Kesäksi kuntoon.

Hei olen 12-vuotias ja täytän pian 13. Haluaisin päästä rantakuntoon kesäksi joten jos kenelläkään olisi nopeita & tehokkaita laihdutusvinkkejä. Olen noin 164cm pitkä ja painan 58kg. Vaikka painoni on pituuteni sopiva minulla on kuitenkin pieni pömppis ja se pitäisi saada pois. Harrastan futista 2 kertaa viikossa, mutta minusta tuntuu ettei se riitä. Luin eräältä nettisivulta, että jos puolittaa jokaisen päivän annoksen ja korvaa mehut ja limut vedellä voi laihtua 1-1,5kg viikossa. Minusta se tuntuu mahodottomalta ):. Olen kuitenkin päättänyt aloittaa lenkillä käymisen, mutta välillä sitä ei vaan jaksa. Iltaisin olen myös päättänyt tehdä vatsa- ja selkälihasliikkeitä. Haluiaisn kylläkin kokeilla esim. Nutrilettia, mutta en usko että äitini suostuu siihen. Jos joltain löytyisi vielä tehokkaampia tapoja laihduttaa niin olisi kiva jos kirjottaisitte tänne (::. Sitten vielä yksi asia, olen ihastunut rinnakkaisluokkailaiseen poikaan. Hän on tödella mukava minulle ja juttelemme usein Facebookissa. Hän pelaa myös jalkapalloa. Hän ainoa poika joka on ollut minulle mukava ja käyttäytynyt omana itsenään. Mutta ongelmana tässä onkin se, että hän pitää eräästä toisesta joka ei ole miedän koulussamme. Kerroin hänelle että pidän hänestä ja hän kertoi minulle, että sen huomaa, ja nyt joudun taas toisen kerran ns. "tukahduttamaan tunteeni" , koska tiedän ettei minulla ole mahdollisuutta pojan suhteen. En tiedä enään mitä tekisin, sillä minusta tuntuu ettei kukaan pidä minusta. En ole mikään erityisen kaunis, mutten omasta mielestäni rumakaan. Käytän ripsiväriä kohtuullisesti ja käyn suhkussa, käytän puhtaita vaatteitä ja pidän itseni siistissä kunnossa. En kuitenkaan halua mitään draamaa tästä asiasta, mutta minua mietityttää voisikohan se johtua painostaini.

Toivoisin posiitiivistäpalautetta, mutta ei negatiiviset tai omat mielipiteet haittaa. (:

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahoittelen muutamaa kirjoitusvirhettä.

    • nahkis

      Tietty sokerittomaan vaihto vaikuttaa,sokeri lihottaa.Liikuntaa voisit lisätä,vaikka 30 min. hölkkä tai juoksu joka päivä.Ja unohda se kundi,jos se ei oo susta kiinnostunut niin se ei siitä miksikään muutu.Kun olet pudottanut painoa jotain 10 kg niin laita vaikka ilmoitus johonkin deittisivulle,kyllä sieltä joku löytyy.Ei kannata hakea paremman näköisiä kundeja,ne kun usein (ei kaikki) kohtelevat naaraita huonommin kun on varaa vaihtaa aina uuteen jos joku ei tykkää hänen kohtelustaan.Toivottavasti pärjäät näillä.

    • Kiitos, mut luulen et en ihan tähtää 10kg pudotukseen, ehkä 5kg:n & oot oikeessa, mun pitää vaa unohtaa se ja jatkaa elämää (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      148
      11357
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5864
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      160
      4543
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      9
      4444
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4312
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      83
      4179
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3467
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1731
    Aihe