Satelliittejako tiirailin?
Pälyilin Heinolan juuri pimentyneelle taivahalle kellontarkkaan 17.11 aikoihin ja huomasin taivaalla liihottavan kaksi tavanomaista satelliitin näköistä pallukkaa. Erikoisen asiasta tekee se, että nämä pallukat menivät taivasta pitkin peräkkäin. Takaa tuleva pallukka ohitti etummaisen ja siirtyi keulille, kunnes katosi hetken päästä pimeyteen. Toisen palleron matkaa seurasin, kunnes se katosi puiden peittämänä näköpiiristäni. Tämän "ohittajapallon" kirkkaus vaihteli hieman. Välillä hieman kirkkaampi ja välillä himmeämpi, kunnes sitten hiipui kokonaan. Silmämääräisen arvioni mukaan pallerot lensivät jotakuin lännestä itään päin. Mahtoiko siinä vaan kahden satelliitin radat osua päällekkäin, vaiko mitä? Kertokaa toki viisaammat taivaan tiiraajat.
Pallorallia iltapäivätaivaalla 8.1.2012
5
98
Vastaukset
- Noita näkyy...
Olen muutama vuosi sitten tuommoiset nähnyt, tarkistin asian ja kyseessä oli:
http://fi.wikipedia.org/wiki/NOSS-satelliitit - Valopallukka
Yksi pallukka "tippui" taivaalta lauantaina 7.1.2012 aamupäivällä n. 9 maissa, jossain äänekosken ja viitasaaren puolivälissä.
Valopallukka tippui suoraan ylhäältä alas. "Tippuminen" kesti ehkä 1-2 sekuntia, mutta näkyi todella selvästi, sillä keli oli aurinkoinen ja kirkas. Myös kyydissä olevat ehtivät nähdä pallukan.
Onko ollut meteori parveja liikkeellä vai tuliko avaruus romua maahan asti? Uffo se tuskin oli kun meni niin lujaa...- Kiikarikeikari
Lisätään nyt tähän samaan ihmettelyketjuun eräs aiempi outo satelliittien sompailu, johon liittyi kolme lentävää härveliä (kenties juuri NOSSeja?). Kaikki kolme tulivat eri suunnista, mutta ajoivat kaikki kolme samanaikaisesti samaan pisteeseen taivaalla. Yhteentörmäystä ei suinkaan tapahtunut, vaan satelliitit jatkoivat menoaan, vaikka tilanne näytti maasta käsin kolmen pallon kolarilta.
- Rendesvous
Kiikarikeikari kirjoitti:
Lisätään nyt tähän samaan ihmettelyketjuun eräs aiempi outo satelliittien sompailu, johon liittyi kolme lentävää härveliä (kenties juuri NOSSeja?). Kaikki kolme tulivat eri suunnista, mutta ajoivat kaikki kolme samanaikaisesti samaan pisteeseen taivaalla. Yhteentörmäystä ei suinkaan tapahtunut, vaan satelliitit jatkoivat menoaan, vaikka tilanne näytti maasta käsin kolmen pallon kolarilta.
Jos satelliitit on lähetetty samalla raketilla niin voisi kai olla mahdollista, että ne aina silloin tällöin kohtaavat yhtä aikaa samassa pisteessa, kuitenkin hieman eri korkeuksilla. Tapahtuiko tuo pohjoisen suunnalla?
- ...
Meteori taitaa olla.
https://www.ursa.fi/wiki/Meteoriopas/TulipallotJaMeteoriitinpudottajat
Viikko sitten tuli maahan asti.
http://www.avaruus.fi/index.php?id=4108
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242124Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352028Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2111818Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581496Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341399Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5481156Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50998Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115937Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348929