotka ovat Intian ja Pakistanin suurimmat kielet, hieman kaukaisempia sukukieliä ovat lähes kaikki Euroopan kielet (suomalais-ugrilaisia kieliä lukuunottamatta).
Romanian nimi taas juontuu Itä-Rooman keisarikuntaan, bysanttiin, jonka asukkaat kutsuivat itseään roomalaisiksi, koska heidän kannaltaan Rooman valtakunta pysyi pystyssä aina vuoteen 1453. Nykyisen Romanian alue oli yksi Rooman ja Itä-Rooman valtakunnan alueista.
- 18+12
Saksaksi böömiläisiä, tuskin...Zigeuner, Roma, Sinti pikemminkin.
Juutalaisten ja romanien kulttuuri ei ole millään tavalla samanlainen. Pakoillaan asuneet juutalaiset ovat aina arvostaneet oppineisuutta, koulutusta ja tietoa, kun taas kiertävät romanit eivät ole edes aiemmin osanneet kirjoittaa. - ajelivat mustalaiset
Romani (Gypsies) (whom have been in Europe for several centuries, and thus whose non-European origins are distant): approx. 4 or 10 million (although estimates vary widely), dispersed throughout Europe but with large numbers concentrated in the Balkans area, they are of ancestral South Asian origin.
- Tutkittavaa riittää
Kiven Juhani voi tutkia mustalaisten kielen ja kulttuurin samankaltaisuutta esim. Kasaarien tapojen kanssa.Mustalaiset eivät ole intiasta vaan juuri sieltä mitä kehoitan tutkimaan.Intian siinnalta siis kuten hekin sanovat.
- Juhani Kivi
Turkkilaisten sukuiset kasaarit kääntyivät suurelta osin juutalaisuuteen joskus 800-luvun paikkeilla. Tältä ajalta on peräisin monia kultuurisia yhtäläisyyksiä juutalaisiin. Kasaarien valtakunta tuhoutui jo 900-luvulla. Sen jälkeen monet kansat tunkeutuivat kasaarien entisille alueille mm. mongolit ja venäläiset. Heidän kielensä oli siis turkin sukuinen kieli.
Romanikieli taas ei ole mitään sukua turkkilaisille kielille, vaan on sukua mm. hindille ja urdulle ja kaukaisempaa sukua kaikille muille indoeurooppalaisille kielille. Mitään samankaltaisuutta sillä ei ole kasaarien kielen kanssa.
Kasaarien ja mustalaisten kulttuurin kanssa en myöskään kykene näkemään mitään yhteyttä. Romanien kulttuurissa on toki paikallisesti paljonkin yhtymäkohtia niiden alueiden kulttuuriin, joissa heitä asuu. Osa Itä-Euroopan romaneista on vaeltaessaan Bosborin salmen kautta Intiasta sivunnut alueita Mustanmeren pohjoispuolella, joissa satakunta vuotta aiemmin oli ollut Kasaarien valtakunnan reuna-alueita. Kasaarien valtakunnan ydinalueet olivat kuitenkin satoja kilometrejä idempänä Kaukasuksella.
Viimeisiä lauseitasi en käsittänyt: Mustalaiset eivät ole Intiasta, vaan Intiasta, vai mitä tarkoitat Intian suunnalla?
- 6757987886786786
Höpön löpön. Totuus on tuolla:
http://www.biomedcentral.com/1471-2350/2/5 - Molemmin puolin
Romaneissa on useita esivanhempien linjoja laajalta alueelta.
Paikalliset vaihtelut ovat suuria. Sisältää osittain perimän viitteitä Israeliin.
Tieteellinen totuus:
http://med.stanford.edu/tanglab/publications/PDFs/ANewlyDiscoveredFounderPopulation-TheRomaGypsies.pdf
Ylläolevan perimän kulkureitit, miehet Y ja naiset X/mt:
http://www.familytreedna.com/img/certificates-and-reports/y-_migration_lg.jpg
http://www.familytreedna.com/img/certificates-and-reports/mt_migration_lg.jpg
Uskonnollinen näkemys, ei ole tieteellistä tulosta vastaan:
http://romanit.net/cms/index.php?page=alkulahtokohta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 785236
- 1183608
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj403466- 513064
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262778Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72309- 242101
- 1992000
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4191638Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91578