Biologian oppikirjat petkuttavat oppilaita!

Faith42

Biologian oppikirjoissa eri puolilla maailmaa esitetään "todisteita" evoluutiosta ja siitä, kuinka ihminen olisi kehittynyt apinan ja ihmisen yhteisestä kantamuodosta.
Kirjoissa on kuvia karvapeitteisistä, kömpelönnäköisistä ihmisen ja apinan "välimuodoista."

Nämä kuvat ovat pelkkää huijausta. Ne on piirretty mielikuvitusta hyväksi käyttäen ainoastaan muutamien epämääräisten luiden tai kallon kappaleiden perusteella. Todellisuudessa kukaan ei ole koskaan näitä olentoja sen enempää elävänä kuin kuolleennakaan.

Samojen luiden perusteella voitaisiin varmaan yhtä hyvin piirtää sika, kirahvi, lehmä tai moni muu eläin. Mutta totta kai taiteilija piirtää ihmisen ja apinan välimuodon, koska hänelle siitä palkka maksetaan.

14

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirahvi-ihminen

      Eli ihminen on sinun mielestäsi kehittynyt kirahvista. Asia selvä.

      • "Eli ihminen on sinun mielestäsi kehittynyt kirahvista. Asia selvä"

        En sanonut niin!


      • noselvä

        "Eli ihminen on sinun mielestäsi kehittynyt kirahvista. Asia selvä."

        Tyypillistä evoluutiouskonnon piirissä todettavaa päättelytapaa.


    • Minun mielestäni kukaan meistä ei voi sanoa varmasti, mitemn ja mistä olemme kehittyneet. Vaikka tutkitaan, kukaan ei voi sitä koskaan sanoa täysin varmasti ellei ole nähnyt ensimmäisen ihmisen syntyvän, sikiävän, luotavan mitä ikinä. Kaikki ovat vaan hypotettisia oletuksia.

    • On kiehtovaa ajatella tieteen kehittyvän joskus niin pitkälle, että jostain pystyvät eristämään esimerkiksi vaikka australopithecus africanuksen DNA:ta ja rekonstruoimaan luotettavasti sen pohjalta, miltä ko. DNA:ta kantava otus, yksilö, _oikeasti_ on näyttänyt.

      On totta, että tieteellä ei ole kuin muutama luun kappale esittää muinoin eläneistä ihmisen esi-isistä. Nykyään elävistä eliöistä toki voidaan selvittää sukulaisuus hyvinkin tarkasti, esimerkiksi ihmisen ja simpanssin välinen. Onko uskonnoilla muita kuin satuja?

    • wweerrff

      Jo sata vuotta on sen verran pitkä aika, että sitä voi olla hiukan hankala käsittää. Miljoona vuotta jo onkin sitten niin paljon, että ihmisen on mahdoton ymmärtää sitä. Miljoonan vuoden aikana ehtii tapahtua todella paljon ja juuri sen takia näitä "epämääriäisiä" luiden kappaleita ei ole löytynyt paljoakaan.

      Mutta joo, suurin petkutus maailmassa on Raamattu. Myös sun pitäisi se jo pikku hiljaa ymmärtää. Ei se sun "jumala" sua auta vaikka kuinka pyydät. Olet takuulla jo huomannutkin sen.

    • bigthink

      Sama hommahan se on myös fysiikan puolella, kaikki tiedeihmiset voivat vahvistaa että jos tietoja päivitettäisiin julkiseen käyttöön, niin menisi KAIKKI oppikirjat uusiksi.

      • 4665467546546

        Pyh menisi.


      • bigthink
        4665467546546 kirjoitti:

        Pyh menisi.

        Suosittelen tutkimaan asioita eikä vaan olettamaan että yhä mentäisiin 100v takasill tiedoilla fysiikan alalla.


      • 4665467546546
        bigthink kirjoitti:

        Suosittelen tutkimaan asioita eikä vaan olettamaan että yhä mentäisiin 100v takasill tiedoilla fysiikan alalla.

        Kyllä ne käytössä olevat oppikirjat on hyvän aikaa tuoreempia kuin 100 v. vanhoja.

        Mutta esim. fysiikan ala kuten mekaniikka on ollut suurinpiirtein valmista tavaraa satoja vuosia.


    • tottuutta

      Oikeassa olet. Ei ole mitään todisteita mistään. Ei edes siitä oletko sinä oikeasti olemassa. Yritäppä todistaa se.

      • voin todistaa

        Voin todistaa, että olet olemassa. Käske jonkun hutkia itseäsi isolla koivuhalolla voimiensa takaa. Huomaat olevasi olemasa.


    • ltte piru

      Joo joo joo. Valittakaa opetusministeriölle. Lähettäkää oikea paperille kirjoitettu kirje niin saatte taatusti vastauksenkin.

    • Tällä sivulla esitetään yi sata fossiililöytöä, joista 65 on vähintään miljoona vuotta vanhoja.

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

      Osa fossiileista on lähes kokonaisia luurankoja. Muitakin todisteita on, kuten DNA. Endogeeniset retrovirukset ovat hyvä todiste. Niistä tiedämme miten ne ovat DNA:han tulleet. Jos ihmisellä ja simpanssilla on sellainen samassa kohtaa, on se osoitus yhteisestä kantaisästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe