Pilaantunutta kebabia

Ähläm Ähläm

Elintarvikkeiden turvallisuutta valvova Evira on laittanut turkulaisen lihaliikkeen toimittamat tuotteet myyntikieltoon ja keskeyttänyt liikkeen toiminnan. Poliisi ja tulli epäilevät lihaliikkeen toimitusjohtajaa ja hänen lähipiiriään myös muista törkeistä ja vakavista rikoksista.
Lihaliike Agali Oy:n kautta on toimitettu lihaa lukuisiin suomalaisiin ravintoloihin ja suurkeittiöihin. Yhteensä lihaliike ehti Eviran saaman arvion mukaan toimittaa 40-100 tonnia erilaisia lihatuotteita asiakkailleen. Agali ei ole pitänyt kirjaa siitä, mistä tuotteet ovat tulleet ja mihin ne ovat menneet.
Liha ja lihatuotteita on säilytetty Turussa määräystenvastaisissa olosuhteissa. Uuden Suomen tietojen mukaan lihaliikkeen kylmätiloille ei ole ollut rakennuslupaa eivätkä ne ole toimineet kunnolla. Näin elintarvikkeiden kylmäketju on saattanut katketa jopa useita kertoja.
Useimmat Eviran nimeämistä Lihaliike Agalin asiakasravintoloista ovat etnisiä ruokapaikkoja.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119332-valtava-kebabskandaali-suomessa-–-katso-onko-kantapaikkasi-listalla

Lihaliike Agalin asiakkaita vuonna 2011:
Al Medina, Siwaily Import Asia Food, Alan shop, Malmin kebab ja pizzeria, Jalla Jalla, Namaskar, Pallopoika, Al-Amir Oy, Forat kebab pizzeria, Tai Food Market, Kulta kebab pizzeria, Dynameat, Taydo, Saaran kebab pizzeria, Ari kebab pizzeria ravintola, Indian Curry kebab pizzeria, Pihvipaikka Best, Center kebab pizzeria ravintola, Loimaan pizzeria, Varsinais-Suomen elintarviketukku Oy, Veli kebab pizza, Friendly kebab pizzeria, Kafé Gadolonia kb, Runway Café, Suncity kebab pizzeria, Roseanne pizzeria, New Baan thai restaurant, Habeb Tradin tmi, Kahvila Lahjahovi, Vihreä ravintola, Liha Salam Oy, Pikaruoka Mekong, Sho-resh, Juski Oy, Turun NMKY, Aura kebab pizzeria, Natali kebab pizzeria, Deeqo, Grilli, Muhamed Gadid adasnassin, Ypäjän kebab pizzeria, Turun perheryhmäkoti, Chipo shop, Green Chilli 4 U oriental shop, Ramzi ja Moskea, Ylöjärven pizzaservice, Herkku pizzeria, Asim & Lemy, Goups Oy (lisäksi joitakin pienempiä asiakkaita).

9

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turun liha ab

      nyt kannattaisi em yritysten syöttää pilaantuneiksi epäillyt tuotteet etnisillä vähemmistöillä joten nähdään heidän ruoansulatusjärjestelmän toimintakyky ja jos sattuu mahanpohjasta puraseen niin ei ainakaan tarvi hakea saikkua koska eivät kuiteskaan käy töissä-
      esim turkkilaisille maahanmuuttajille miinus 70 pros ale tuotteista
      mustalaisille ja muille maankiertäjille miinus 85 pros sekä arabit ja muut rättipäät miinus 90 pros ale.
      pääsemme eroon ilman ongelmajätelaitosta sekä lihoista että rättipäistä

    • Ähläm Ähläm

      http://yle.fi/alueet/turku/2012/01/evira_kielsi_lihaliike_agalin_tuotteiden_kayton_3170384.html

      "Lihaliike Agali Oy:n kautta on toimitettu lihaa lukuisiin suomalaisiin ravintoloihin ja suurkeittiöihin. Yhteensä lihaliike ehti Eviran saaman arvion mukaan toimittaa 40-100 tonnia erilaisia lihatuotteita asiakkailleen. Agali ei ole pitänyt kirjaa siitä, mistä tuotteet ovat tulleet ja mihin ne ovat menneet.
      Liha ja lihatuotteita on säilytetty Turussa määräystenvastaisissa olosuhteissa. Uuden Suomen tietojen mukaan lihaliikkeen kylmätiloille ei ole ollut rakennuslupaa eivätkä ne ole toimineet kunnolla. Näin elintarvikkeiden kylmäketju on saattanut katketa jopa useita kertoja"

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119332-valtava-kebabskandaali-suomessa-–-katso-onko-kantapaikkasi-listalla

    • Ähläm Ähläm
      • Ähläm Ähläm

      • Ähläm Ählä
        Ähläm Ähläm kirjoitti:

        Ristolan mukaan on aihetta epäillä, että liha on aiheuttanut terveysvaaran

        http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/uutinen/turkulaista-lihaliikettä-epäillään-ihmiskaupasta-ja-terveysrikoksista

        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/epamiellyttava-kebab-paljastus-suomesta-varo-naita-49-paikkaa/art-1288441741471.html


    • Ähläm Ähläm

      Yrityksen käsittelytiloissa menivät sekaisin uudet ja vanhat, ulkomaiset ja kotimaiset lihat. Sen lisäksi, että tuotanto- ja käsittelytilat olivat epähygieeniset, lihojen alkuperää ja tuoreutta ei tiedetty.
      - Lihoista ei voitu tietää, mikä on vanhempaa ja mikä uudempaa erää. Muualta Euroopasta tulleet saapumiserät menivät sekaisin kotimaisten kanssa, Eviran elintarviketurvallisuuden toimintakokonaisuuden johtaja Susanna Pesonen kuvailee.
      Lisäksi hygieniassa oli suuria puutteita.
      - Liha voi esimerkiksi olla pakattu huonosti niin, että se kosketti likaisia pintoja.
      Evira saa perjantaina päivitetyn listan liikkeistä. Suurimmaksi osaksi tuotteita on mennyt Turun ravintoloihin.
      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kebab-pommi-kaikki-lihat-sekaisin-osa-lattialla/art-1288441773303.html

    • sähläm sähläm

      voi ei, nyt myö kaikki kuollaan

    • Ähläm Ähläm

      Aittoniemen mukaan ravintola-alalla on jo pitkään tiedetty epäkohdista.
      - Tämä ei yllättänyt ketään. Olemme käyneet paljon keskusteluja siitä, mistä raaka-aineet tulevat, Aittoniemi kertoo.
      Aittoniemen mukaan räikeimmissä tapauksissa pakettiautot tuovat lihaa rajan takaa Ruotsista, ja raaka-aineet vaihtavat omistajaa rajan tuntumassa. Myös viimeisiä käyttöpäiviä saatetaan venyttää…
      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kebab-skandaali-tama-ei-yllattanyt-ketaan/art-1288442305361.html

    • Joo,

      kebabbien aika on ohitse

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2078
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1984
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1813
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1485
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1396
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      536
      1133
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      986
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      930
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      352
      907
    Aihe