Haittavero synnyttäjille

Keinot kyllä löytyy

7 miljardin raja on jo ylitetty ja väestö jatkaa kasvuaan vaikka maapallo ei pysty elättämään nykyistäkään määrää ihmisiä. Synnyttäjille maksettavat tulonsiirrot pitää korvata haittaverolla. Ja tietysti synnyttäminen voidaan aina kriminalisoida.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011103114673793_uu.shtml

6

113

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin paaville pitäisi lätkäistä ehkäisyn vastaisista puheistaan parin miljardin haittavero. Suomessa ja muissa länsimaissa ei liikaa synnytetä, päinvastoin. Siellä missä syntyy liikaa ihmisiä, ei synnyttäjillä ole millä maksaa. Köyhyys ja kouluttamattomuus ovat suurin syy liikakansoittumiseen.

    • mm

      Oikein. Laskehan aikasi kuluksi omalle äidillesi kohtuullinen haittavero takautuvasti.

    • Pää pensaassa

      Vihreät ovat toista mieltä. Heidän mukaansa väestöräjähdys poistaa ympäristöongelman. Kun vihreät hokevat yhdessä tuota lausetta riittävän monta kertaa, niin heille tulee sellainen kokemus, että lause on tosi. Tällä perusteella vihreät voivat kannattaa äideille maksettavia tulonsiirtoja..

    • kundi.kundine

      hä ookko nä nalle vai mikä verotusvimma sillä o? ;)

      ei vaa oikeesti, sen ei kande kato yhtääns hualii

      se olis vissii ihmisis sisää ohjelmoitu toi vähentämin tai jotai ku: http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2011/10/1422412/maailmasta-puuttuu-160-miljoonaa-tyttoa-ja-naista

      lisäks, sodissa on kuallu viimese 50 vuade aikana yhde suame verra ihmisii http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2008/06/sodissa_kuolee_paljon_enemman_ihmisia_kuin_on_luultu_304381.html

      ja sen lisäks taudit tappaa http://global.finland.fi/public/default.aspx?nodeid=15806

      eurooppalaiste syntyvyys olis jo ny melko alhane, ja laskis vaa http://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB9126/images/figure1.gif

      et sillei. ihmisii kualee ku kärpäsii ja syntyvyys laskee. et toi olis melkei jo hanskas toi syntyvyys ongelma. ei tarvi välttis verottaa.

    • en kehu

      Minusta kuusi lasta on liikaa kahdelle kouluttamattomalle ja työttömälle vanhemmalle.
      Millaiset paineet tuosta muodostuu yhteiskunnalle, kun lasten kasvatus on haista *ittua...

    • Muistaakseni kokoomusnuorilla oli vähän aikaa sitten kampanja, jossa he yllyttivät meitä lisääntymään ja täyttämään maata terveillä yksilöillä.

      Panimme vahingon kiertämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      88
      1408
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      68
      1176
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      971
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      165
      868
    5. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      103
      796
    6. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      764
    7. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      103
      684
    8. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      646
    9. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      60
      645
    10. Huomenta

      Rakas... Tiedän että tykkäät minusta😘
      Ikävä
      43
      641
    Aihe