Hei mikä pirskale on "maailman tappi" - tätä käytetään näköjään ajanilmauksena: maailman loppuun saakka. Vai olenko ymmärtänyt väärin?
Muutama vuosi sitten en muista nähneeni koko ilmausta, nyt se esiintyy ainakin netissä 2krt/vko suunnilleen.
Muutama vuosi sitten en muista nähneeni koko ilmausta, nyt se esiintyy ainakin netissä 2krt/vko suunnilleen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koskaan kuullutkaan!
Mietin tuossa että esim. baariin lähtiessäni olen monesti kysynyt kavereiltani, että aikovatko he olla "tappiin saakka". Nyt kun laitoit tuon kysymyksen, niin rupesin asiaa itsekin miettimään. Loppuahan se tarkoittaa, niin, mutta mistä se sitten tulee, sitä en tiedä.
Entä kun baarissa ollaan "pilkkuun saakka". Mistä se tulee? Kuulostaa yhtä abstraktilta kuin "tappiin saakka".
Itse olen ymmärtänyt että "pilkku" tarkoittaisi valopilkkua eli valomerkkiä. Helsingissä ainakin käytetään tällaista sananväännöstä...
Joskus olen nähnyt puhuttavan osoitinnäyttöisten mittareiden yhteydessä - sellaisissa, joissa tappi pysäyttää neulan asteikon lopussa - esim. joissakin kierroslukumittareissa.
Rajoitintappi löytyy eräille erikoisammattiryhmille suunnitelluista saunan löylymittareistakin. Nuo porukat ovat tottuneet ammatissaankin "ajamaan rajoitintappia vasten".
http://www.hattijahunen.com/rekkamiehelle.htm
Ainakin väheni hampaiden narskuttelu huomattavasti. Päätin uskoa selitykseenne.
Mittarin tappihan se on. Kun ajetaan autolla todella lujaa, ajetaan mittari tappiin. Lämpö nousee tappiin. Aikailmaisuna tämä tappi ei vain toimi. Eihän kellossa ole tappia?
Olen kuullut Tampereella sanonnan "eihän sekään elä maailman tappiin asti".
Sanontaa käytetään vastaväitteenä tilanteessa, jossa kuvataan jonkun elävän kauan ja ehtivän kokemaan erilaisia asioita.