Onko Brasilian soija geenimuunneltua?

Merkittäväksi investoinniksi on luonnehdittu Uuteenkaupunkiin ilmeisestikin tulossa olevaa soijatehdasta. Kovin vähäistä on kuitenkin ollut hankkeen tarkempi ja täsmällisempi esittely. Yksi keskeinen seikka on kuitenkin kerrottu eli se, että tehtaan raaka-aineeksi tuodaan soijapapua Brasiliasta. Ja sitä papua tarvitaan valtavan suuret määrät, sillä onhan kyseinen tehdasyksikkö ainutlaatuinen koko Euroopassa.

Mieleen tulee erityisemmin etsimättä kysymys: Onko Brasiliasta tuotava soijapapu geenimanipuloitua soijapapua? Jos niin on, siinä tapauksessa asiasta olisi käytävä laaja ja myös kriittinen kansalaiskeskustelu. Taustaksi olisi tiedettävä, onko tuo tehdashanke tullut torjutuksi muissa Euroopan maissa, mutta meillä Suomessa se on sitten onnistuttu kaikessa hiljaisuudessa "junailemaan" toteutettavaksi?

Asian esille ottaminen eduskunnassakin vaikuttaisi aiheelliselta ja perustellulta eli ovatko kauppa- ja teollisuuministeri Häkämies (Kokoomus) ja maatalosuministeri Koskinen (Kokoomus) sekä pääministeri Katainen (Kokoomus) tietoisia asiasta ja kannattavatko he geenimuunneltua tehdasjalostusta Suomessa, sikäli kuin tässä tapauksessa olisi semmoisesta toiminnasta kyse?

8

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gmp:ta oo

      Koko Amerikan mantereella viljellään gmo-soijaa, joten aina on siitepölyriski jos ei muuta. Vaikka Etelä-Amerikasta tuotaisiin luomusoijan merkillä varustettuja säkkejä Suomeen, niitä ei tarkasteta tullissa. Sama riski on kaikissa muissakin gmo-kasveissa.

      On siis aihetta käynnistää kansalaiskeskustelu gmo-soijasta. Sitä on myös eläinten rehuissa useimpien kuluttajien tietämättä. Kokoomuksen kolmikolle kannattaisi esittää tiukat kysymykset mediassa. Veikkaan, että he eivät tiedä mitään gmo-riskeistä.

      • jkjk

        Enemminkin puuttuisin broiler lihaan,ja sen sisältöön proteiinit kaikki keinotekoisia...odotellen sarvet kasvaa....


      • jkjk

        Meillä suomessa eemmän käytetään Brasiliasta ,joka on puhtaaampaa toi know USA nobady varressa o


    • Maaseudun Tulevaisuus uutisoi juuru nyt, mitenkä geenimuunnellun rehun käyttö on roimasti yleistymssä meillä Suomessa. Erityisesti sian ja siipikarjan lihan tuotanto mainitaan MT:n uutisoinnissa geenimuunnellun rehun lisääntyvinä käyttäjinä. Mieleen ulee, että pitäisiköhän asiasta nostaa oikein kunnon ruotimiskeskustelu?

      • Me edetään

        Tääällä Suomessa EU:n tahtiin, se taas antaa hissukseen periksi USA:lle ja sen vaatimuksille.

        "Obama allekirjoitti Monsanton GMO-toimintaa suojaavan ja biojätin itsensä laatiman lakiasetuksen

        Yli 250 000 ihmistä allekirjoitti vetoomuksen, ettei presidentti Obama allekirjoittaisi lakia, joka suojaa tehokkaasti mm. Monsanton toimintaa oikeustoimilta. Vetoomus sivuutettiin ja miljardien dollarien liiketoimintaa suojaa nyt ns. 'Monsanto Protection Act'."

        http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=7384

        "Critics slam Obama for "protecting" Monsanto"

        http://www.cbsnews.com/8301-250_162-57576835/critics-slam-obama-for-protecting-monsanto/

        "GMO:t Euroopassa

        Euroopan unioni keskeytti lupien myöntämisen muuntogeenisille tuotteille vuonna 1998.[31] EU päätti alkaa hyväksyä uusia muuntogeenisiä viljelyskasveja vuonna 2004."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Geenimuunneltu_organismi


      • aitova

        Kyllä pitäisi


    • ei gmsoijaa

      Hamppu olisi ravintoarvoiltaan parasta rehua,(parempi kuin soija). Lisäksi voisi kasvattaa myös Suomessa
      Miksi ei hyväksytä ?

      • aitova

        Se on"liian"terveellistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3299
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1786
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1654
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe