Elämme maailmanhistorian rauhallisinta ja väkivallattominta aika

Sivusta seuraan

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottakai... aikaon.

      Tottakai, näin pitääkin oikein raamatun mukaan tapahtuakin.
      Kun sanotaan rauha, rauha, niin jokin yllätys tapahtuu.

      • uskon Paavalin sanat

        Eihän tähän tarvitse muuta kuin, otetaan mitä Raamattu sanoo: 1 Tess.5: 3. Kun he sanovat: Nyt on Rauha, ei hätää mitään, silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon.

        4) Mutta te, veljet, ette ole pimeydessä, niin että se päivä voisi yllättää teidät niinkuin varas.
        5) sillä kaikki te olette valkeuden lapsia ja päivän lapsia, me emme ole yön emmekä pimeyden lapsia.
        6) Älkäämme siis nukkoko niinkuin muut, vaan valvokaamme ja olkaamme raittiit.
        Näin Apostoli Paavali kuvaili tätä maailman tilaa.


    • Näin se on. Tätä osoittavat kaikki tilastot, mutta valheellisten amerikkalaisten lahkojen mukaan väkivalta on räjähtämässä käsistä ja kukaan ei voi sille kohta yhtään mitään, kuten adventtikirkonkin sivuilla lukee.

      Ja jotkut vielä haluavat niitä valheita rahoittaa, mutta tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

      Ja kuten uutisesta näkee, ihmisen evoluutio etenee edelleen. Parempi ruoka aiheuttaa aivotoiminnan vilkastumista, paitsi tietenkin niissä lahkoissa, joissa kielletään ihmistä syömästä monipuolisesti, jotta aivotoimintakin pysyisi mahdollisimman matalalla tasolla ;)

      ""Uutisia seuratessa tätä saattaa olla vaikeaa uskoa, mutta tilastojen mukaan elämme nyt maailmanhistorian rauhallisinta ja väkivallattominta aikaa. Tilastot osoittavat, että sotakuolemissa, murhissa ja muunlaisissa veriteoissa on tapahtunut dramaattinen vähentyminen viime vuosikymmenten aikana.

      Tutkijat ovat vetäneet yhteen erilaisia tilastoja, joista ilmenee, että maailmasta on tullut monin tavoin rauhallisempi paikka. Siitä huolimatta, että kansannousut ja väkivaltaisuudet raivoavat Afrikasta Pakistaniin ja sotaa on käyty ja käydään useissa maissa.

      Tilastotietoja vertailemalla tutkijat osoittavat, että sodassa kuolleiden ihmisten määrä on romahtanut monituhatkertaisesti vuosisatojen kuluessa. Ennen kansallisvaltioiden syntyä, sodissa kuoli arviolta 500 ihmistä jokaista sataatuhatta kohden. 1800-luvulla luku oli noin 70 sataatuhatta kohden. 1900-luvulla, kansanmurhista ja maailmansodista huolimatta, luku oli 60.

      Nykyään sodissa kuolee 0,3 ihmistä jokaista 100 000 ihmistä kohden. Kansanmurhissa puolestaan kuoli 1 400 kertaa enemmän ihmisiä 1942 kuin 2008.

      Vuonna 1946 maailmassa oli alle 20 demokraattista maata. Nyt niitä on lähes 100. Diktatuurien määrä on puolestaan pudonnut 90:stä noin 25:een sitten vuoden 1976.

      Vaikka yksittäisten sotien määrä on kasvanut 25 prosentilla 1950-luvusta, varsinaisissa taisteluissa kuolee vähemmän ihmisiä kuin reilu puoli vuosisataa sitten. 1950-luvulla taisteluissa kuoli vuosittain 10 000 ihmistä, kun nykyisin kuolleita on noin tuhat vuodessa, ilmenee Human Security Report 2009/2010 -raportista. ""

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      701
      2773
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1376
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1324
    4. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      51
      1259
    5. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      113
      1245
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1085
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      973
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      959
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe