Pihvikone kotiin, mistä?

Ellami

Mistä saisi ostettua kotiin pihvikoneen? Riistaa ja muuta ajaisin sillä läpi.

11

5320

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????

      Ny sitten kun vielä kerrot mikä on pihvikone niin muutkin sen tietää.

    • luulisin

      Se on vissii semmone kapistus minkä rööriin laitetaan kaikenlaista variksen ja pulunroinaa, sitten jotenkin veivataan ja toisesta rööristä tulee maukkaita pihvejä.

    • 21
      • pihvikoneenpuolika

        mutta hei tuohan on kätsä ! painaa vain 36 kiloa ! puolet minusta...


    • oma pihvikone

      Ai tuommonen aparaatti, no sitten voisi kaivaa vanhan veivattavan mankelin esiin ja laittaa siihen uudet "terät".

    • kurmee cocci

      No ei sitten tule mieleen käyttää esim lihanuijaa (juu - ja älä käsitä väärin)? Vai montako sataa pihviä päivittäin valmistat?

    • no tietysti

      kaapasta

    • Tuo sama Ellami

      Kaapasta en ole löytänyt tai sitten olen käynyt väärissä paekoissa. Tuo yhden linkin kone on juuri pihvikone, mutta turhan järeä minun käyttööni. Haussa on suunnilleen pastakoneen tyyppinen, normikaappiin mahtuva kone, jonka läpi ajamalla heikompikin liha mureutuisi. Nuijalla olen tähän mennessä samaa tehnyt, mutta muutaman kymmenen pihviä vuodessa nuijivana voisin satsata oikeaan koneeseenkin.

      • kotikokki

        noihin määriin nyt mitään konetta tarvita.. hiukka parempi laatuinen liha / riittävän pitkä raakakypsytys aika ajaa saman asian ei tartte sit enää just nuijiakkaan..


      • Anonyymi
        kotikokki kirjoitti:

        noihin määriin nyt mitään konetta tarvita.. hiukka parempi laatuinen liha / riittävän pitkä raakakypsytys aika ajaa saman asian ei tartte sit enää just nuijiakkaan..

        vedä vittu päähäs saatanan kumipäärunkkari


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vedä vittu päähäs saatanan kumipäärunkkari

        Väsyyks tääl jengin kädet jos joutuu joka toinen viikko nuijii yhen pihvin;) oot varmaa reipas työmies;;))


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe