Elämä. Mikä se on? Mitä se on? Mitä se tarkoittaa? Onko sille olemassa vain biologisia selityksiä?
Kerro myös kirjallisuusvinkkejä aiheesta.
Kerro myös kirjallisuusvinkkejä aiheesta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kirjallisuusvinkit onvat vain vinoutunutta käsitelmää ja kerrontaa siitä mitä elämä on.
Kama Sutra
Elämä isolla E:llä on tietenkin sitä että juodaan punaviiniä, ja runoillaan tai muuten daideillaan risupartaisena huivi kaulassa, nukutaan päivät ja valvotaan yöt. Väliajat harrastetaan seksiä kenen kanssa hyvänsä.
Ja tunnetaan luomisen tuskaa. Kyllä juuri noin.
elät vain kahdesti - 007 James Bond.
Vähän historiallista taustaa.
Kreikan kielessä on kaksi elämä-sanaa, bios ja zooee. Antiikin käsitys elämästä on kaksijakoinen: on fyysinen elämä ja henkinen elämä, jotka eivät ole välttämättä sidoksissa toisiinsa. On pelkkää fyysistä elämää (kasvit, eläimet) ja pelkkää henkistä elämää (enkelit, jumalat tms). Ihminen nähtiin tässä ajattelussa henkenä joka on ruumiillisen elämän vankina.
Juutalais-kristiilinen käsitys elämästä poikkeaa tästä sikäli, että psykofyysinen elämä nähdään sinällään arvokkaana, ei vankeutena. Kaksijakoisuus löytyy kuitenkin sieltäkin: on elämää ja elämää, on alempia viettejä ja korkeampia päämääriä. Nämä nähdään kuitenkin toisiinsa kytkeytyneenä: seksuaalisuus esim voi olla hyvän tai pahan palveluksessa, ja on sinänsä hyvää tai neutraalia.
Tieteellinen maailmankuva on selittänyt biologisesti monia elämän ilmiöitä joita on pidetty puhtaasti henkisinä, esim adrenaliinin eritys saa aikaan kiihtymistä jne. Tiede ei ole kuitenkaan kuronut umpeen kuolleen ja elävän materian eroa, sillä se ei ole kyennyt luomaan elämää, vain muuntelemaan sitä.
Vitalismi on mielenkiintoinen synteesi tieteen ja uskonnon maailmankuvista. Sen idea on, että kaikki elämä on syvimmältään henkinen, ei-fyysinen ilmiö, jota kuitenkin voidaan tutkia kokeellisesti. Esim. homeopatia perustuu tähän ajatukseen. Sitä ei kuitenkaan pidetä tieteellisesti perusteltuna, vaan ns. uskomushoitona.
Tämä yrityksenä antaa neutraalia taustatietoa. Mainittakoon että itse olen kristitty ja uskon että elämässä on monta tasoa, jotka kuitenkin liittyvät yhteen ja ovat saman Jumalan luomia kuin kuollut materiakin.