Nyt joku kertoo savipadoista

opiskelija...

Sain kaverini mummon savapadan, merkiltään kermansavi heinä-sarjaa, kysyisin, että voiko sitä käyttää ihan sähköliedellä vai onko se pelkästään uuniin.

7

9062

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei uunista kylmälle
    • kamalassa hajussa

      Pitää muuttaa johonkin soumaliaan savimajan viereen ja kokeilla siellä, tai sitten kysyt talossasi asuvilta soumalialaisilta kuinka ne käyttää pataa, meilläpäin ne ainakin tekee jotain vastaavaa kun haisee kuin ruumishuoneella.

    • googlaa ihminen itse

      Kermansaven valmistamat uunivuoat eivät kestä hellalla kuumentamista. Korkeakaan lämpötila ei toki rikkoisi uunivuokaa, vaan hella tekisi sen kuumentamalla vuokaa epätasaisesti, pelkästään pohjasta. Uunissa kuumentamisen Kermansaven uunivuoat kestävät erinomaisesti, koska uunissa vuoka lämpenee kauttaaltaan.

      Kermansaven kannellinen Hotpot pata kestää uunin, lieden ja liekin. Hotpot valmistetaan korkealaatuisesta, liekinkestävästä keramiikasta, joka kestää erittäin hyvin kulutusta ja lämmön vaihteluita. Siksi sitä voidaan perinteisestä kivitavaravuoasta poiketen käyttää myös liedellä.
      Mistä johtuvat Hotpot padan värilliset laikut?

      Hotpot astian mikrokiteiseen pintaan voi kerrostua patinaa ruoassa olevista osin hiiltyneistä rasvoista ja öljyistä. Patina muodostaa yleensä sinisiä tai sateenkaarimaisia laikkuja. Laikut ovat siis öljyä tai rasvaa, joka voi tulla ruoasta, sormenjäljistä tai roiskeista.

      Lasite itsessään on tiivis eikä se läpäise tai ime sisäänsä nesteitä tai rasvoja. Patinasta ei normaalisti pestynä kannata huolestua, se ei ole terveysriski eikä merkki lasitteen vaurioista.

      Mikäli laikkuisuus on ulkonäön kannalta häiriöksi, niin astia kannattaa huoltaa öljyämällä. Öljy, esim. tavallinen ruokaöljy, levitetään talouspaperilla pesun ja kuivauksen jälkeen astian pintaan. Hyvin pieni määrä öljyä riittää, sen verran kuin pinta ottaa eikä öljyn tarvitse valua.
      Voiko Kermansaven vuoassa paistetun piirakan laittaa vuokineen pakastimeen?

      Piirakan voi vallan mainiosti pakastaa vuoassaan. Sulatettaessa kannattaa kuitenkin käyttää malttia ja välttää äkillistä kuumentamista.

    • KokkiMokki

      minulla on espanjassa tehty keraaminen tajini
      Olen ostanut sitä varten pohjan joka levittää lämpoä jotta voin käyttää sitä lieden päällä
      saa nähdä miten menee

    • vaarallinen väki kok

      Tee se itse -häkäpönttö vaan liedelle ja sitten palokunnan tullen ihmetellään että mikä lie syttynyt ja kissa käänsi nappuloita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      167
      14008
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      105
      10132
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9209
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8439
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      7143
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6837
    7. 151
      6226
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      108
      5190
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4365
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      407
      1372
    Aihe