"Uutisia seuratessa tätä saattaa olla vaikeaa uskoa, mutta tilastojen mukaan elämme nyt maailmanhistorian rauhallisinta ja väkivallattominta aikaa. Tilastot osoittavat, että sotakuolemissa, murhissa ja muunlaisissa veriteoissa on tapahtunut dramaattinen vähentyminen viime vuosikymmenten aikana."
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/10/elamme_maailmanhistorian_rauhallisinta_ja_vakivallattominta_aikaa_2969106.html?origin=rss
Mitä tähän sanoo adventistit?
Elämme maailmanhistorian rauhallisinta ja väkivallattominta aika
3
135
Vastaukset
- tottakai... aikaon.
Tottakai, näin pitääkin oikein raamatun mukaan tapahtuakin.
Kun sanotaan rauha, rauha, niin jokin yllätys tapahtuu.- uskon Paavalin sanat
Eihän tähän tarvitse muuta kuin, otetaan mitä Raamattu sanoo: 1 Tess.5: 3. Kun he sanovat: Nyt on Rauha, ei hätää mitään, silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon.
4) Mutta te, veljet, ette ole pimeydessä, niin että se päivä voisi yllättää teidät niinkuin varas.
5) sillä kaikki te olette valkeuden lapsia ja päivän lapsia, me emme ole yön emmekä pimeyden lapsia.
6) Älkäämme siis nukkoko niinkuin muut, vaan valvokaamme ja olkaamme raittiit.
Näin Apostoli Paavali kuvaili tätä maailman tilaa.
Näin se on. Tätä osoittavat kaikki tilastot, mutta valheellisten amerikkalaisten lahkojen mukaan väkivalta on räjähtämässä käsistä ja kukaan ei voi sille kohta yhtään mitään, kuten adventtikirkonkin sivuilla lukee.
Ja jotkut vielä haluavat niitä valheita rahoittaa, mutta tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Ja kuten uutisesta näkee, ihmisen evoluutio etenee edelleen. Parempi ruoka aiheuttaa aivotoiminnan vilkastumista, paitsi tietenkin niissä lahkoissa, joissa kielletään ihmistä syömästä monipuolisesti, jotta aivotoimintakin pysyisi mahdollisimman matalalla tasolla ;)
""Uutisia seuratessa tätä saattaa olla vaikeaa uskoa, mutta tilastojen mukaan elämme nyt maailmanhistorian rauhallisinta ja väkivallattominta aikaa. Tilastot osoittavat, että sotakuolemissa, murhissa ja muunlaisissa veriteoissa on tapahtunut dramaattinen vähentyminen viime vuosikymmenten aikana.
Tutkijat ovat vetäneet yhteen erilaisia tilastoja, joista ilmenee, että maailmasta on tullut monin tavoin rauhallisempi paikka. Siitä huolimatta, että kansannousut ja väkivaltaisuudet raivoavat Afrikasta Pakistaniin ja sotaa on käyty ja käydään useissa maissa.
Tilastotietoja vertailemalla tutkijat osoittavat, että sodassa kuolleiden ihmisten määrä on romahtanut monituhatkertaisesti vuosisatojen kuluessa. Ennen kansallisvaltioiden syntyä, sodissa kuoli arviolta 500 ihmistä jokaista sataatuhatta kohden. 1800-luvulla luku oli noin 70 sataatuhatta kohden. 1900-luvulla, kansanmurhista ja maailmansodista huolimatta, luku oli 60.
Nykyään sodissa kuolee 0,3 ihmistä jokaista 100 000 ihmistä kohden. Kansanmurhissa puolestaan kuoli 1 400 kertaa enemmän ihmisiä 1942 kuin 2008.
Vuonna 1946 maailmassa oli alle 20 demokraattista maata. Nyt niitä on lähes 100. Diktatuurien määrä on puolestaan pudonnut 90:stä noin 25:een sitten vuoden 1976.
Vaikka yksittäisten sotien määrä on kasvanut 25 prosentilla 1950-luvusta, varsinaisissa taisteluissa kuolee vähemmän ihmisiä kuin reilu puoli vuosisataa sitten. 1950-luvulla taisteluissa kuoli vuosittain 10 000 ihmistä, kun nykyisin kuolleita on noin tuhat vuodessa, ilmenee Human Security Report 2009/2010 -raportista. ""
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla7012773Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131324Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2511259- 1131245
- 1051085
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112973Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105959Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761