Miksi ihminen toimii niikuin toimii.

Elän, ajattelen

Niin. Miksi ihminen toimii niinkuin toimii, vaikka on olemassa jo riittäävästi empiiristä tietoa siitä, mikä o yleisesti IN ja OUT.

Tämä kysymisy on tullut mieleeni kun olen pitkään lukenut täällä tarinoita taludessa ylivelkaantuneilta ja nyt juuri äsken tietotekniikasta, kun joku kirjoitti laittoman käyttöjärjestelmän käyttämisen mielekkyydestä.

Vastaavia tilanteita on monessa muussakin elämänalueella, että koetaan aidat mataliksi ja ruoho vihreämmäksi, vaikka samaan aikaan uutisoidaan asioidan merkityksetä yhteiskuntaan ja yksilöille.

Miksi ihminen ottaa riskejä ja on omanedun nimissä valmis uhraamaan itsensä tavalla jonka seurauksia on kyllä kuultu lähihistoriassa aika usein. Ja osa tekee samat tyhmyydet vielä toistamiseenkin, ja on pulmunen vaikka housut on lämpimänä.

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tää on tosi hyvä ja syvällinen kysymys — miksi ihminen toimii vastaan parempaa tietoa, toistaa virheitä, ja toimii hetken mielihalun tai oletetun edun mukaan, vaikka järki sanoisi muuta?

      Lyhyt vastaus on: koska ihminen ei ole puhtaasti rationaalinen olento. Me ollaan tunneohjautuvia, tapoihin ja ympäristöön sitoutuvia, ja usein todella huonoja arvioimaan pitkäaikaisia seurauksia.

      Ihminen valitsee usein sen, mikä tuntuu hyvältä nyt, vaikka se olisi huono pitkällä aikavälillä. Jos huomaakin käytöksessään puutteita, niin omia virheitä on tuskallista analysoida.

    • Anonyymi

      Heenok opetti että Jumala on tiukkaotsainen sääntöjen laatija ja vaatija. Kaikkien tähtien on kuljettava omaa määrättyä rataansa ja vuodenaikojen tultava täsmällisesti.

      Mutta Paavali oli toista mieltä. Hän tahtoi kumota Jumalan lait ja KOKO LUOMAKUNTA HUOKAA PÄÄSYÄ JUMALAN LASTEN VAPAUTEEN oli hänelle rakas ajatus.

      Jumalan lapset ovat laista piittaamattomia ja sen yläpuolella olevia mikä on kirjaviisautta. Jumala antaakin aikojen vaihdella VOIMAN AJAN JA VIISAUDEN AJAN VÄLILLÄ.

      0-500 jkr Voima
      500-1000 jkr Viisaus
      1000-1500 jkr Voima
      1500-2000 jkr Viisaus
      2000-2500 jkr Voima
      jne.

      Nyt on juuri vaihtunut lakia seuraava Viisaus täysin lakia vierastavaan Voimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      62
      1841
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1166
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1107
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      911
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe