LiDL-limsat 0.46 €/L

kanta-assiiakkas

Jos pullon kyljessä ei tarvitse välttämättä lukea CocaCola tai Sprite, niin ajeleppas silloin Lidliin ja osta samaa tavaraa Lidlin omalla tuotemerkillä 46 senttiä litra. Cokis ja Sprite maksavat suomalaisissa kaupoissa muistaakseni puolitoista euroa per litra. Hirveät on katteet noissa juomissa!

29

14309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomailija

      juu näin on. hienoa että kilpailu vihdoin ja viimein saapui tänne kylmään pohjolaan lidlin muodossa. tulin juurin saksan reissulta ja ihmetyttää että hinnat ovat halvemmat, palkat parempia ja verotuskin taitaa olla pienempi. toivottavasti muitakin ulkomaan ketjuja tulee kilpailuttamaan suomen hintoja. katteissa luulisi olevan varaa kun katselee millaisia palatseja cittari, prisma ja muut ovat viime vuosina rakentaneet.

      • osteskelija

        on! Muistaakseni Lidlin lisäksi jotkut muut halpamyyntiketjut ovat kiinnostuneita Suomen markkinoista. Hyvä että on tulossa kilpailua. Suomalaisille kauppaketjuille täytyy antaa kolmen kohdan ohje kiristyvässä kilpailutilanteessa:
        1) sopeuttakaa 2) sopeuttakaa ja 3) sopeuttakaa.


      • stb

        verotus on aina 50 prosenttia palkan suuruudesta riippumatta, eli vero on siella suurempi kuin Suomessa.


      • tuomari

        Tehkää testi ja ostakaa kerrankin pullot:

        -Coca Cola
        -Pepsi
        -Lidl Cola
        -Pirkka
        -Classic Cola
        -Rainbow Cola

        Alle kympin koko satsi, eli pieni uhraus hyvän asian puolesta. ( Tietysti hakemisen vaiva). Ja tehkää testu. Kaveri kaataa numeroituihin kippoihin samanlämpöiset juomat satunnaisessa järjestyksessä. Ja maistelkaa itse mikä parasta. Voitte koettaa veikata mikä on mitäkin... Veikkaan että yllätytte.


      • bättis

        kylla pirussa yllätyin! oli ihan himskatin hyvää :D


    • 0,35€/litra

      Täällä maksaa kaksi kokis/pepsipulloa 1,85 euroa. Eli litrahinnaksi tulee 0,35 euroa/litra kun pantit on vähennetty. Mitään halpislimsaa ei ton alle saa.

      • tuote

        isolla marketilla. myydään tappiolla pyhien alla että saadaan sadat eurot talteen muista ostoksista. halpaa jokatapauksessa.


      • limskatinjuoja16

        nyt on !


    • stb

      Suomessa (en olekaan ollut Suomessa kun Lidl tuli sinne) on tosi kallista tuo limsa! Se onkin aivan "ruhtinaallinen" juoma, tarkoitan ettei sita viitsi joka paiva ostaa (eika se terveellista olisikaan), mutta silti. Taalla USAssa 2 litran pullo (taalla ei myydakaan litran tai puolentoista litran pulloja) maksaa alennuksessa jopa 69-79 centtia, ja paikasta riippuen normaalihinta on 99 centista 1,29 dollariin. Etta ero on kylla melkoinen Suomen hintoihin. Talvella 12 tolkin pakkaus maksaa alennuksessa 2 dollaria! Kesalla saman tuotteen hinta on n. 50 centtia enemman alennuksessa.

      • Anonyymi

        näin 21 vuotta myöhemmin ootko jo hoksannut ettei muricassa ole samantasoista pullopantti zydeemiä, ja pantit on pikkuruisia. Noin niinku kuin se vaikuttaa hintaan. Ja jenkkilimpparit on makeutettu maissisiirapilla minkä tuotantoa valtio tukee huikeilla summilla. Okei. Nähään 2046?


    • J_K

      Ei ole mielestäni läheskään sama tuote, kyllä Lidlin juomat maistuu aika kauhealle.

      Olet laskenut hinnan Lidlin tarjoushinnan mukaan (1.29), et normaalin 1.69, jolloin sisälto 0.65 e/litra.

      Prismassa 2-pack pepsiä aina 2.99, jolloin litrahinta 0.73. Nyt cocis 2.49 2-pack, jolloin litra 0.563 euroa.

      Maksan mieluummin hieman enemmän, jotta saa kunnon juotavaa.

      Lidlin juotavista ostettavia mielestäni on hiilihapotettu lähdevesi ja booliin soveltuva 5% sitruunamehua sisältävä lemon-juoma. Vähemmän makea kuin spritet yms. (en tykkää makeista booleista)

      • Rainbow

        maistuu kyllä minusta ihan samalle kuin Coca-Cola.


      • no niin

        Ja kyllä se Lemon-juoma ainakin minun suussani maistuu samalta kuin Sprite.


      • juu
        Rainbow kirjoitti:

        maistuu kyllä minusta ihan samalle kuin Coca-Cola.

        niin maistuukin


      • TexacoSon
        Rainbow kirjoitti:

        maistuu kyllä minusta ihan samalle kuin Coca-Cola.

