Se näyttää nykyisin olevan marraskuisia hirmupakkasia tuollainen. Siis 10 päivän kylmin lukema. Ennen vanhaan se olis ollut - 20 astetta. Niin se lämpenee...ja tämän viestinhän hörhö poistaa varmasti koska se on epämiellyttävää totuutta viilenemishörhölle.
http://www.foreca.fi/Finland/Purnu/tenday
http://www.foreca.fi/Finland/Purnu/tenday
Vastaukset 13
Vanhimmat
Meillä on täällä paikallinen sääpeikko.
Rukalla on kuulemma jo ensilumen latu avattu.
Näitä säätyyppejä näkee aina silloin tällöin.
Hei, joku sanoi, että ilmaston lämpeneminen ei etene suoraviivaisesti
Sama mies joka on vääntänyt tarinaa paikallisista lämpötiloista ja antanut ymmärtää, että se on osoitus ilmaston lämpenemisestä.
Kaikki palstan ilmastohihhulit, saanko kertoa teille jotain.
Oikea tarina on jo toimitettu päättäjille.
Greenpeace ja WWF ovat ulkona.
Eikä edes peikko, vaan normaaliin luonnolliseen vaihteluun sisältyvä säätila.
Eeliö jutuista ei nyt kannata ihan kauheesti välittää.
Nyt tää sää, talvella mennyt sää ja keväällä tuleva sää.
Eeliön hokemaa.
Se on kyllä uskomatonta, kun ottaa huomioon sen, miten paljon ne ovat satsanneet.
Miten voit sanoa noin?
Se on rehellisyyttä, kulta.
Sitä ei voi kukaan vastustaa pitemmän päälle.
Näyttänet meille Eelis, milloin marraskuussa on suomessa on ollut -20 astetta pakkasta. Ilmatieteenlaitoksen tilastoista ei moisia lukemia ainakaan löydy.
Ehkä sinulla on omat tilastot asiasta!
En tiedä eeliksistä mutta pikaisella selailulla löytyi marraskuun 11. ja 12. päivinä Sallassa v. 1987 mitatut minimilämpötilat -20.1 C ja -23.1 C ja Sodankylästä 12. ja 13. päivinä -24.9 C ja -25.9 C.
http://www.tutiempo.net/clima/Finlandia/FI.html
Saattaa kai noita löytyä lisääkin mutta eiköhän nuo riitä.
Marraskuun 30. 1915 on mitattu -42 asteen pakkanen.
http://legacy.fmi.fi/saa/tilastot_11.html#1
Rukalla kuten muissakaan hiihtokeskuksissa ei ole luonnonlunta eikä ole tulossakaan ainakaan viikkoon, plussalla mennään tiistaihin asti.
Harmillista hiihtoniilojen kannalta.
Hörhö ilmoittanee meille syyn miksi Rukan hiihtokauden aloitus venähti kaikkien aikojen myöhäisimmäksi. Jääkausi on väärä vastaus....
Eelis ilmoittanee meille koska on mitattu tuolla http://www.foreca.fi/Finland/Purnu/tenday marraskuun alussa 20 asteen pakkasia?
Mistä eelis löysit Rukan hiihtokauden kaikkien aikojen hiihtokaudet? Minä en löytänyt kuin viimeiset 15 vuotta.
Esimerkiksi v. 1979, kuukauden 1. ja 2. päivä mitattiin Kuusamossa -21 asteen pakkanen.
Tuossa tarkoitetaan tietysti että tilastoidun historian hiihtokauden aloitus, ei ole tainnut kukaan tilastoida vuotta 1892 tms.
Muistanko ihan väärin että noin viisi vuotta sitten aivan Etelä-Suomessakin tipahti lämpötila marraskuun 5.-6. päivän seutuvilla yöllä -20 asteeseen. Muistaako joku muu tämän? Lunta oli maassa pieni kerros ja maisema oli aivan epätodellinen, kun aamu valkeni kirkkaana ja kylmänä. Mutta puissakin oli joitain lehtiä.