"Lapissa on tehty talven uusi pakkasennätys. Torstaina aamulla Utsjoen Kevojärvellä oli pakkasta 30,9 astetta, ja lämpötila on laskenut vielä alemmaksi mittausajankohdan eli kello kahdeksan jälkeen."
http://yle.fi/alueet/lappi/2012/01/uusi_pakkasennatys_kevojarvella_3152240.html?origin=rss
PAKKASENNÄTYKSET SEN KUN PAUKKUVAT
http://yle.fi/alueet/lappi/2012/01/uusi_pakkasennatys_kevojarvella_3152240.html?origin=rss
PAKKASENNÄTYKSET SEN KUN PAUKKUVAT
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taisi mennä alarmisteilta kahvit väärään kurkkuun?
Niimpä...lämpötila laskenut vielä alemmaksi klo8 virallisen mittauksen jälkeen...aha taas petteri poika vedättää oikein kunnolla...kesällä helteet voi tulla vaikka mihinkä aikaan niin ilmoitetaan se korkein lukema, mutta talvella ilmoitetaan vain kolmen tunnin välein mitattava lämpötila. Haisee ja aika pahasti!
Joka talvi tehdään talven pakkasennätys, tosin se on yleensä nelosella tai vitosella alkava.
Kolmessakympissä lappalainen vasta laittaa lakin päähän, neljässäkympissä pitkät kalsarit ja viidessäkympissä ottaa tuplakossuryypyn ja pistää tupakiksi.
Aika harvoin on soikapää saanut ottaa tuplakossun
http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/climate/pakk_yli30_61alk.gif
http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/climate/talvenkylmin_perkk_2000alk.gif
Viimeksi ilmeisesti 28.1.1999 kun Kittilän Pokassa mitattiin Suomen ennätys -51,5.
Eipä ole mitään vieläkään kuulunut uudesta pakkasennätyksestä, huomaa että vain lämpimät lukemat ilmestyvät teksti tv:n sivuille reaaliajassa. Miten tuollaiseen ilmaoksetuslaitokseen voidaan laittaa veromarkkojamme. Kannattais ihmisten erota taas joukolla kirkosta jotta saavat hyvitettyä itselleen sen summan jonka oksetuslaitos veromarkkoja tuhlaa valehteluun.