        Siinä tapauksessa sinulla on makuhäiriö.


    • Apa

      En olisi yhtään yllättynyt, vaikka Lidlin kola olisi CocaColaa. En ole tosin samaan aikaan rinnakkain itse maistellut, mutta hyvää se Lidlin kola oli.
      Myyvät muistaakseni Saksassa CocoColaa. Voisiko olla sama juttu kuin esim. pikakahvijauheiden kanssa - myyvät Saksassa Nescafea, mutta Suomessa täytyy myydä omalla merkillä?

      • HVA

        No aika makuero Lildin ja aidon cokiksen välillä. Cocacola ltd. kasviuute on melkoisen varjeltu tuote, esim suomalaiset lisenssihaltijat on melko tarkaillun alaisena. Eiköhän Lidlin cola ole tehty jostain cola uutteesta, josta tehdään Olvin, Pirkka, Rainbow yms. colat.


    • urpo

      No nyt tuntuu koko ajan ainakin jostain kaupasta löytyvän tämä tarjous: kaks kahden pullon kahvaa 5e, eli 6 litraa limua 3,40e (pantit yht. 1,60e). LItrahinta tällöin olis noin 57c. Kyllä tolla hinnalla ostaa mieluumin kunnon limua. Sitä paitsi Lidlissä 2 litran pullot maksavat yleensä 1,69e, elleivät ole tarjouksessa, jolloin siitä tulee jopa kalliimpi litrahinta (64,5c).

    • Pertsa

      Yleensä kahden litran pullo Lidlissä on maksanu 1,69 josta 40 senttiä panttia pois joten litrahinnaksi tulee noin 65 senttiä. Samaan litrahintaan saa sittarista ihan oikeeta kokista kun ostaa neljän pullon setin (se 5 euron tarjous).

    • Vanhoja juttuja

      2004 nää viestit?!?! :D

    • Limua huuleen

      Litrahinta normaalisti on 1,49 per 2 litraa, monesti tarjouksessakin. Tosin, esim. tällä viikolla kitumarketista 2*1,5 litraa pepsimaxia 2 euroa. Eli litrahinnaksi jää vajaat 27 senttiä per litra.....

      • kalkulaattori

        > 2*1,5 litraa pepsimaxia 2 euroa. Eli litrahinnaksi jää vajaat 27 senttiä per litra

        pantit huomioiden 1,2€ kolmesta litrasta tekee litrahinnaksi 40 senttiä


      • freeway colaaja
        kalkulaattori kirjoitti:

        > 2*1,5 litraa pepsimaxia 2 euroa. Eli litrahinnaksi jää vajaat 27 senttiä per litra

        pantit huomioiden 1,2€ kolmesta litrasta tekee litrahinnaksi 40 senttiä

        Missäs myydään kahella eurolla vielä nykyään? Meilläpäin ei ole enää pariin vuoteen saanut pepsimaxia noin halvalla, vaan 2x1,5 ltr tarjoushinta on olut 3.95€

        Kerran vuodessa voi toki olla sen 1.95 €


      • Limua huuleen
        kalkulaattori kirjoitti:

        > 2*1,5 litraa pepsimaxia 2 euroa. Eli litrahinnaksi jää vajaat 27 senttiä per litra

        pantit huomioiden 1,2€ kolmesta litrasta tekee litrahinnaksi 40 senttiä

        Juu niin on 40 senttiä litra, mutta halpaa oli silti. Laskuvirhe.


      • kaikkiainaässästä
        freeway colaaja kirjoitti:

        Missäs myydään kahella eurolla vielä nykyään? Meilläpäin ei ole enää pariin vuoteen saanut pepsimaxia noin halvalla, vaan 2x1,5 ltr tarjoushinta on olut 3.95€

        Kerran vuodessa voi toki olla sen 1.95 €

        Prisman normaalihinta Maxille 6,85€/8l ...0,65€/l ... asiakasomistajan nettohinta 0,61€/l. Hiljattain oli muutaman viikon 5,99/8l


      • Myöskin Mutta
        kaikkiainaässästä kirjoitti:

        Prisman normaalihinta Maxille 6,85€/8l ...0,65€/l ... asiakasomistajan nettohinta 0,61€/l. Hiljattain oli muutaman viikon 5,99/8l

        6,85 €/8 l=0,856 €/l
        Netto 5 0,5% =0,809 €/l


      • kaikkiainaässästä
        Myöskin Mutta kirjoitti:

        6,85 €/8 l=0,856 €/l
        Netto 5 0,5% =0,809 €/l

        en juo/syö pulloja


    • Merkkikaupanasiakas

      LIDL limut on pahan makuisia.. Minun ei tartte ainakaan ko. kaupassa käydä kun K-market on nurkalla ja Prismakin ihan kävelymatkan päässä.

      • Anonyymi

        Onneksi ei olla K-eikä S-uskovaisia eikä makseta limuista plussaa eikä boonusta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4675
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      25
      2827
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1409
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe