Climategate II Suomeksi.

Joku on setään huomannut täälläkin Härmässä jotain.
Aamun media ei ole huomannut mitään, vaikka BBC julkasi ihan isosti.
Ovat vissiin kettutyttötoimittajat sorsajahdissa ympäri Suomen, osan etsiessä valkoista jänistä sieltä sun täältä.
Siis sorsa oli päivän ilmastoalaarm, että kyllä siellä joku on hereillä rusnaamassa ohiammuttua sorsa-uutista.
Kyllä nyt media raapii päätään, mitä julkaista.
Tämähän on aivan naurettavaa.
Eihän maailmanluokan uutista voi olla uutisoimatta, vai voiko.
Laitan nämä suomenkieliset uutiset tähän, kun ne on lähtöisin uutisista
maailmalta, jotka laitoin nasun blogiin.
http://ilmastorealismia.blogspot.com/2011/11/ilmastotieteen-synkka-tietovuoto-2.html
14254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Venäläiset ne jaksaa yrittää... hauska nähdä että r*ssän perän nuolijoita riittää vielä meilläkin aivan vanhaan 70-luvun malliin.

Taitaa olla Sirola-opiston päästötodistus piironginlaatikossa näillä?

Äänestä
  • Kun Paavo Väyrynen saadaan presidentiksi veretseisauttavan vaalijytkyn myötä, ratkeaa ongelma suomalaisten ekologisesta jalanjäljestä, kun väestön vaurain, eniten energiaa kuluttava, tavaroita hankkiva ja ympäristöä kuormittava osa siirtyy maanpakoon ulkomaille. Osa pääkaupunkiseutua voidaan palauttaa luonnontilaan, muuttaa puistoiksi ja metsiksi.

    Äänestä

Ilmiselvästi kyseessä on se mistä aiemmin oli puhetta: huijauksesta, jotta saadaan paljon rahaa "tutkimusta" varten.

Äänestä

Vanhoja irtonaisia, väärin käytettyjä, ja kumottuja:

"LONTOO. Britannian Itä-Anglian yliopiston ilmastontutkijoiden sähköposteja on vuodettu jälleen verkkoon YK:n kansainvälisen ilmastokokouksen alla.

Yliopiston mukaan tiistaina vuodetut 5 000 viestiä eivät ole uusia, vaan osa kaksi vuotta sitten vuodettua kokonaisuutta.

"Tietojärjestelmäämme ei ole murtauduttu viime aikoina. Yritys vaikuttaa keskusteluun tuntuu huolellisesti ajoitetulta", yliopisto tiedottaa.
Ilmastonmuutosskeptikkojen mukaan viesteistä paljastui tutkijoiden yritys liioitella tuloksissaan ihmisen vaikutusta ilmastomuutokseen. Viestit kuumensivat keskustelun Kööpenhaminan vuoden 2009 ilmastokokouksen yhteydessä varsinaiseksi "Climategateksi".
Manipulointiepäilyt kumottiin sittemmin kolmen erillisen tutkinnan avulla.
"Kuten kaksi vuotta sitten, viestien sisältö on otettu täysin irti kontekstistaan", yliopistosta todetaan."

http://www.hs.fi/ulkomaat/Tuhansia sähköposteja vuodettu verkkoon ilmastokokouksen alla/a1305549903365

Äänestä
  • Miten niin "kumottuja"? Kerropa omin sanoin mitä tarkalleen on kumottu ja kenen toimesta? Oletko lukenut niitä vanhoja tai näitä uusiakaan viestejä?

    Sillä niistähän paljastuu aivan selviä pal-review ja gatekeeping -käytäntöjä. Lisäksi yhtä paleo-rekonstruktita oli tahallaan vääristelty. On ihan yksi lysti mitä CRU:n tai HS:n uutisissa väitetään kun totuus selviää viestit avaamalla. Nämä "kolme erillistä tutkintaa" olivat aivan selvää valkopesua joiden tarkoitus ei ollut ollakkaan mitään muuta kuin päiden silittelyä.

