Biologian oppikirjat petkuttavat oppilaita!

Faith42

Biologian oppikirjoissa eri puolilla maailmaa esitetään "todisteita" evoluutiosta ja siitä, kuinka ihminen olisi kehittynyt apinan ja ihmisen yhteisestä kantamuodosta.
Kirjoissa on kuvia karvapeitteisistä, kömpelönnäköisistä ihmisen ja apinan "välimuodoista."

Nämä kuvat ovat pelkkää huijausta. Ne on piirretty mielikuvitusta hyväksi käyttäen ainoastaan muutamien epämääräisten luiden tai kallon kappaleiden perusteella. Todellisuudessa kukaan ei ole koskaan näitä olentoja sen enempää elävänä kuin kuolleennakaan.

Samojen luiden perusteella voitaisiin varmaan yhtä hyvin piirtää sika, kirahvi, lehmä tai moni muu eläin. Mutta totta kai taiteilija piirtää ihmisen ja apinan välimuodon, koska hänelle siitä palkka maksetaan.

14

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirahvi-ihminen

      Eli ihminen on sinun mielestäsi kehittynyt kirahvista. Asia selvä.

      • "Eli ihminen on sinun mielestäsi kehittynyt kirahvista. Asia selvä"

        En sanonut niin!


      • noselvä

        "Eli ihminen on sinun mielestäsi kehittynyt kirahvista. Asia selvä."

        Tyypillistä evoluutiouskonnon piirissä todettavaa päättelytapaa.


    • Minun mielestäni kukaan meistä ei voi sanoa varmasti, mitemn ja mistä olemme kehittyneet. Vaikka tutkitaan, kukaan ei voi sitä koskaan sanoa täysin varmasti ellei ole nähnyt ensimmäisen ihmisen syntyvän, sikiävän, luotavan mitä ikinä. Kaikki ovat vaan hypotettisia oletuksia.

    • On kiehtovaa ajatella tieteen kehittyvän joskus niin pitkälle, että jostain pystyvät eristämään esimerkiksi vaikka australopithecus africanuksen DNA:ta ja rekonstruoimaan luotettavasti sen pohjalta, miltä ko. DNA:ta kantava otus, yksilö, _oikeasti_ on näyttänyt.

      On totta, että tieteellä ei ole kuin muutama luun kappale esittää muinoin eläneistä ihmisen esi-isistä. Nykyään elävistä eliöistä toki voidaan selvittää sukulaisuus hyvinkin tarkasti, esimerkiksi ihmisen ja simpanssin välinen. Onko uskonnoilla muita kuin satuja?

    • wweerrff

      Jo sata vuotta on sen verran pitkä aika, että sitä voi olla hiukan hankala käsittää. Miljoona vuotta jo onkin sitten niin paljon, että ihmisen on mahdoton ymmärtää sitä. Miljoonan vuoden aikana ehtii tapahtua todella paljon ja juuri sen takia näitä "epämääriäisiä" luiden kappaleita ei ole löytynyt paljoakaan.

      Mutta joo, suurin petkutus maailmassa on Raamattu. Myös sun pitäisi se jo pikku hiljaa ymmärtää. Ei se sun "jumala" sua auta vaikka kuinka pyydät. Olet takuulla jo huomannutkin sen.

    • bigthink

      Sama hommahan se on myös fysiikan puolella, kaikki tiedeihmiset voivat vahvistaa että jos tietoja päivitettäisiin julkiseen käyttöön, niin menisi KAIKKI oppikirjat uusiksi.

      • 4665467546546

        Pyh menisi.


      • bigthink
        4665467546546 kirjoitti:

        Pyh menisi.

        Suosittelen tutkimaan asioita eikä vaan olettamaan että yhä mentäisiin 100v takasill tiedoilla fysiikan alalla.


      • 4665467546546
        bigthink kirjoitti:

        Suosittelen tutkimaan asioita eikä vaan olettamaan että yhä mentäisiin 100v takasill tiedoilla fysiikan alalla.

        Kyllä ne käytössä olevat oppikirjat on hyvän aikaa tuoreempia kuin 100 v. vanhoja.

        Mutta esim. fysiikan ala kuten mekaniikka on ollut suurinpiirtein valmista tavaraa satoja vuosia.


    • tottuutta

      Oikeassa olet. Ei ole mitään todisteita mistään. Ei edes siitä oletko sinä oikeasti olemassa. Yritäppä todistaa se.

      • voin todistaa

        Voin todistaa, että olet olemassa. Käske jonkun hutkia itseäsi isolla koivuhalolla voimiensa takaa. Huomaat olevasi olemasa.


    • ltte piru

      Joo joo joo. Valittakaa opetusministeriölle. Lähettäkää oikea paperille kirjoitettu kirje niin saatte taatusti vastauksenkin.

    • Tällä sivulla esitetään yi sata fossiililöytöä, joista 65 on vähintään miljoona vuotta vanhoja.

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils

      Osa fossiileista on lähes kokonaisia luurankoja. Muitakin todisteita on, kuten DNA. Endogeeniset retrovirukset ovat hyvä todiste. Niistä tiedämme miten ne ovat DNA:han tulleet. Jos ihmisellä ja simpanssilla on sellainen samassa kohtaa, on se osoitus yhteisestä kantaisästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      587
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      583
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      547
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe