Olen tämän syksyn ja talven aikana lenkkeillyt Kemin Takajärvellä ja kävelyilläni kiinnittänyt huomiota Louhitiellä (samoilla suunnilla kuin pieneläinhautausmaa on) sijaitsevaan omakotitaloon. Se on ainoa talo tuon Louhitien päässä ja siellä ei ilmeisesti asu kukaan. Päättelin asumattomuuden nyt talvella, kun tietä ei ole aurattu talolle.
Minua ovat aina kiinnostaneet autiotalot ja niiden tarinat. Olisiko täällä ihmistä, joka osaisi kertoa jotain kyseisestä talosta?
Minua ovat aina kiinnostaneet autiotalot ja niiden tarinat. Olisiko täällä ihmistä, joka osaisi kertoa jotain kyseisestä talosta?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mä kans mietin että kun näen autiotalon niin mietin sen historiaa.Miksi se on tyhjillään, ketä siinä on asunut.....
Eipä ole sitten tuotakaan taloa enää. Harmi.
http://www.pohjolansanomat.fi/PS-Uutiset/1194765263816/artikkeli/omakotitalo tuhottiin kemissa.html
Kyllähän talo on tallessa, mut irtaimisto ja ikkunat rikottu.
Ei taloa ole poltettu.
Nää moponulikat pitää saada vastuuseen ja vanhemmilta kyllä rahaa löytyy kun raskii mopot ja pelit lapsukaisille laittaa.
minkähän niminen siellä on asunut??
Kaivolan tilan nimellä paikka tunnetaan (Kaivola)
Mikä tämä Takajärventie on? Asuuko sielä manneja?
Tällä palstalla ei saa kirjoittaa sanaa manne. Kaikista muista vähemmistöistä voit kirjoittaa mitä haluat.
Kyllä joka palstalla manneista kirjotellaan.Heillä on aika huono maine.Myös Kemissä.
Kaivolan tilalla on aikoinaan kasvatettu karjaa ja viljelty viljaa , perunaa ym. Tiluksilla on valtaisat pellot ja monta erillistä rakennusta.
Tilalla on myös ollut oikeita jättisikoja aitauksessa.
Tilan omistaja isäntä auraili traktorilla tietä edestakaisin vielä 1995-2004 välisenä aikana.
Sitten isäntä joutui sairaalaan , emäntä perässä ja tila ollut tyhjillään siitä saakka.
tuommoinen tila harvinaisuus kemissä. maanviljely on nykyään muualla, toista se oli enenvanhaan
Takajärven ja lähialueen alueella on useita autiotaloja. Kuuluisin ehkä Kimara (Urho) jonka raunioista saattaa vielakin löytyö seiniin, tai muihin rakennelmiin kätkettynä isohko huume,-tai rahakätkö?
Sitä on aika perusteellisesti etsittykin, mutta ovatko löytäneet? Talo on ainakin melko riisutun näköinen, mutta kätkeekö se vielä salaisuutensa?
Missä tämä kimara sijaitsee
Ouluntie 71 a. Sieltä löytyy vaikka mitä-
Ei taida kaupunki pääsä purkamaan romu Kimaraa. On vissiin nykyiset tontin haltijat "palkanneet" paikalle remonttimiehen joka ahkerasti siellä vasaran kanssa naputtelee.
On tainnu "aarre" jäädä löytymättä? Vai kunnostavatkohan entiselleen, tai tuleekohan siihen asuntoja?
siihen rivitalon pätkää suunittelevat 😀. Muita aarteita siellä taida olla, kuin kupariputken jämiä.