Tieteentekijät ilman muodollista koulutusta

listaaja.

Robert Boyle, fysiikka

Janos Bolyai (kapiainen), epälineaarinen geometria

Gregor Mendel (munkki), biologia

Giordano Bruno (munkki), astronomia

Michael Faraday: fysiikka

James Prescott Joule: fysiikka

Baruch Spionoza (optikko)

Pierre Fermat (lakimies)

Darwin: biologia

James Watt: teknikka

7

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oäihouiug

      Listasi henkilöt ovat pääosin ajalta, jolloin tieteelliset instituutiot alkoivat vasta muotoutua. Lainkaan heidän nerokkuuttaan väheksymättä väitän, että nykyään "kovissa tieteissä" diletantit eivät vie tietoa eteenpäin.

      • luulenpa näin

        Julkiset yliopistot eivät ole mitään korvaamattomia tiedeinstutuutioita, vaan enemmänkin menoerä. Yliopistoproffat, lehtorit, tutkijat haluaa verorahaa.


      • luulenpa näin kirjoitti:

        Julkiset yliopistot eivät ole mitään korvaamattomia tiedeinstutuutioita, vaan enemmänkin menoerä. Yliopistoproffat, lehtorit, tutkijat haluaa verorahaa.

        Totta. Yksityiset yliopistot henkilökuntineen sen sijaan toimivat pelkästä rakkaudesta tieteeseen.


      • toimenpideohjelma
        Kollimaattori kirjoitti:

        Totta. Yksityiset yliopistot henkilökuntineen sen sijaan toimivat pelkästä rakkaudesta tieteeseen.

        Tottakai yksityiset yliopistot pyrkivät hyvään tieteelliseen standardiin jo ihan maineensakin takia. Mutta usein tieteellisestä tutkimuksesta pyritään myös hyötymään kaupallisesti.

        Sinä unohdit myös lahjoitusvaroin tapahtuvan tieteenteon ja tiedeinstituutit jotka toimivat vapaaehtoisin apurahoin.

        Näet vaihtoehto SDP-tieteelle ei ole pelkästään yksityiset, vapaat yliopistot, vaan myös kolmas-tiedesektori, eli lahjoitus ja apurahoin toimiva tiedeinstituutio

        - Julkisestirahoitetut yliopistot tulee lakkauttaa ja niiden henkilökunta tulee irtisanoa. Säästyneet varat on annettava veronmaksajille ja SDP:n uhreille, työttömille.
        - Kaikki SDP-tutkinnot (sosiaaliala, kasvatustieteet) tulee mitätöidä.
        - Virkakelpoisuusvaatimuksista on poistettava kaikki humanististen tieteiden tutkinnot, ja kaikki tohtorin tutkinnot. Tohtorin arvosana tulee mitätöidä.


      • luulenpa näin kirjoitti:

        Julkiset yliopistot eivät ole mitään korvaamattomia tiedeinstutuutioita, vaan enemmänkin menoerä. Yliopistoproffat, lehtorit, tutkijat haluaa verorahaa.

        Suomen yliopistojen tehtäviin kuuluu myös opettajien kouluttaminen.


      • niin.
        kekek-kekek kirjoitti:

        Suomen yliopistojen tehtäviin kuuluu myös opettajien kouluttaminen.

        Suurin osa rahasta menee muiden kuin opettajien kouluttamiseen ja erilaiseen turhaan tutkimiseen jota ei tarvita


    • niimpä niin

      Mihin yliopistojen verorahat käytetään?

      http://www.jylkkari.fi/2011/03/rehtorin-palkka-nousi-60-prosenttia/

      Yliopistouudistus palkitsi yliopistojen ylintä johtoa avokätisesti.

      Jyväskylän yliopiston rehtori Aino Sallinen kertoo palkkansa nousseen yliopistouudistuksen myötä noin 60 prosenttia. Yliopistouudistus tuli voimaan viime vuoden alusta.
      Sallinen ei kerro Jylkkärille palkkansa määrää, mutta vuonna 2009 hänellä oli verotettavia ansiotuloja 113 679 euroa, eli noin 9 500 euroa kuukautta kohden. Kuusikymmentä prosenttia suurempina ansiotulot olisivat yli 15 000 euroa kuukaudessa.
      ”Henkilökohtaiset vastuuni itsenäisessä yliopistossa ovat lisääntyneet merkittävästi”, perustelee Sallinen palkankorotustaan.


      Yliopistojen ylimmän johdon palkkaus on harpannut ylöspäin muuallakin. Ylen M.O.T.-ohjelma kertoi Helsingin yliopiston rehtorin, kanslerin, vararehtorin ja hallintojohtajan palkkojen nousseen roimasti. Rehtori Thomas Wilhelmssonin palkka on nyt noin 17 000 euroa. Yliopistojen yksityistäminen* toi siihenkin noin 60 prosenttia nousua. Kanslerin ja ensimmäisen vararehtorin palkat ovat nousseet 27 prosenttia ja Helsingin yliopiston hallintojohtajan palkka 20 prosenttia.

      -

      * suomessa ei ole yksityisiä yliopistoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      150
      10999
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      4003
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3908
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      189
      3631
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3307
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      71
      1958
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1267
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      948
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      267
      917
    Aihe