    Lisäksi viestejä kyllä aluksi esiteltiin ilman kontekstia, mutta kun niille lopulta luotiin konteksti, niin tilanne paheni, esim:
    http://climateaudit.org/2009/12/10/ipcc-and-the-trick/

    No, tuo on jo 2 vuoden takaista. Nuo nyt puheenaiheena olevat yli 5000 viestiä ovat ensi kertaa julkisuudessa ja paljastavat hyvin pitkälti samoja asioita kuin nuo vanhemmatkin, tosin huomattavasti pahemmassa kontekstissa. Lisäksi viestejä lukemalla selviää, etteivät tiedemiehet usko itsekään omiin satuihinsa.

    http://noconsensus.wordpress.com/2011/11/22/climategate-2-0/

    Äänestä

Hesarin kettutytöillä on kanan aivot

Kana on oppinut kuukkeli kääntäjällä
Suoltamaan BBC propagandaa.

Totuutta vääntämällä
Lukijan päätä kääntämällä

Tänään sai aikaan maailmanlopun sorsasta
On mediakentällä montakin porsasta

Saimme ilmasto alaarnin jäniksestä valkoisesta
Osaltaan media suoritti ilmastonmuutos talkoista

TV pöllö taas suoltaa Attenbourghin maailmanloppupropagandaa suoltaa
Kansalaisilleen hirvittävaa sukupuuttoaaltoaan AGW kiihkolla puoltaa

Esittämällä lisää BBC,n uhanalaisohjeimia Televisiosta.
Yle maksaa lisää rahaa tuottamaan BBC,n sukupuuttovisioita

Äänestä

Luin joitakin ilmastotieteilijöiden sähköposteja, ja lukemani perusteella voin sanoa varmuudella, ettei ainakaan mistään salaliitosta ole kysymys. Sähköposteista näkee selvästi, ettei mitään yhteistä linjaa ole, vaan asioista kiistellään.

Äänestä
  • Yksi asia suuresti häiritsee julkaistuissa Climategate 2.0 sähköposteissa. Niistä on otettu päivämäärä ja kellonaika pois. Denialistisivuilla on retosteltu niitä sähköposteja, jotka ovat vanhempia kuin Climategate 1.0 ajoilta. Esimerkiksi Eilperin ja Jones keskustelut ovat helmikuulta 2005 juuri ennen IPCC ensimmäisen luonnoksen julkaisua. Eli Climategate 2.0 on vanhojen asioiden muistelua.

    Äänestä

Aamun lehdissä oli selkeästi että nuo epäilyt sähköposteja kohtaan on kumottu kolmessa erillisessä tutkimuksessa. Siinä oli vaan irrotettu juttuja asiayhteydestään ja saatiin aikaan taas kunnon skeptismiä. Mutta tämähän on selvä juttu. Painotan tällä kertaa sanoja: "kolmessa, tutkimuksessa"

Miksi Teurastaja hörhöilet edelleen joutavuuksia?

Äänestä
  • Onko nää uudet jo ennätetty tutkia? Nopeaa touhua. Laitatko linkit uusien sähköpostien tutkimuksiin?

    Äänestä

  • hölynpölyä, näissä tutkimuksissa ei yhdessäkään otettu kantaa itse tutkimuksiin,
    vaan tarkasteltiin vain muutamaa asiayhteydestään irrotettua meiliä ja niiden sanamuotoja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Joku on setään huomannut täälläkin Härmässä jotain.
Aamun media ei ole huomannut mitään, vaikka BBC julkasi ihan isosti.
Ovat vissiin kettutyttötoimittajat sorsajahdissa ympäri Suomen, osan etsiessä valkoista jänistä sieltä sun täältä.
Siis sorsa oli päivän ilmastoalaarm, että kyllä siellä joku on hereillä rusnaamassa ohiammuttua sorsa-uutista.
Kyllä nyt media raapii päätään, mitä julkaista.
Tämähän on aivan naurettavaa.
Eihän maailmanluokan uutista voi olla uutisoimatta, vai voiko.
Laitan nämä suomenkieliset uutiset tähän, kun ne on lähtöisin uutisista
maailmalta, jotka laitoin nasun blogiin.
http://ilmastorealismia.blogspot.com/2011/11/ilmastotieteen-synkka-tietovuoto-2.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu