Ilmaisia joogavideoita netistä?

yhujiko

Olen aloitteleva joogaaja ja tarvitsisin netistä videoita
Youtubesta kyllä löytyy vaikka mitä, mutta lähinnä haluaisin jotain 30-60min kestäviä videoita, sillä niissä olisi valmis ohjelma. Youtubesta löytyy vain pätkiä, joten minun on aloittelijana vaikea yhdistellä pätkistä hyvää harjoittelukokonaisuutta.

10

4768

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ExpenableBaton

      Kyllä siellä tuubissa on pidempiäkin, esim: "HolmTV", "yogayak" yms yms

      Kirjoita hakuun esim. "yoga 50min"

    • http://www.youtube.com/watch?v=aUgtMaAZzW0&feature=relmfu

      Tämä on todella mielenkiintoinen video Astangajoogan Vinyasasta, Pattabhi Joisin laskemana. Mukana on 6 mestarioppilasta, joilta aloittelija voi ottaa suunnan mitä kohti pitäisi mennä.

      Suosittelen kuitenkin että kävisit alkeiskurssin.
      Avaamme juuri Pasilan aseman viereen traditionaalisen Astangasalin.

      Käy katsomassa sivujamme:
      www.astangasali.fi
      Ilpo Koponen

      • Juugisti

        Onpa hieman pitkä matka esim. Keski-Suomesta lähteä Pasilan salille. Tiesittekö, että ihmisiä asuu muuallakin kuin siellä syrjässä olevassa Helsingissä?!


      • Dilpo Kassila
        Juugisti kirjoitti:

        Onpa hieman pitkä matka esim. Keski-Suomesta lähteä Pasilan salille. Tiesittekö, että ihmisiä asuu muuallakin kuin siellä syrjässä olevassa Helsingissä?!

        En myöskään itse menisi tuon mielikuvitusmestarin salille.


      • Oletko Branzino???

        Toisella foorumilla mainostat itseäsi näin: 22v kokemus joogasta Pattabhi Joisin opetuslupa.

        Sähän sait opetuslupasi vasta vuosi sitten. Jos sulla on Pattabhin lupa niin siitä löytyy varmaan jonkunlainen dokumentti. Voisiko sen laittaa vaikka sun nettisivuille? Sun nimi on tullut myös tänne vasta hiljattain: http://kpjayi.org/teachers-directory/europe


      • voisiko olla?

    • Jayaguru-Shishya-

      Itseoivaltaneen joogaopettajan, Ilpo Koposen kirjoituksia voi käydä lukemassa mm. täältä: http://jooga.meditaatio.fi/viewtopic.php?t=4803&start=225

      Todella mielenkiintoista luettavaa. Mielestäni Ilpo Koposen olisi reilua vastata hänen hengellisestä opetuksestaan kiinnostuneille: tunteeko hän todella olevan henkisesti tarpeeksi vakaa opettamaan muille ihmisille elämänhallintaa? Alla muutama ote tämän valaistuneen opettajan kirjoitteluista:


      [quote="ilpo"]En pitäisi egoasi edes määritelmän arvoisena. Suollat mummon suolestasi jo yhdeksättä kertaa tuota lausetta. Se on kontekstista irti otettuna epäselvä, sehän ei kerro siitä hetkestä mitään kun olin yhtä Jumalan kanssa, se ei kerro hetkestä kun näin Jumalan. Se ei kerro mitään siitä kun sain puhdasta tietoutta universumilta. Se että koin valaistumisen, on kuin sen jälkeen pitäisi leikkiä sinun vammaisen egosi määrittelemää humppaa. SINUN. Oivallustanihan ei ole, ellet sinä muistuta sitä, koska joku voi sen unohtaa. Vau unohdatko itse, en muista.

      ...

      Minulle se oli opetus jumalalta.

      ...

      En tunne mitään myötätuntoa sinua kohtaan.

      ...

      ...kun olet rangaistavana ja sinua lyödään ruoskalla paljaaseen selkään niin että kuulet kuinka ihon palaset irtoavat levyinä ja osuvat maahan.

      ...

      olet olemassa vain koska on kipua ja kiusattavia olentoja. Muut silittävät koiraa, mutta sinä viiltelet sitä niinkuin itseäsikin, kivität sitä ja huudat minun ja monen muun oivaltaneen nimiä. Se mitä me olemme saaneet aikaan elämässämme, monet kovalla työllä. Se on kaikki pois sinulta :D

      ...

      Pelkäät ettet onnistunut koskaan nousemaan eläinten kiusaajasta ihmisten kiusaajaksi.

      ...

      Ja sielusi lähtee kohti samaa valoa kuin ennenkin, kohti juopon äitisi kohtua joka lyö ja alistaa sinua koko elämäsi, kuten tässäkin elämässä. (valot himmenevät) [/quote]

      • Anonyymi

        Olipa kiva lukea näitä omia kirjoituksiani. Kiitos sikermästä. Ikäväkyllä edelleen Astangajoogan polulla
        Jooga ei tapahdu netissä ja noista varmaan näkee että olen opiskellut leffa ja teatteridramaturgian. Mikäli joogi selittää netissä jotain muuta kuin näitä "mielikuvitusjuttuja" niin pitäisin huolellisen välimatkan.
        No tietäjät tietää.
        Tuo "noset eläinten kiusaajasta ihmisten kiusaajaksi" on nerokas vaikka itse aen olen kirjoittamut. Helmikuussa 2022 tulee 31v. Tällä joogisella polulla. Joogin kasvot ovat aina hymyilevät kasvot. Anteeksi jos olen pitänyt itseni iloisenä typerillä kirjoituksilla. Se nyt kuitenkin on syvä viisaus ja rakkaudellinen teko itseäni kohtaan.
        Nämä elämäntaito oppaiden ja muiden valheiden höpöttäjät ovat ihan eri porukkaa kuin me joita ei jännitä.
        Rauhaa teidän sieluille ja muille olennoille.
        Ilpo Koponen


    • www.yoogaia.com. tuolta voi ostaa tunteja ja joogata kotona ja osa sopii aloittelijalle.

    • Jooga on jumppaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1079
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      902
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      703
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      670
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      572
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      173
      568
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      556
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      548
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      545
    Aihe