Rakastan kyseistä kastiketta, ja kyselisinkin minkä kaiken kanssa kyseinen herkku oikein kävisi esim. dipattavaksi tms.? Itse olen syönyt kastiketta kevätkääryleiden kanssa, mutta itse en osaa kyseisiä kääryleitä tehdä, sekä kaupasta ostetut tulevat hurjan kalliiksi...haluaisin kokeilla jotain uutta, minkä kanssa itse syötte kyseistä kastiketta???
Thai Sweet Chili Sauce
*^*^*^*
93298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä syön sweet chili kastiketta jauhelihawokin kanssa. Otan pussillisen thai vihannessekoitusta, pakaste, ja siihen lisään n 300 gr ruskistteua jauhelijaa ja yhden keltasipulin ruskistettuna, joskus lisään paprikan, jos syöjiä on monta. Ja noin 1 dl thai chiliä mukaan. Ja syödessä vielä muutama lusikalllinen thai´chiliä kastikkeeksi.
Se kelpaa aika monenlaiseen käyttöön. Meillä sitä useimmiten käytetään aineksena erilaisissa itämaistyyppisissä ruoissa, liha- ja kasvisuikaleiden joukkoon, tulisiin keittoihin etc. Sitä voi yhdistellä muiden itämaisten kastikkeiden kanssa (kannattaa tosin hiukan miettiä mitkä ainekset sopivat yhteen). Perheen nuoriso on käyttänyt sitä jopa kalapuikkojen höysteenä.
dippaillen, nugetteja, uunissa kypsennettyä kanaa, grillattua kanaa...jne....
Mustan makkaran ja ryynimakkaran kera. Yllättävän hyvää...
Sitä tulee laitettua vähän joka paikkaan: lihapullataikinasta broitsuun. Riisin kanssa aivan ehdoton, samoin ranskiksien.
Laitan sitä myös kermaviilikastikkeeseen:
1 prk kermaviiliä
Maun mukaan: Etikkaa, sokeria, suolaa, mustapippurirouhetta, sinappia.
Reilusti tillisilppua.
Viimeiseksi Thaita ja tabascoa.
Kastike käy minkä kanssa hyvänsä.
Kyseistä kastiketta, tuoretta inkivääriä, sipulimurskaa, rusinoita ja hienonnettua persikkaa sekoitetaan salsaksi. Tarjotaan kanan kanssa. Mielettömän hyvää!
Ihan tavalliseen pyttipannuun.
Kokeile niin et enää ikinä syö pyttistä ilman soosia.
Siis hyi helvet.... ½½!!!" miks chili kastikkeet ei voi olla vaan chili kastikkeita ne on parhaimpia "Sriracha" aka: kukkokastike on erittäin hyvä esimerkki! kaikki makeat kastikkeet pois markkinoilta yökk!
Hapanimelä kastike on hyvää ja kaikki chilimössöt skeidaa.